Książę i żebrak

Wydawnictwo: Zielona Sowa
6,35 (1408 ocen i 45 opinii)
tłumaczenie
Marceli Tarnowski
The prince and the pauper
król, biedota, żebrak, Londyn, Anglia, XVI wiek

Inne wydania

Historia opowiedziana w tej książce być może zdarzyła się naprawdę, a może jest tylko legendą. Miała ona miejsce w szesnastowiecznej Anglii. Pod królewskim zamkiem spotkali się pewnego dnia dwaj bardzo podobni do siebie chłopcy Edward, syn królewski, oraz Tomek, skromny chłopiec z ubogiej londyńskiej dzielnicy. Dla zabawy zamieniają się oni ubraniami... Następstwa tego czynu przechodzą ich najśmielsze oczekiwania.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Tabloid. Śmierć w tytule
  • Tango dla oprawcy
  • W krainie kolibrów
  • Czarny świt
  • Te chwile
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Te chwile
Herbjørg Wassmo

7,87 (30 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Książka zapamiętana z dzieciństwa. Czytałam ją chyba ze dwa razy i pamiętam jak byłam poruszona historią bohaterów. Żałuję tylko, że nie przeczytałam jej moim dzieciom jak były w wieku do słuchania:). Znają ją tylko z filmu.
Na długo pozostaje w sercu.

Danway | 2011-12-09
Przeczytana: 1993 rok

Niesamowita powieść o dwóch niemal identycznych chłopcach, którzy wywodzą się z dwóch całkiem odmiennych środowisk... Gdy pewnego dnia przypadkowo spotykają się w Londynie, postanawiają się zamienić miejscami... W tym miejscu Twain po mistrzowsku ukazał, że bycie bogatym nie jest takie wspaniałe, jak się może okazywać oraz że życie w biedzie mimo wszystko nie jest takie beznadziejne... Z tego utworu płynie nauka, że najlepiej jest żyć swoim własnym życiem...

Aleksandra | 2015-06-25
Przeczytana: 1963 rok

Wzruszająca książka mojego dzieciństwa.Opowiada historię chłopców, wywodzących się z rożnych środowisk, którzy zamienili się strojami i znaleźli się w kompletnie różnych miejscach.

Dyskusja | 2015-02-26

Książka podejmuje bardzo ważny temat różnic pomiędzy poszczególnymi warstwami społecznymi. Jest też przy tym wzruszająca, ale i stereotypowa. I zgodnie z tym stereotypem, czytając byłam sercem bliżej z tym biednym chłopcem, niż z bogatym. Taka natura, że częściej opowiadamy się po stronie biednych i uciśnionych.

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1994 rok

Twain w swojej opowieści przedstawił nam blaski i cienie życia ludzi pochodzących z różnych klas społecznych.
Uświadamia nam również jak bardzo mylące bywają pozory przez pryzmat, których tak często oceniamy ludzi i sytuacje.

Pewnego dnia tuż pod zamkiem królewskim spotkało się dwóch, prawie że
identycznych chłopców. Jednym z nich był zwykły, biedny chłopiec - Tomek Canty. Drugim zaś nie kto inny jak sam książę - Edward VI Tudor. Obydwaj byli tak głupiutcy, że dla zabawy zamienili się ubraniami. Co z tego wynikło? Chyba się już domyślacie.

Tudor... sama ta nazwa może niektórych fanów dynastii Tudorów przyprawić o szybsze bicie serca. Niestety muszę was rozczarować. Książę Edward jest irytującym, naiwnym i pyszałkowatym chłopcem, który uważa się za pępek świata. W dodatku jego historia przedstawiona w książce nie ma nic wspólnego z prawdą.

Drugim bohaterem, na którym skupia się narrator jest "skromny" chłopiec z ubogiej londyńskiej dzielnicy. Na imię mu Tomek. Zanim spotkał księcia, całe jego życie było nieustanną walką o przetrwanie -nie tylko na niebezpiecznych, gwarnych ulicach miasta, ale również w swoim własnym domu, gdzie władzę sprawował brutalny ojciec. Wszystko byłoby fajnie, gdyby chłopak...

Abee | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 1985

Wzruszająca historia, która mogłaby zdarzyć się naprawdę. Biedak zaskakuje szlachetnością, gdy tymczasem szlachetni są w większości podli. Powieść umoralniająca. Miła duszy. Daje wiarę w poczucie sprawiedliwości. Pozycja ku pokrzepieniu serc.

Mary14 | 2013-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Mamy XVI wiek. Tomek jest chłopcem z wielką wyobraźnią mieszkającym w najuboższej dzielnicy Londynu, zwanej "Śmietnikiem". Jest ofiarą przemocy swojego ojca i babki. Pewnego razu zapuszcza się pod pałac królewski, gdzie poznaje młodego księcia. Dla zabawy zamieniają się oni ubraniami. Prawdziwy król trafia na ulicę w łachmanach, a prawdziwy żebrak zostaje księciem w bogatym stroju. Żadna ze stron nie potrafi na początku poradzić sobie z nową sytuacją. Uważają, że chłopcy są obłąkani i plotą bzdury. Żebrak żyje wytwornie, lecz uważa, że jest więźniem. Natomiast król walczy z niesprawiedliwością i próbuje bezskutecznie wytłumaczyć, kim jest. Spotyka on miłego człowieka, niejakiego Milesa Hendona, z którym przemierza świat. W dniu swojej koronacji udaje mu się wrócić do pałacu i wyjaśnić zaistniałą i zarazem komiczną sytuację.

Monika | 2012-03-15

Wspaniała lektura z czasów dzieciństwa

Jucia58542 | 2014-03-12
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Dobre przeciwieństwa związane z oba chłopcami. Pomoc drugiego z nich(tego bogatszego) do drugiego podobała mi się chyba najbardziej.