Fachman

1993-01-01
83-020713-69-2
Tomasz Wyżyński
Powieść amerykańska -- 20 w. Nagroda Pulitzera

Dobra książka. Zapomniane dzieło literackie.

Dobra książka. Zapomniane dzieło literackie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka jakże podobna do przeczytanej przeze mnie, w zeszłym tygodniu pozycji Wojciecha Sumlińskiego „Z mocy bezprawia”.
Jesteśmy świadkami losów niewinnego człowieka rzuconego w tryby machiny prawno – sądowniczej. W tej książce mamy przedstawiony spisek, prowokację mającą na celu usankcjonowanie przemocy i pogromów wobec ludności żydowskiej zamieszkującej Rosję na początku XX wieku.
Niewinnie posądzony o zbrodnie tytułowy Fachman osadzony w więzieniu na zmianę jest kuszony i zastraszany poprzez przeróżne represje w celu potwierdzenia przez niego, wersji określonych wydarzeń przedstawionych przez prokuraturę. Jednak nie łamie się, chce zachować swoją godność.
Autor książki przedstawia nam dwa światopoglądy, Fachman reprezentuje nurt wolnomyśliciela, człowieka który mimo swojej tragicznej sytuacji nie chce odwołać się do wiary, drugi nurt reprezentuję m.in. jego teść, który przekonuje, że z wiara może przezwyciężyć swoje słabości i wyjść z trudnej sytuacji.

Opis wydarzeń jest bardzo podobny i analogiczny do słynnej sprawy Dreyfusa, w tych wszystkich przypadkach niewinny człowiek, zostaje wykorzystany do celów politycznych, gdzie poprzez wywołanie u niego bólu, bezradności, strachu, wstydu oczekuje się podpisania sfabrykowanych zeznań w celu obciążenia określonych osób, grup, partii, narodów….. .
Metoda stara jak świat, wystarczy włączyć telewizor.

EDIT:luty 2013, ciągle mam ją w pamięci więc jedna gwiazdka więcej.

• Pulitzer
  • Nagroda Pulitzera