Znaki i symbole. Ilustrowany przewodnik

Okładka książki Znaki i symbole. Ilustrowany przewodnik Miranda Bruce-Milford, Philip Wilkinson
Okładka książki Znaki i symbole. Ilustrowany przewodnik
Miranda Bruce-MilfordPhilip Wilkinson Wydawnictwo: National Geographic popularnonaukowa
popularnonaukowa
Signs & symbols
National Geographic
2009-01-01
2009-01-01
978-83-7596-045-7
Barbara Kocowska
National Geographic Symbole Znaki Kulturoznawstwo

Cechą charakterystyczną tej książki wydanej przez National Geographic, jest bardzo dobry papier i świetna szata graficzna.

Zaczynam opis od cech wizualnych, a nie od treści, bo właśnie one są tutaj najważniejsze. Album posiada setki piktogramów, zdjęć, obrazów i obrazków, ale część opisowa jest skromna. Zwykle jest to po prostu parę zdań i na tym opis danego symbolu się kończy.

Z tych właśnie względów mimo całkiem pokaźnej objętości album ten nie zadowoli wszystkich. Mnie przykładowo interesowała magia i okultyzm i mimo że temat jest ledwo liźnięty, to mimo wszystko oceniam lekturę na plus, choć rozwinięcia tematu powinienem szukać gdzie indziej. To samo dotyczy heraldyki, albo symboli pochodzących z dalekiego wschodu. Osoby, które są zainteresowane pewnym wycinkiem tyczącym się znaczenia piktogramów, powinny szukać informacji w literaturze ukierunkowanej bezpośrednio na konkretną tematykę.

Gdyby ten album nadal był dostępny w sprzedaży jako nowy, to naprawdę poleciłbym jego zakup, bo świetnie nadaje się jako prezent. Jakość wydania to naprawdę pierwsza klasa. Trzeba jedynie pamiętać, że wartość merytoryczna schodzi tu na drugi plan i warto mieć na uwadze inne lektury, które ewentualnie rozwiną temat.

Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o tym, że ten przewodnik stara się dorzucić swoje pięć groszy do właściwie każdej tematyki, która dotyczy znaków i symboli. Dlatego pojawia się w nim krótko przedstawiona tematyka mowy ciała, albo prezentacja znaków firmowych światowych marek.

Mieszanka tematów dość wyspecjalizowanych z tymi niezbyt wyszukanymi powoduje, że zainteresuje się tym przewodnikiem każdy 10-latek, albo Marsjanin niemający dużego pojęcia o ludzkich zwyczajach. Te ostatnie uwagi są być może trochę zgryźliwe, ale niestety widać bardzo wyraźnie, że zarówno NG, jak i Discovery nawet w czytelniczej relacji ze swoim widzem schlebiają "fastfoodowemu" sposobowi na zdobywanie wiedzy.

Jeżeli komuś nie przeszkadzają te wszystkie opisane przeze mnie uproszczenia, to śmiało może poszukiwać tej pozycji na portalach aukcyjnych. Mimo wszystko warto.

PS. Ten album jest naprawdę pięknie wydany!:-)

Zastanawiałem się czy powinienem dodać tę książkę do "Przeczytanych" bo w gruncie rzeczy ciężko przeczytać ją od deski do deski. Jak coś potrzebuję to do niej zaglądam.
Jest to ogólny wybór znaków i symboli wiele w nim brakuje ale w ogólnym opracowaniu nie da się zawrzeć wszystkiego.

REWELACJA!
Świetny zbiór, choć jak wiadomo, wiele można by jeszcze do niego dodać!
Tak to już jest z symbolami i znakami - są wszędzie! ;)
Świetne źródło pisarskie!

REWELACJA!
Świetny zbiór, choć jak wiadomo, wiele można by jeszcze do niego dodać!
Tak to już jest z symbolami i znakami - są wszędzie! ;)
Świetne źródło pisarskie!

Książka jest świetna. Polecam wszystkim zainteresowanym znakami i symbolami.

Książka jest świetna. Polecam wszystkim zainteresowanym znakami i symbolami.

Interesujący album symboli wszelkich rodzajów, można się dowiedzieć ciekawych rzeczy. Polecam.

Po prostu świetne! Nie wiem, czy dałoby się napisać coś lepszego w tym temacie.

Po prostu świetne! Nie wiem, czy dałoby się napisać coś lepszego w tym temacie.

Wydawnictwo NG... duzo ladnych obrazkow, malo tresci.

Wydawnictwo NG... duzo ladnych obrazkow, malo tresci.

gorąco polecam jako miłośniczka malarstwa - z tą książką w dłoni obrazy nabierają nowego znaczenia :) dla "niemiłośników" także polecam - mnóstwo ciekawych informacji

O symbolach i znakach można by było pisać i pisać, a i tak nie napisać wszystkiego. Jeden z lepszych albumów na jakie natrafiłam.

Bardzo dobra książka o tematyce symboli. Dzięki niej dowiedziałam się naprawdę wielu bardzo interesujących rzeczy.
Polecam wszystkim którzy lubią tajemnice :P

Polecam wszystkim którzy lubią tajemnice :P