Budziszyn 1945

Okładka książki Budziszyn 1945 Kazimierz Kaczmarek
Okładka książki Budziszyn 1945
Kazimierz Kaczmarek Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Historyczne Bitwy historia
historia
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1982-01-01
1982-01-01
historia historia Polski II wojna światowa bitwa pod Budziszynem

Już pierwszy akapit książki mnie zmroził. „Znaczący i bynajmniej nie symboliczny był wkład Polski w zwycięstwo nad hitleryzmem w II wojnie światowej. Nieugięta i pełna poświęcenia walka o wolność Ojczyzny, prowadzona w kraju i na wszystkich frontach, zapisała na wieczne czasy kolejne stronice naszej tysiącletniej historii, wzbogacając ją o nowe postępowe tradycje i szlachetne ideały narodowe.”. Mam świadomość, że książki związane z II wojną światową powstające w okresie PRL miały swoją podbudowę i nadbudowę ideologiczną. Mimo tego w miarę rzetelnie prezentowały to na co wskazywał tytuł. Tutaj ideologii jest mnóstwo, natomiast rzetelności na tyle na ile pozwalał autorowi jego warsztat oraz skąpy dobór źródeł, z których korzystał. W efekcie powstała książka przesiąknięta idealnymi ideałami walki wyzwoleńczej, gdzie głos ma tylko jedna strona.

W jakim duchu pisano tą książkę, widać wyraźnie na przykładzie poniższego cytatu:

"Dzięki misji wyzwoleńczej Armii Radzieckiej cieszyły się wolnością i niepodległością narody Polski, Rumunii, Bułgarii, Jugosławii, Węgier, Finlandii, (...) Czechosłowacji, Austrii i Norwegii."

Taa, Finowie cieszyli się pewnikiem na maksa. O Austriakach nie wspomnę...

"Budziszyn 1945" jest jednak mimo wszystko źródłem informacji o ostatnim okresie walk na froncie wschodnim (a w szczególności o udziale 2 Armii WP w bitwie budziszyńskiej). Mimo dwóch zawartych w nim map, koniecznie trzeba czytać ten tekst przy pomocy map internetowych. To raczej nie jest komfortowe.

Do przyznania opracowaniu K. Kaczmarka statusu pełnoprawnej publikacji historycznej brakuje sporo. Typowo dla okresu PRL-u, ówczesne wydarzenia na Łużycach przedstawione są praktycznie wyłącznie z polskiej perspektywy. Brak w książce spisu literatury, a źródła podane są jako przypisy, co bardzo utrudnia ich późniejsze odnalezienie.

Do ciekawszych elementów publikacji należą cytowane relacje żołnierzy - ich kombinacja ze stosunkowo żywą narracją wydatnie ukazuje, jak dobrą książką mógłby "Budziszyn 1945" być, gdyby autor zadbał o całościowe przedstawienie ówczesnych wydarzeń.

Taa, Finowie cieszyli się pewnikiem na maksa. O Austriakach nie wspomnę...

"Budziszyn 1945" jest...

Książka tylko dla wąskich specjalistów wojskowości, w dodatku przedstawia wydarzenia jednostronnie, bo punktu widzenia i przesłanki podejmowana decyzji strony niemieckiej brak. Dla zwykłego przeciętnego czytacza nie do przejścia. Na plus można zaliczyć opisy przypadków konkretnych osób podczas walk. Ogólnie bardzo mnie ta książka wymęczyła dla tego nie polecam chyba, że do opracowań szczegółowych jako źródło.

Czerwony bełkot, pisany tylko na podstawie komunistycznych źródeł, które, jak wiadomo, nie mają żadnej wartości naukowej.

• Historyczne Bitwy
  • historia
  • II. Wojna Światowa
  • Tesseris
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Dodaj cytat z książki Budziszyn 1945