Czołgi II wojny światowej

Seria: Panorama techniki wojskowej
Wydawnictwo: Alma-Press
9788370203252
historyczna

Książka zawiera zwięzły, lecz zarazem szczegółowy opis 56 typów najważniejszych czołgów i tankietek używanych podczas II wojny światowej. Przedstawiono w niej historię rozwoju pojazdów, wszystkie wersje i odmiany, zastosowanie bojowe, użytkowników zagranicznych.

Logun | 2014-04-27

Przyzwoita kompilacja opisów czołgów z II wojny światowej, ładne wydanie twarda oprawa, śliski papier. Co do opisów technologicznych proste i czytelne. Brakuje nieco jakiegoś szerszego tła historycznego, porównań do konkurencyjnych projektów ale biorąc pod uwagę format i objętość książki nie można wymagać zbyt wiele.

Koval | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

Można zapytać czy kolejne opracowanie dotyczące czołgów wykorzystywanych podczas Drugiej Wojny jest w stanie wnieść coś nowego do tak oklepanego tematu. Kiedyś – owszem, była to atrakcja i potrafiło przykuć uwagę, ale obecnie? Mamy mnóstwo prac poświęconych tej dziedzinie, gdzie poszczególne pojazdy zostały drobiazgowo opisane, niekiedy aż do przesady. Czasem są to zwykłe szkice, czasem albumy wypchane zdjęciami bądź inne ilustrowane kolekcje, ale koniec końców mając je wszystkie do dyspozycji jesteśmy w stanie stworzyć sobie wyraźny i klarowny obraz każdego wozu bojowego używanego w tamtym okresie.

Jedyne więc, co potrafi jeszcze zaskoczyć to pewna pomysłowość przy kompozycji, czy – jak jest w przypadku książki Zasiecznego – zwartość i treściwość publikacji. Teoretycznie nie jest to nic specjalnego. Na pierwszy rzut oka dziwią krótkie, ubogie wydawać by się mogło opisy i to pojazdów, o których powstały książki dla każdego z osobna (!). Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego....

Andrew Vysotsky | 2011-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2011

Książka trafiła w moje ręce niejako przypadkiem; dostałem ją w prezencie. Wydana bardzo ładnie – twarda, kolorowa, lakierowana okładka i wysokiej jakości, błyszczący papier. W środku zwięzłe omówienie najbardziej znanych czołgów z okresu II wojny światowej. O każdym typie pojazdu bojowego krótka notka z kilkoma ilustracjami, w skrótowej formie przybliżająca historię konstrukcji i dane taktyczno-techniczne. Pomimo niewielkich rozmiarów, w przybliżeniu A5, całość ma charakter albumowy i dobrze prezentuje się nie tylko na półce, ale i w ręku czytelnika.

Rozpocząłem od tego, iż „Czołgi II wojny światowej” dostałem w prezencie. Nie bez kozery to podkreślam, bowiem w moim odczuciu głównie do tego się takie publikacje nadają. Nie jest to lektura dla fascynatów tematyki historycznej. Ilość informacji zawartych w tej książce jest niewielka. Jako podręczna przypominajka z dziejów broni pancernej też się nie sprawdzi – nieporównywalnie więcej faktów i ilustracji znajdziemy w internecie w...

irman | 2016-10-15
Na półkach: Militaria, Przeczytane