Stalingrad 1942 - 1943

Okładka książki Stalingrad 1942 - 1943 Kazimierz Kaczmarek
Okładka książki Stalingrad 1942 - 1943
Kazimierz Kaczmarek Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Historyczne Bitwy militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1985-01-01
1985-01-01
8311072035
Stalingrad

Bój, który przesadził o losach frontu wschodniego, II wojny światowej, a nawet powojennego świata. Dokładny opis bitwy oraz okoliczności walk do których doszło latem 1942 roku. Czyta się jednak ciężko przebijając się przez różne numery armii dywizji i innych jednostek wojskowych. Moim skromnym zdaniem poniżej standardu, który zapewnia seria historyczne bitwy.

Nic poza komunistycznym bełkotem, wartość naukowa żadna, nawet źródła nie przydają tej książczynie sensu.

Bitwa pod Stalingradem zniszczyła niestety (albo stety?) Niemieckie siły i w sumie zamknęła 2 wojnę światową.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Jak na wydanie z 1985 roku, to nawet dobrze napisane (w miarę neutralnie).

Jak na wydanie z 1985 roku, to nawet dobrze napisane (w miarę neutralnie).

Znakomita książka o bohaterskim oporze żołnierzy radzieckich w walce z wrogiem. Swym uporem i determinacją nie dopuścili faszystowską Oś do pół naftowych Iranu i zdobycia Indii. (W tym Japonię powstrzymali żołnierze hinduscy, angielscy i pakistańscy)

Podobnie jak "Budziszyn 1945" tegoż autora, w "Stalingrad 1942-1943" bardzo cierpi historyczna prawda. Znakomita większość źródeł to publikacje radzieckie o wątpliwej wartości poznawczej. Książka ma do tego tą wadę, że opisuje nie tyle bitwę o miasto Stalingrad a całą kampanię, która do tego oblężenia doprowadziła. Przy około 220 stronicach druku łatwo można się domyślić, ile miejsca autor mógł w taki sposób poświęcić tytułowemu starciu.

W większości przytaczanych wydarzeń Kaczmarek porusza się na poziomie całych armii i korpusów, tylko z rzadka schylając się nad bojami dywizji lub pułków. Nieliczne opisy walk autorstwa (radzieckich oczywiście) szeregowców nie mogą wyrównać tej wypaczonej perspektywy.

Pozycji nie mogę dlatego polecić i proponuję zainteresowanemu czytelnikowi sięgnąć raczej po książki Janusza Piekałkiewicza.

Jest to zdecydowanie jedna z najgorszych pozycji w serii. Z wersów książki dosłownie wycieka komunistyczna propaganda, dzięki której dowiemy się, poza ciekawostkami na temat bohaterskich towarzyszy, o tłumach pijanych Niemców idących pod ogniem karabinów maszynowych niczym barany na rzeź. Próżno szukać w niej jakichś informacji, gdyż prawda historyczna jest przygnieciona tonami nonsensu.

• Historyczne Bitwy
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)
  • II. Wojna Światowa
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Historyczne bitwy
  • Historyczne bitwy (MON/Bellona),Pola bitew (Inforteditions),Wielkie bitwy historii (Osprey) i inne takie

Dodaj cytat z książki Stalingrad 1942 - 1943