Okładka książki Książę i żebrak

Książę i żebrak

Autor:
tłumaczenie
Marceli Tarnowski
The prince and the pauper
wydawnictwo
Zielona Sowa
król, biedota, żebrak, Londyn, Anglia, XVI wiek
typ
papier
6,32 (1351 ocen i 41 opinii)

Opis książki

Historia opowiedziana w tej książce być może zdarzyła się naprawdę, a może jest tylko legendą. Miała ona miejsce w szesnastowiecznej Anglii. Pod królewskim zamkiem spotkali się pewnego dnia dwaj bardzo podobni do siebie chłopcy Edward, syn królewski, oraz Tomek, skromny chłopiec z ubogiej londyńskiej dzielnicy. Dla zabawy zamieniają się oni ubraniami... Następstwa tego czynu przechodzą ich najśmielsze oczekiwania.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2007

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Książka zapamiętana z dzieciństwa. Czytałam ją chyba ze dwa razy i pamiętam jak byłam poruszona historią bohaterów. Żałuję tylko, że nie przeczytałam jej moim dzieciom jak były w wieku do słuchania:). Znają ją tylko z filmu.
Na długo pozostaje w sercu.

Danway | 2011-12-09
Przeczytana: 1993 rok

Niesamowita powieść o dwóch niemal identycznych chłopcach, którzy wywodzą się z dwóch całkiem odmiennych środowisk... Gdy pewnego dnia przypadkowo spotykają się w Londynie, postanawiają się zamienić miejscami... W tym miejscu Twain po mistrzowsku ukazał, że bycie bogatym nie jest takie wspaniałe, jak się może okazywać oraz że życie w biedzie mimo wszystko nie jest takie beznadziejne... Z tego utworu płynie nauka, że najlepiej jest żyć swoim własnym życiem...

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1994 rok

Twain w swojej opowieści przedstawił nam blaski i cienie życia ludzi pochodzących z różnych klas społecznych.
Uświadamia nam również jak bardzo mylące bywają pozory przez pryzmat, których tak często oceniamy ludzi i sytuacje.

Pewnego dnia tuż pod zamkiem królewskim spotkało się dwóch, prawie że
identycznych chłopców. Jednym z nich był zwykły, biedny chłopiec - Tomek Canty. Drugim zaś nie kto inny jak sam książę - Edward VI Tudor. Obydwaj byli tak głupiutcy, że dla zabawy zamienili się ubraniami. Co z tego wynikło? Chyba się już domyślacie.

Tudor... sama ta nazwa może niektórych fanów dynastii Tudorów przyprawić o szybsze bicie serca. Niestety muszę was rozczarować. Książę Edward jest irytującym, naiwnym i pyszałkowatym chłopcem, który uważa się za pępek świata. W dodatku jego historia przedstawiona w książce nie ma nic wspólnego z prawdą.

Drugim bohaterem, na którym skupia się narrator jest "skromny" chłopiec z ubogiej londyńskiej dzielnicy. Na imię mu Tomek. Zanim spotkał księcia, całe jego życie było nieustanną walką o przetrwanie -nie tylko na niebezpiecznych, gwarnych ulicach miasta, ale również w swoim własnym domu, gdzie władzę sprawował brutalny ojciec. Wszystko byłoby fajnie, gdyby chłopak...

Dyskusja | 2015-02-26

Książka podejmuje bardzo ważny temat różnic pomiędzy poszczególnymi warstwami społecznymi. Jest też przy tym wzruszająca, ale i stereotypowa. I zgodnie z tym stereotypem, czytając byłam sercem bliżej z tym biednym chłopcem, niż z bogatym. Taka natura, że częściej opowiadamy się po stronie biednych i uciśnionych.

Abee | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 1985

Wzruszająca historia, która mogłaby zdarzyć się naprawdę. Biedak zaskakuje szlachetnością, gdy tymczasem szlachetni są w większości podli. Powieść umoralniająca. Miła duszy. Daje wiarę w poczucie sprawiedliwości. Pozycja ku pokrzepieniu serc.

Jucia58542 | 2014-03-12
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Dobre przeciwieństwa związane z oba chłopcami. Pomoc drugiego z nich(tego bogatszego) do drugiego podobała mi się chyba najbardziej.

Monika | 2012-03-15

Wspaniała lektura z czasów dzieciństwa

Jula | 2012-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2012, Wakacje 2012
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

"Książę i żebrak"- jeśli ktoś mi powie, że pierwszy raz słyszy ten tytuł, nie uwierzę.

Mark Twain dotychczas był mi znany z "Przygód Tomka Sawyera". Spodziewałam się czegoś lekkiego, wzruszającego i niewiarygodnego- nie zawiodłam się. To niezwykłe, że w tym samym czasie, w tym samym mieście i w zupełnie innym otoczeniu, urodzili się bardzo podobni sobie chłopcy, nie tylko pod względem wyglądu.

Edward, książę i następca tronu Anglii oraz Tomek, biedny żebrak z marginesu społecznego, spotykają się przypadkiem, nie wiedząc że ich życie już nigdy nie będzie takie samo. Zaskakujące podobieństwo sprawia, że wkrótce Edward będzie musiał się wcielić w żebraka, a Tomek w księcia... Który z nich ma gorzej? Królewicz jest oburzony okrutnym traktowaniem, a Tomek onieśmielony służbą, zamkiem i zaszczytami, które mu się nie należą.

Wzruszająca historia szesnastowiecznej Anglii, wydana w serii Klasyka, jest obowiązkową lekturą dla każdego. Bardzo gorąco polecam.

Mary14 | 2013-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Mamy XVI wiek. Tomek jest chłopcem z wielką wyobraźnią mieszkającym w najuboższej dzielnicy Londynu, zwanej "Śmietnikiem". Jest ofiarą przemocy swojego ojca i babki. Pewnego razu zapuszcza się pod pałac królewski, gdzie poznaje młodego księcia. Dla zabawy zamieniają się oni ubraniami. Prawdziwy król trafia na ulicę w łachmanach, a prawdziwy żebrak zostaje księciem w bogatym stroju. Żadna ze stron nie potrafi na początku poradzić sobie z nową sytuacją. Uważają, że chłopcy są obłąkani i plotą bzdury. Żebrak żyje wytwornie, lecz uważa, że jest więźniem. Natomiast król walczy z niesprawiedliwością i próbuje bezskutecznie wytłumaczyć, kim jest. Spotyka on miłego człowieka, niejakiego Milesa Hendona, z którym przemierza świat. W dniu swojej koronacji udaje mu się wrócić do pałacu i wyjaśnić zaistniałą i zarazem komiczną sytuację.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku