Nietzsche od podstaw

Tłumaczenie: Monika Nowakowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Od podstaw". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Emblemat
Nietzsche For Beginners
83-87626-05-8
Filozofia, biografie, Nietzsche,
filozofia i etyka
klaidua

Nietzsche z serii OD PODSTAW odzwierciedla różnorodność i głębię tego XIX-wiecznego myśliciela. Laurence Gane ukazuje Nietzschego jako niezłomnego krytyka próżności i złej wiary - jako filozofa, o którym Freud powiedział - "ze wszystkich, których czytałem, on posiadł największą wiedzę o swym wnętrzu". Czytając dziś Nietzschego, nie można nie przyznać mu trafnej diagnozy chorób toczących późny wiek XX. Niniejsza książka jest żywo zilustrowana przez Kitty Chan.

źródło opisu: Wydawnictwo Emblemat, 2001

źródło okładki: http://www.lideria.pl/Nietzsche-od-podstaw-Laurenc...»

KiRu | 2014-10-08
Przeczytana: 08 października 2014

Każdy czytelnik wykazujący się otwartością podczas lektury, interesujący się filozofią (w mniejszym lub większym stopniu) czy też lubujący się w nietypowych konwencjach - Ma szansę na znalezienie czegoś dla siebie właśnie w tej jednej książce.

Jak wiadomo Nietzsche zaliczał się do tych ludzi którzy o jeden krok wyprzedzali swoją epokę. Jego styl pisarski miał wpływ na wielu ludzi, mimo ciągłej kontrowersji jakiej doświadczało jego otoczenie, w związku z poglądami którymi ów człowiek kierował się przez całe swoje życie.

Jednak nie każdy z nas miał okazję zapoznać się z jego życiorysem. Szczególnie ci którzy czują uraz do tradycyjnych form książkowych - Dlatego właśnie tym osobom mogę z czystym sumieniem polecić lekturę tej jednej, konkretnej pozycji.

Dosyć nieszablonowy sposób w jaki autorki książki postanowiły ukazać życiorys słynnego prozaika - ma moją pełną aprobatę z tego względu, iż w dobie komiksowej - ma szansę na dotarcie do sporej grupy odbiorczej.

Połączenie faktów...

Ewa Tw | 2015-09-18
Przeczytana: 17 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O Nietzsche usłyszałam w szkole. I na tym się zatrzymałam. Rzucane ogólnikami stwierdzenia na języku polskim długo nie pozwoliły mi sięgnąć po 'więcej'. Aż do dziś. Po tylu latach.
GENIUSZ.
Jestem nim zafascynowana. Jego poglądy pokrywają się z moimi, ale są fantastycznie sformułowane. W bardzo krótkiej treści zawarte jest nie tylko maksimum treści, ale też metafora. Wielu filozofów nie odnosi się do swojego 'JA', ponieważ uważają to za nieprofesjonalne, w końcu piszą o Wielkich Rzeczach. I nie mogą odnosić ich 'DO SIEBIE' jako małej, nic nieznaczącej jednostki we wszechświecie. Jakby prawdy mogli ująć widząc je jedynie z bardzo daleka. Nietzsche postępuje odwrotnie. I to jest w nim wspaniałe.
"Twierdzenie, że świat rzeczywisty 'istnieje', nie ma już nic do rzeczy. Żaden system przedstawień lub analiz nie odsyła do rzeczywistości" - Fryderyk Nietzsche

Jantarka | 2014-01-02
Wiktoria | 2012-11-20