Baśń o myśli ostatniej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kroki / Schritte". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Das Märchen vom letzten Gedanken
83-7132-780-3
literatura niemiecka
historyczna

Ubrana w formę wschodniej baśni powieść historyczna, osobliwe studium pierwszego w XX wieku holocaustu, którego ofiarą byli Ormianie. W roku 1915 władze tureckie zarządziły ostateczne rozwiązanie kwestii ormiańskiej masowe deportacje Ormian zamieszkujących wschodnie tereny Turcji. W wyniku tej operacji około 1/3 ludności Armenii Zachodniej straciło życie. Turcja nigdy nie przyznała się do tej zbrodni, twierdząc, że Ormianie zmarli na skutek epidemii, a na świecie pamięć o tym ludobójstwie żyła krótko. W 1939 roku nawiązał do niego Adolf Hitler, wydając rozkaz ataku na Polskę: Zabijajcie bez litości kobiety, starców i dzieci liczy się szybkość i okrucieństwo. Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?

wiejskifilozof | 2014-07-25

W ciągu wieków zakatowano w imię różnych ideologii miliony ludzi.
Ludobójstwo Polaków na Wołyniu,Serbów mordowanych przez Chorwatów-ustaszy,Żydów.Ludobójstwo Indian,czy też Romów.
Ale jedna zbrodnia pozostaje dziś w cieniu,to rzeź Ormian.Której apogeum przyszła wraz z rokiem 1915,gdy młodoturcy wydali rozkaz ostatecznej zagłady Ormian.
Książka opisuję,fikcyjnych bohaterów na tle autentycznych wydarzeń.
Czuć zbliżającą się maskarę,poprzedzoną straceniami kilku ludzi.
Autor nie obwinia całego narodu tureckiego, mamy przykłady Turków stojących po stronie Ormian.
Jednak to byli nieliczni.
Książka jest napisana w stylu baśni wschodniej,co jest świetnym pomysłem.
Bo doskonale oddaje tamten klimat.
Cofamy się też do końca XIX wieku,by przeczytać o poprzednich pogromach.
Jednak nie dorównują one rzezi z 1915.
Autor opisuję to z dokładnością mordy,gdzie Turcy nie oszczędzali nikogo.
Warto przypomnieć,że Turcja wtedy była po stronie państw Centralnych.
Mamy tu,apel (nieśmiały) cesarza...

Cuteness | 2014-07-16

Bardzo ciekawa koncepcja baśni, rewelacyjny pomysł na ukazanie wydarzeń historycznych właśnie w ten sposób. Nie czyta się tego jak podręcznika nasyconego mniej lub bardziej suchymi faktami ale jak nierealną wręcz pieśń bajarza o odległych krainach, odległych czasach.. Piorunujące zestawienie spokojnej i usypiającej wręcz tonacji narratora z tak okrutnym wycinkiem historii. Mam wrażenie, że każdy Polak jest już na wskroś przesiąknięty holocaustem, książkami, serialami w tym temacie co nas nieco znieczuliło, holocaust w innych realiach na nowo poraża. Mechanizm, plan, manipulacja, wymówki, preteksty, "zamiatanie pod dywan", motywy.. Polecam.

Balcar | 2015-08-28

Wstrząsająca powieść historyczna o ludobójstwie Ormian ubrana w baśniową formę przez niemieckiego pisarza. Książka dzieli się na 3 części. W pierwszej zwiedzamy więzienie w mieście Bekir, przysłuchujemy się rozmowom tureckich urzędasów, poznajemy też metody tortur. Druga część opowiada o życiu ormiańskiej wioski Jedi Su przed ludobójstwem, zwraca uwagę na ich życie codzienne i zwyczaje Ormian. Trzecia część to już głównie opis rzezi.
Naprawdę mocna książka.

Kacper | 2013-06-19
Przeczytana: 2012 rok

Baśń nie dla dzieci, czyli część martyrologi narodu Ormian. Życie codzienne miesza się tu z okrucieństwem oprawców w podroży ,,ostatniej myśli''. Mimo opisów kaźni najbardziej dotyka sama świadomość realizmu opowieści.

Martek | 2014-01-30

Nie do końca znana, nie do końca "baśniowa" codzienność dawnych Ormian. Drastyczny obraz próby wymazania ze świata całego narodu.
"-...niech mi pan pokaże, gdzie znajdę akta ormiańskie.
-To niestety niemożliwe (...) Zapomnienia nie powinno się odkurzać, stwierdził archiwariusz. To zbyt niebezpieczne."

rolandas | 2016-08-15
Karolina | 2016-06-30