Odejście

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Passage
lekarz, literatura francuska
Bastet

Powieść zmarłego w 1956 roku lyońskiego lekarza Jeana Reverzy na pozór nie da się włączyć w żaden z nurtów współczesnej literatury. Wydaje się jednak, że zaangażowanie w ostateczne sprawy ludzkiej egzystencji, naturalistyczna funkcja, z którą współbrzmi pewien surowy, ascetyczny liryzm, są wspólne całej grupie pisarzy, wśród których znajdują się tak wybitni, jak Luís Martín-Santos czy Fernando Namora. Można więc chyba mówić o krystalizującym się gatunku - prozie piszących lekarzy, której wybitnym przejawem jest "Odejście" Jeana Reverzy.

W książce tej zaskakuje nowe, niekonwencjonalne spojrzenie na wiele spraw, zdawałoby się, oczywistych - jak choćby tzw. "urok krain egzotycznych". Walory te zostały słusznie docenione przez środowisko literackie we Francji, gdzie twórczość Reverzy'ego przeżywa renesans powodzenia.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1981

źródło okładki: Wydawnictwo Literackie, 1981