Konserwatyzm miedzy Atenami a Jerozolimą. Szkice post-awerroistyczne.

Wydawnictwo: Fijor
978-83-89812-57-5
filozofia i etyka
Andrzej

Celem tej książki jest przeanalizowanie jednej z przyczyn zmierzchu/emancypacji jaką jest rozdział wiary i rozumu, a może nie tyle samej przyczyny, co uwidaczniania się jej skutków w obrębie refleksji konserwatywnej w XX wieku. Nie ma żadnych wątpliwości, że kryzys Zachodu objawia się także w filozofii politycznej konserwatyzmu, mimo że sama idea konserwatyzmu jest reakcją na kryzys Zachodu, którego politycznym wyrazem są kolejne rewolucje od roku 1789. Ale sami konserwatyści także ulegali i ulegają w pewien sposób ideom, które zwalczają – jak mawiał Joseph de Maistre, „we wszystkich rewolucjach, najlepsze głowy, nienawidzące ducha rewolucyjnego są tym niemniej mniej lub więcej nim przesiąknięte, choć o tym nie wiedzą”.

Problem rozumu i wiary został omówiony na podstawie najwybitniejszych myślicieli konserwatywnych XX wieku: Carla Schmitta, Leo Straussa, Erica Voegelina, Nicolasa Gómeza Davili, Charlesa Maurrasa.

źródło opisu: http://capitalbook.pl/product_info.php?products_id=353

źródło okładki: http://capitalbook.pl/product_info.php?products_id=353

Bartosz Ramus | 2014-09-10
Na półkach: Przeczytane, Konserwatyzm
Przeczytana: 10 września 2014

Bardzo dobra książka, lecz nie wyczerpuje do końca tematu jaki stara przedstawiciel prof Wielomski w popełnionej pracy.

Rhey | 2015-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Bardzo dobra książka ukazująca napięcie pomiędzy fideizmem a racjonalizmem wewnątrz konserwatyzmu. Autor ukazał ten problem analizując poglądy dwóch wybitnych filozofów Carla Schmitta i Leo Straussa. Pracę uzupełniają teksty poświęcone Maurrasowi i Voegilinowi - obaj nie są zbyt znani w Polsce i na swój sposób wyłamują się z podziału przedstawionego na samym początku książki.

Mateusz | 2016-01-08
Przeczytana: 25 sierpnia 2016