Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać276
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz1
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać15
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Joanna Różyńska
3
6,2/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), zdrowie, medycyna
Najpopularniejsza książka
Od zygoty do osoby: potencjalność, identyczność i przerywanie ciąży
6,2 z 9 ocen
49 czytelników 2 opinie
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,2/10średnia ocena książek autora
12 przeczytało książki autora
40 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Konsultacje etyczne w praktyce klinicznej
Marek Czarkowski, Joanna Różyńska
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2024
Od zygoty do osoby: potencjalność, identyczność i przerywanie ciąży
Joanna Różyńska
6,2 z 9 ocen
49 czytelników 2 opinie
2008
Najnowsze opinie o książkach autora
Od zygoty do osoby: potencjalność, identyczność i przerywanie ciąży Joanna Różyńska
6,2
Nie była to łatwa lektura, ale za to niezwykle satysfakcjonująca. Autorka rozprawia się z głównymi koncepcjami argumentu z potencjalności obrońców aborcji. Struktura książki jest bardzo klarowna, co było dla mnie dużym ułatwieniem, gdyż niejednokrotnie musiałam się cofać w tekście dla pewności zrozumienia wszystkich tez. W trakcie lektury stawiałam sobie mnóstwo pytań (łącznie z tym najbardziej podstawowym: dlaczego zabijanie jest złe? czy zawsze jest złe?) i stawiam je do tej pory, gdyż temat jest niezwykle skomplikowany, a książka nie zawsze udziela jasnych odpowiedzi. Nie spodziewałam się również takiej mnogości teorii etycznych, nie jest to pewnie nic dziwnego dla osób związanych akademicko z bioetyką, jednakże dla mnie, zwykłego zjadacza chleba, było to zaskakujące i jednocześnie redukujące pewną ciasnotę myślenia. Rozdział czwarty to petarda, przejrzyście wyjaśnione stadia zapłodnienia, a następnie rozwoju zarodka w ujęciu czysto biologicznym, naprawdę polecam. Warto przeczytać choćby tylko dla tego rozdziału, po przeczytaniu można zająć jednoznaczne stanowisko wobec tzw. antykoncepcji „po”.
I jeszcze jedno: bawią mnie opinie bazujące wyłącznie na notce od wydawcy. Naprawdę warto przeczytać całość, a nie bezmyślnie wstawiać „1”, tylko dlatego, że książka nie pasuje do naszego światopoglądu. Autorka wyraźnie definiuje osobę jako istotę posiadającą zdolność do racjonalnego myślenia i samoświadomości, bez względu na to, czy te intelektualne funkcje aktualne realizuje czy też nie (bo jest np. w stanie snu, narkozy, hipnozy itd.). Jeżeli chodzi o przyznanie prawa do życia gametom (co oczywiście jest absurdalne, również wg autorki),to jest to tzw. „zarzut zakresu”, który jest często stosowany wobec argumentu z potencjalności, zostało to bardzo obszernie i wyczerpująco wyjaśnione w książce.
Od zygoty do osoby: potencjalność, identyczność i przerywanie ciąży Joanna Różyńska
6,2
"Książka jest próbą rozpatrzenia zasadności jednego z głównych argumentów przeciwko przerywaniu ciąży – argumentu potencjalności. Jego zwolennicy uważają, że każda aborcja jest moralnie zła"
Nie, nie uważają, że każda aborcja jest zła. Złe jest zabicie osoby posiadającej możność posługiwania się rozumiem. Możność nie oznacza aktualnej zdolności. Osoba śpiąca nie posługuje się rozumem, ale kiedyś jeszcze może. Tak samo człowiek w matce też kiedyś może użyć rozumu, chyba, że uległ takim zniekształceniom, że wiadomo, że mózgu nie będzie. Wtedy nie jest to żywy człowiek i można usunąć.
"Pogląd ten rodzi jednak wątpliwości natury biologicznej i etycznej"
Nie może budzić wątpliwości biologicznych pogląd z zakresu etyki, która jest aprioryczna. Nie buduje się obiektywnej etyki na empirii.
"Czy takie samo prawo co ludziom przysługuje gametom, komórkom somatycznym albo plemnikom? Każde z nich przecież – przynajmniej teoretycznie – może się stać początkiem nowego życia"
1. Szansa, że plemnik sam z siebie zostanie człowiekiem wynosi dokładnie 0.
2. Plemnik nie jest odrębnym organizmem ludzkim, więc nie przysługują mu prawa. Takie zdanie już na okładce pokazuje, że książka nadaje się co najwyżej na przemiał, a autorka nie ma pojęcia o czym opowiada.
3. Nie chodzi o życie w ogóle, a życie człowieka.
"Drugi problem dotyczy moralnego znaczenia potencjalności. Jeżeli płód jest tylko osobą potencjalną, to czy nie jasno z tego wynika, że prawa moralne (np. prawo do życia) mogą mu przysługiwać tylko potencjalnie?"
Płód nie jest potencjalnie osobą, tylko potencjalnie może użyć rozumu, o czym pewności nie mamy. Czy śpiąca osoba się obudzi też nie wiemy, ale nie zabijamy jej z tego powodu.