Ugruntowanie metafizyki moralności

Tłumaczenie: Paweł Zarychta
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielkie dzieła filozoficzne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Grundlegung zur Metaphisik der Sitten
83-7389-882-4
filozofia i etyka
Oceansoul

"Ugruntowanie metafizyki moralności" dotyka niezwykle subtelnych i najbardziej głębokich kwestii metafizycznych, ponieważ ma w ostateczny sposób uzasadnić możliwość obowiązywania powszechnego prawa moralnego.

Niewyściubianie nosa przez Kanta z Królewca, jak dla mnie, odebrała jej autorowi możliwości konfrontacji własnych założeń z rzeczywistością. Walka ta kończy się niestety dla wielu poglądów, jeśli nie nokautem, to przynajmniej liczeniem, które prędzej czy później skończy się leżeniem na deskach. Chociaż ciężko nie przyznać Kantowi racji w wielu kwestiach. Prócz samego poglądu filozoficznego w zestawie dostajemy dość chaotyczne dzieło, które, jak już się pojmie, nudzi ciągłymi powtórzeniami oraz zbędną zawiłością w miejscach, w których być ich już nie powinno.
Czytając, miałem wrażenie, że Kant dość prostą myśl próbuje na siłę skomplikować, jakby to miało być wyznacznikiem jej poziomu. A tak niestety nie jest. Niemniej - przeczytać naprawdę warto.

Tomasz Czech | 2015-04-12
avis90 | 2015-04-08