Unbearable Lightness: A Story of Loss and Gain

Unbearable Lightness
Atria Books
2011-06-05
2011-06-05

Terrifically written, uncompromisingly honest, with a great deal of introspection and thoughtful advice to follow. Easily read in one sitting, as it is completely engrossing. Thoroughly recommend.

Wspaniała książka o niesamowitej kobiecie! Sięgnęłam po nią znając jedynie jej żonę Ellen DeGeneres (z programu Ellen DeGeneres Show),ale od samego początku pokochałam również Portie. Książka opisuje jak nastoletnia dziewczyna pokonuje trudności związane z presją mediów apropo wyglądu kobiety. Dąży do perfekcji i spełnienia samej siebie nie wiedząc dokładnie co sprawi jej szczęście. W pogoni za karierą i sylwetką o rozmiarze "zero" zapomina o swoich prawdziwych pragnieniach i potrzeby miłości. Obawia się pokazać swoje prawdziwe "ja" przed tym że utraci wszystko nad czym tak sumiennie pracowała.

Zaczęłam od słuchania audiobooku, ale jak wiadomo, dużo słów ucieka, więc szukałam tej książki w internecie by ją kupić/wypożyczyć. Nie było takiej możliwości. Na szczęście, mam czytnik, więc kupiłam tę książkę na czytnik. Zapłaciłam majątek bo w przeliczeniu na złotówki to prawie 40 zł. Ale było warto! Książkę czytałam i słuchałam na zmianę z zapartym tchem, aż dziw, że nie została wydana w Polsce. Jest prawdziwa, świetnie napisana i zapadająca w pamięć. Przede wszystkim jest potrzebna. Książka ta przełamuje tabu, zmienia stereotypy anorektyczek , pokazuje ich życie z perspektywy tych osób. Zmienia patrzenie na nie.

Powieść jest pisana z perspektywy osoby chorej, mimo, że Portia już nie ma takiego problemu, w książce nie da się tego odczuć. Z każdym kolejnym słowem potrafimy wczuć się w jej postać, czasem podnieść wzrok z nad tekstu i westchnąć z niedowierzaniem. Bohaterka, robi czasem rzeczy nieprawdopodobne, szokujące, smutne. Przykre jest czytać tę książkę i wiedzieć, że w showbiznesie jeszcze tyle osób zmaga się z takimi problemami, z resztą nie tylko w showbiznesie.
Portia za każdą cenę dążyła do perfekcji, walczyła w takim stopniu, że każdy jej krok, dziwi czytelnika, porusza nim. Mimo iż przeczytałam tę książkę stosunkowo dawno, można powiedzieć, że znam ją na pamięć, takie wrażenie na mnie zrobiła.
Gorąco polecam i czekam aż w końcu ktoś doprowadzi do tego by pojawiła się ona w Polsce.
Z pewnością i z wielką chęcią przeczytam ją jeszcze raz.

,,Nie wybrałam bycia anorektyczką. To podkradło się do mnie w przebraniu zdrowej diety, jako profesjonalne podejście.

Portia de Rossi ważyła 37 kilogramów kiedy zemdlała na planie hollywoodzkiego filmu, w którym grała swoją pierwszą główną rolę. To miało być ukoronowanie wszystkich lat ciężkiej pracy – najpierw jako dziecięca modelka w Australii, potem jako członek obsady w najgorętszym programie amerykańskiej telewizji.(…)
Na zewnątrz była chuda i jasnowłosa, olśniewająca i odnosząca sukcesy. W środku dosłownie umierała.(…)
Nawet kiedy zyskała sławę jako aktorka z obsady telewizyjnych hitów ,,Ally McBeal” i ,,Arrested Development”, Portia na przemian głodziła się i objadała, przez cały czas przerażona, że prawda o jej orientacji seksualnej może zostać ujawiona w tabloidach.(…)
Z najniższego punktu Portia zaczęła bolesną wspinaczkę z powrotem do zdrowego życia i uczciwości, zakochując się i w końcu biorąc ślub z Ellen DeGeneres, pojawiając się jako zdeklarowany i elokwentny adwokat praw homoseksualistów oraz poruszając zagadnienia na temat zdrowia kobiet."

Portia jest aktorką i stoi u progu wymarzonej kariery i sławy w Hollywood. Postronni obserwatorzy twierdzą, że to kobieta sukcesu – szczupła, śliczna blondynka, która właśnie dostała angaż w popularnym serialu, ma zostać twarzą znanej marki kosmetycznej i pojawia się na okładkach najpoczytniejszych pism.
Nikt nie wie, że Portia w domowym zaciszu katuje się dietą i ćwiczeniami, że każdą chwilę ma wypełnioną obsesyjnym myśleniem o kaloriach. Próbując dopasować się do wyśrubowanych standardów, coraz bardziej wycieńcza swoje ciało i psychikę. Jest przekonana o tym, że tylko całkowita metamorfoza pozwoli jej osiągnąć sukces, który z kolei sprawi, że będzie akceptowana, kochana i doceniana. Zmieniła swoje imię, zmienia swoje ciało, ale nie może zmienić swojej psychiki. Portia jest lesbijką, a negatywny stosunek świata do osób o orientacji homoseksualnej sprawia, że paraliżuje ją strach na myśl o coming-oucie. Obsesyjnie analizuje, czy poprzez jej zachowanie ktoś zorientuje się, że kocha kobiety. To z kolei jest przyczyną samotności, która pożera jej pewność siebie.
Życie w błędnym kole – potrzeba bycia kochanym za to, kim się jest i jednoczesne upychanie swojego ,,ja” do szafy w strachu przed odrzuceniem – to przepis na stworzenie niegojących się ran.

Portia nie pisze – Portia się spowiada. ,,Unbearable Lightness" stanowi jej rozliczenie z każdym straconym i przybranym kilogramem, z każdą kalorią, z każdą nieprzespaną nocą i każdym pokonanym kilometrem. Bez owijania w bawełnę opisuje swoje obsesje związane z żywnością i ćwiczeniami. Są one szokujące, naprawdę, mogę to przyznać z ręką na sercu – w trakcie czytania kilkakrotnie kręciłam głową z niedowierzaniem. Autorka ciągle przesuwa granicę wytrzymałości fizycznej i psychicznej w pogoni za perfekcją. Wstrząsające jest to, co człowiek jest w stanie zrobić, by poczuć się akceptowanym i kochanym. Portia praktycznie zdeptała swoje ,,ja”, by stać się taką, jaką chcieli widzieć ją inni. Nauczona w dzieciństwie, że trzeba być ,,kimś” by być akceptowanym, że trzeba zasłużyć na miłość spektakularnymi osiągnięciami, była gotowa poświęcić absolutnie wszystko.
Aktorka szczerze opisuje swoje zmagania z chorobą, wnikliwie bada powody swojego postępowania, zastanawia się i snuje swoją opowieść. Nie skupia się tylko na jednym aspekcie swojego życia i dzięki temu mamy wgląd w jej kontakty z rodziną i innymi ludźmi, zaglądamy za kulisy Hollywood, poznajemy dylematy osoby należącej do mniejszości.

Nie czytałam żadnego innego tytułu mówiącego o anoreksji/ bulimii, więc nie wiem jak ,,Unbearable Lightness" wypada na tle pozostałych książek o tej tematyce. Dla kogoś bardziej obeznanego z tematem może to nie być szokujący tytuł, jednak mną wstrząsnął. Niewątpliwie należą się brawa dla autorki, że zdecydowała się poruszyć tak trudne tematy i obnażyć własne rany. To wymaga niebywałej odwagi i jednocześnie może komuś naprawdę pomóc.
,,Unbearable Lightness" napisano pięknie i z polotem, przystępnym i lekkim językiem, choć muszę przyznać, że musiałam kilka razy sięgnąć po słownik, zwłaszcza jeśli książka schodziła na tematykę medyczną. To plus, pozwalający poszerzyć słownictwo; stwierdziłam, że warto o tym wspomnieć - jeśli ktoś chce sięgnąć po ten tytuł, byłoby dobrze, gdyby znał język angielski w stopniu wyższym niż podstawowy.

Czego mi w tej książce brakowało? Uważam, że dobrze zrobiłoby dodanie jeszcze rozdziału albo dwóch, które opowiadałyby o leczeniu. Niby, oczywiście, jest część książki mówiąca o zdrowieniu, ale odniosłam wrażenie, że jest ona dość pobieżnie opisana. Mamy rozdziały opowiadające o chorobie i te mówiące o zdrowiu, jednak brakuje nieco jakiegoś spoiwa, przejścia, które by je łączyło. Dogłębność i drobiazgowość części mówiącej o chorobie wymagałaby zrównoważenia tego mocnego akcentu, jakim bez wątpienia jest zwycięska batalia. Jednak, mimo wszystko, nie można odmówić ładunku piękna, spokoju i ciepła opisom życia po stoczonej walce.

Ta książka powinna dać do myślenia wszystkim: czującym presję bycia idealnym, wpatrzonym w szczuplutkie modelki i aktorki oraz krytykującym wygląd innych, wyzywając ich albo od świń, albo od worków kości i anorektyczek. Osobom skrywającym swoją orientację jak i tym, którzy krzyczą, że wszystkie mniejszości należy wytępić.
Nigdy nie wiadomo, z czym zmaga się dana osoba i jaką historię skrywa.

Genialna, szczera i szokująca.

Genialna, szczera i szokująca.

• Ebooki
  • Eating Disorders books