Król i król

Koning en Koning
978-83-926199-2-5
homoseksualizm
de_merteuil

Na szczycie pewnej góry mieszkali królowa z królewiczem i nadworny kot. Królowa od wielu, wielu lat zasiadała na tronie i była już bardzo zmęczona tym rządzeniem. Aż któregoś poranka postanowiła, że jeszcze przed końcem lata uda się na emeryturę. Tak więc nadeszła najwyższa pora, aby książę się ożenił. Pojawia się wiele księżniczek, ale ku zaskoczeniu, to właśnie książę Wspaniały przypada do gustu synowi królowej.

Holenderska bajka dla dzieci przetłumaczona na kilkanaście języków. Była bestsellerem m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie próbowano ją wycofać z bibliotek szkolnych. Książka wzbudziła wiele dyskusji na temat tolerancji i różnorodności.

źródło opisu: http://www.adpublik.pl/sklep.php

źródło okładki: http://www.adpublik.pl/sklep.php

Bardzo popieram poruszanie trudnych społecznie tematów w literaturze dziecięcej! "Króla i króla" odkryłam pewnego późnego wieczora w literackiej knajpie i zachwyciłam się zupełnie. W przystępny sposób opowiedziana historia, zupełnie naturalnie traktująca odmienną orientację seksualną. Nie zaskoczyło mnie zupełnie, że to dzieło zachodniej autorki i jedyne, nad czym ubolewam to fakt, że w Polsce taki rodzaj książek wciąż jest tak mało popularny. Mam nadzieję jednak, że wkrótce się to zmieni, a sama czekam na więcej!

de_merteuil | 2011-07-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Zagadnienie walki z homofobią jest mi bardzo bliskie. Nie mogę znieść nietolerancji i niezrozumienia, z którym spotykają się osoby nieheteroseksualne. Walczyć z homofobią można na różne sposoby, niemniej jednak, nawet w gronie sympatyków działalności antyhomofobicznej pojawiają się ludzie, dla których miłość homoseksualna – nawet jeśli w pełni równouprawniona – pozostaje miłością inną. „Kochający inaczej” – mówi się czasem o ludziach nieheteroseksualnych. Dlaczego? Przecież każda miłość jest taka sama.

Nikogo nie winię za takie postrzeganie spraw płci i seksualności. Pewne cechy, pewną wiedzę wynosi się z kołyski. I tak ja sama, mimo że nie wierzę w Boga – obchodzę Boże Narodzenie. Niektórzy ludzie natomiast, choć popierają seksualność odmienną od swojej, w świadomości mają pewne schematy, których nie sposób wykluczyć – przekazuje je nasza kultura; rodzice, szkoła, telewizja.

„Król i król” to książeczka dla dzieci. Jej pojawienie się na rynku polskim napawa mnie wielką radością i...

polonistka88 | 2015-04-28
Na półkach: Dzieciństwo, Przeczytane
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Fajnie napisana i łamie stereotypy. Zachęca do rozmów z dzieckiem o innych orientacjach.

Ludi | 2012-09-03

"Tej nocy królowa wyciągnęła swoją listę księżniczek."
... ;;;u;;;
Rozczulająca.

muhomorovy | 2016-12-14

Świetne ilustracje, meega zabawne. Książeczka porusza bardzo ważny temat społeczny.

NewerMajnd | 2015-03-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, LGBT