Od zygoty do osoby: potencjalność, identyczność i przerywanie ciąży

Seria: Linie życia
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
6 (8 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
zdrowie, medycyna

Książka jest próbą rozpatrzenia zasadności jednego z głównych argumentów przeciwko przerywaniu ciąży – argumentu potencjalności. Jego zwolennicy uważają, że każda aborcja jest moralnie zła, ponieważ prawo do życia przysługuje nie tylko istotom samoświadomym, ale i potencjalnym, które własności psychicznych nabędą dopiero w toku rozwoju. Pogląd ten rodzi jednak wątpliwości natury biologicznej i etycznej. Czy takie samo prawo co ludziom przysługuje gametom, komórkom somatycznym albo plemnikom? Każde z nich przecież – przynajmniej teoretycznie – może się stać początkiem nowego życia. Drugi problem dotyczy moralnego znaczenia potencjalności. Jeżeli płód jest tylko osobą potencjalną, to czy nie jasno z tego wynika, że prawa moralne (np. prawo do życia) mogą mu przysługiwać tylko potencjalnie?

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,463.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/userfiles/image/ksiazki/Ro...»

Antagonista Esklaważu | 2018-03-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Książka jest próbą rozpatrzenia zasadności jednego z głównych argumentów przeciwko przerywaniu ciąży – argumentu potencjalności. Jego zwolennicy uważają, że każda aborcja jest moralnie zła"
Nie, nie uważają, że każda aborcja jest zła. Złe jest zabicie osoby posiadającej możność posługiwania się rozumiem. Możność nie oznacza aktualnej zdolności. Osoba śpiąca nie posługuje się rozumem, ale kiedyś jeszcze może. Tak samo człowiek w matce też kiedyś może użyć rozumu, chyba, że uległ takim zniekształceniom, że wiadomo, że mózgu nie będzie. Wtedy nie jest to żywy człowiek i można usunąć.

"Pogląd ten rodzi jednak wątpliwości natury biologicznej i etycznej"
Nie może budzić wątpliwości biologicznych pogląd z zakresu etyki, która jest aprioryczna. Nie buduje się obiektywnej etyki na empirii.

"Czy takie samo prawo co ludziom przysługuje gametom, komórkom somatycznym albo plemnikom? Każde z nich przecież – przynajmniej teoretycznie – może się stać początkiem nowego życia"
1. Szansa, że...

| 2018-03-13