Fachman

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
The fixer
83-020713-69-2

Kijów, rok 1911. Żyd Jakow Bok oskarżony o mord rytualny - zabójstwo rosyjskiego chłopca, Żeni Gołowa. Głośna powieść Bernarda Malamuda (1914-1986), jednego z czołowych pisarzy amerykańskich pochodzenia żydowskiego, osnuta na kanwie autentycznych wydarzeń, które rozegrały się w Kijowie na początku dwudziestego wieku. Historia Żyda z małego miasteczka na Ukrainie, wplątanego w aferę z udziałem...

Głośna powieść Bernarda Malamuda (1914-1986), jednego z czołowych pisarzy amerykańskich pochodzenia żydowskiego, osnuta na kanwie autentycznych wydarzeń, które rozegrały się w Kijowie na początku dwudziestego wieku. Historia Żyda z małego miasteczka na Ukrainie, wplątanego w aferę z udziałem czarnej sotni i Ochrany. Książka, wielokrotnie wznawiana i tłumaczona, przyniosła Malamudowi m.in. Nagrodę Pulitzera.

Pierwsze wydanie w języku polskim.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ksawery Szaniawski | 2012-10-31
Przeczytana: październik 2012

Książka jakże podobna do przeczytanej przeze mnie, w zeszłym tygodniu pozycji Wojciecha Sumlińskiego „Z mocy bezprawia”.
Jesteśmy świadkami losów niewinnego człowieka rzuconego w tryby machiny prawno – sądowniczej. W tej książce mamy przedstawiony spisek, prowokację mającą na celu usankcjonowanie przemocy i pogromów wobec ludności żydowskiej zamieszkującej Rosję na początku XX wieku.
Niewinnie posądzony o zbrodnie tytułowy Fachman osadzony w więzieniu na zmianę jest kuszony i zastraszany poprzez przeróżne represje w celu potwierdzenia przez niego, wersji określonych wydarzeń przedstawionych przez prokuraturę. Jednak nie łamie się, chce zachować swoją godność.
Autor książki przedstawia nam dwa światopoglądy, Fachman reprezentuje nurt wolnomyśliciela, człowieka który mimo swojej tragicznej sytuacji nie chce odwołać się do wiary, drugi nurt reprezentuję m.in. jego teść, który przekonuje, że z wiara może przezwyciężyć swoje słabości i wyjść z trudnej sytuacji.

Opis wydarzeń...

paire | 2015-01-16