Zakochanie... i co dalej?

Wydawnictwo: POMOC Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa
978-83-7256-885-4
poradniki
AniaOli

”Od zakochania do miłości prawdziwej…” Do zakochania jeden krok… – tak kiedyś śpiewał Andrzej Dąbrowski i z pewnością miał sporo racji Jednak od zakochania do prawdziwej miłości tych kroków jest już o wiele więcej. Mamy przecież etap zakochania, chodzenia ze sobą, narzeczeństwa i w końcu małżeństwa. I oto właśnie ten proces dojrzewania do miłości prawdziwej stał się głównym tematem kolejnej...

”Od zakochania do miłości prawdziwej…”

Do zakochania jeden krok… – tak kiedyś śpiewał Andrzej Dąbrowski i z pewnością miał sporo racji Jednak od zakochania do prawdziwej miłości tych kroków jest już o wiele więcej. Mamy przecież etap zakochania, chodzenia ze sobą, narzeczeństwa i w końcu małżeństwa. I oto właśnie ten proces dojrzewania do miłości prawdziwej stał się głównym tematem kolejnej książki pana Jacka Pulikowskiego.

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest w istocie zakochanie? Jedni mówią, że jest to fantastyczne uczucie, które sprawia, że na widok drugiej osoby mocniej bije serce, a każda chwila rozstania wydaje się wiecznością. Inni wyrażają się nieco bardziej „chemicznie”, sprowadzając ten stan do fizjologicznych reakcji zachodzących w mózgu, jeszcze inni żartobliwie mówią o zakochaniu – „choroba psychiczna”;-).

Co na to wszystko autor książki? Zaczyna się nieco brutalnie, bo oto czytamy: zakochanie to silne, lecz skrajnie egoistycznie przeżywane uczucie, w którym człowiek zachwyca się swoją reakcją na osobnika reprezentującego drugą płeć. Inaczej mówiąc stan ten nie ma nic wspólnego z miłością prawdziwą, gdyż dominuje tu egoizm, a nie troska o dobro drugiego człowieka. Muszę przyznać, że zabrzmiało to trochę smutno i przygnębiająco:-( Na szczęście na tym nie kończy się definicja zakochania! Pulikowski zaraz dodaje: Jednak zakochanie samo w sobie wcale nie jest złe. Jest wielką szansą na rozpoczęcie budowania pięknej miłości!

Kiedy więc dostaliśmy już ową szansę, zazwyczaj rodzi się w nas pragnienie, by wykonać kolejny krok i rozpocząć etap tzw. „chodzenia ze sobą”. I bardzo dobrze, że odczuwamy tę wewnętrzną potrzebę pójścia dalej, gdyż jak sam autor pisze, w ten sposób rozpoczynamy poznawanie świata drugiej płci. Ten wspólnie spędzony czas ma służyć poznaniu siebie nawzajem, by móc zdecydować, czy jesteśmy stworzeni dla siebie, czy powinniśmy razem założyć rodzinę.

Na tym etapie Jacek Pulikowski podkreśla, że najlepiej jest poznawać drugą osobę poprzez:
dążenie do wzajemnego wytrwania w czystości;
wejście w jej codzienność, towarzysząc zarówno w radościach, jak i problemach;
poznanie rodziny chłopaka/dziewczyny oraz relacji jakie w niej panują;
szczere rozmowy na temat wzajemnych oczekiwań, a w przypadku zmierzania ku narzeczeństwu wymienienie poglądów dotyczących kształtu przyszłej rodziny, wychowania dzieci czy podziału obowiązków w małżeństwie.

Jak można zauważyć, „chodzenie ze sobą” jest bardzo ważną fazą, gdyż wspólnie zdobyte doświadczenia w tym okresie pomagają ostatecznie podjąć decyzję o małżeństwie lub o zerwaniu znajomości. Kiedy dokonamy wyboru i zdecydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego, przychodzi czas na narzeczeństwo. Niektórzy jednak pytają: po co właściwie jest narzeczeństwo? Czy to ma sens? Jak się okazuje, ten okres ma także swoje zadanie. Pulikowski mówi: narzeczeństwo ma służyć wszechstronnemu poznaniu i dokonaniu ustaleń pod kątem przyszłego życia w małżeństwie.

Czas narzeczeństwa jest więc nam dany, by rozmawiać i uczyć się sztuki kompromisu. Warto tu poruszyć wiele tematów, choćby takich: Jak będzie wyglądać nasza rodzina? Ile i kiedy pragniemy mieć dzieci? Gdzie zamierzamy zamieszkać? Jak będzie wyglądać codzienność i odświętność małżeństwa? Jakie będą priorytety w wydawaniu pieniędzy? Prowadzenie szczerych dyskusji na takie tematy pomoże nam uniknąć w przyszłości rozczarowań czy nieporozumień w wielu aspektach życia.

Uwieńczeniem nie tylko okresu narzeczeństwa, ale także całego procesu dojrzewania do miłości powinno być zawarcie sakramentu małżeństwa – sakramentu Miłości. Autor przybliża nam w skrócie, jak należy przygotować się do tej uroczystości zarówno pod względem załatwiania spraw organizacyjnych (wybór miejsca ślubu, formalności urzędowe, formalności w kościele, zawiadomienia i zaproszenia), jak i w wymiarze duchowym. Następnie Pulikowski przechodzi już do samego ślubu, omawiając symbolikę liturgii oraz znaczenie poszczególnych słów przysięgi małżeńskiej. Na samym końcu autor zamieścił świadectwa małżeństw, które opisują swoją własną drogę dojrzewania do miłości.

Zachęcam Was wszystkich, niezależnie od tego na jakim etapie jesteście, do przeczytania niniejszej pozycji. Ta wartościowa książeczka, ukazując piękno i specyfikę poszczególnych faz, z pewnością pomoże nam zrozumieć sens całego procesu dojrzewania do miłości prawdziwej.

Anna Kuźniar

źródło opisu: http://wydawnictwo.cpps.pl/produkt/pokaz/53/zakochanie-i-co-dalej.html

źródło okładki: http://wydawnictwo.cpps.pl/produkt/pokaz/53/zakochanie-i-co-dalej.html

kiniaa_zak | 2017-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Love
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Malutka, cieniutka, szybciutka. Jest to dość lekka, bardziej teoretyczna lektura. Takie podstawy podstaw każdej relacji w związku, także dobra szczególnie na sam początek znajomości. A jednak już ukierunkowuje na narzeczeństwo i ślub, które pobieżnie omawia, poruszając najistotniejsze kwestie, nie tylko te wzniosłe jak miłość, ale i organizacja wesela. Taki mini poradnik, minimalnej wiedzy.

Aneta | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

"Zakochanie... i co dalej?" to książka , którą czyta się lekko i przyjemnie :) Opisuje wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę w relacji z płcią przeciwną, podkreśla jak ważne jest rozumienie drugiej osoby, podpowiada jak rozwiązywać problemy w związku i dążyć do dojrzałej miłości.Skierowana jest raczej do ludzi młodych. Warto przeczytać zarówno będąc zakochanym, ale także poszukując dopiero drugiej połówki. Osoby, które są już "level up" i przygotowują się do małżeństwa znajdą w lekturze wskazówki dotyczące organizacji ślubu i wesela.
Pozycja skłania do refleksji. Myślę, że warto przeczytać , choćby w celu własnego rozwoju i nabycia świadomości reakcji "tej drugiej strony". Polecam! :)

MarcinKaczmarczyk | 2016-06-03
Przeczytana: 21 lipca 2012

Dobre pytanie: I co dalej? Zakochanie, zakochaniem ale miłość nie polega tylko na nim. Autor w książce wykłada fundamentalne prawdy o związku mężczyzny i kobiety w sposób przystępny dla najbardziej odpornych umysłów. A że mam prosty umysł, to mi się podobało :-)
Co prawda krótko ale treściwie. Pozycja obowiązkowa dla tych co poważnie myślą o wspólnej przyszłości.

Polecam :-)

Monika | 2014-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Jak kochać, co to znaczy kochać? Jak rozmawiać z ukochaną osobą? Co jest najważniejsze przed ślubem? Po co okres narzeczeństwa? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź właśnie w tej książce :)

lena1243 | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Fajnie przeprowadza "kurs" myślenia nad tworzeniem związku, narzeczeństwa aż do małżeństwa

Karen | 2012-11-23

dobra ale zbyt ogólna. czułam niedosyt duży.

Buster | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Polecam ortodoksyjnym wyznawcom wiar różnych. Cała reszta niech lepiej da sobie z tym spokój

Hoinka | 2016-02-03
Przeczytana: 1999 rok

Fajna dla nastolatków i nie tylko.

Karola | 2018-10-10
ojejulciu | 2018-06-11