Książę i żebrak

Wydawnictwo: Zielona Sowa
tłumaczenie
Marceli Tarnowski
The prince and the pauper
król, biedota, żebrak, Londyn, Anglia, XVI wiek

Inne wydania

Historia opowiedziana w tej książce być może zdarzyła się naprawdę, a może jest tylko legendą. Miała ona miejsce w szesnastowiecznej Anglii. Pod królewskim zamkiem spotkali się pewnego dnia dwaj bardzo podobni do siebie chłopcy Edward, syn królewski, oraz Tomek, skromny chłopiec z ubogiej londyńskiej dzielnicy. Dla zabawy zamieniają się oni ubraniami... Następstwa tego czynu przechodzą ich najśmielsze oczekiwania.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2007

8,7 (27 ocen i opinii)
Sztokholm delete
Jens Lapidus

7,2 (5 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Powrót na Wyspę Potępionych
Melissa de la Cruz

8 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Książka zapamiętana z dzieciństwa. Czytałam ją chyba ze dwa razy i pamiętam jak byłam poruszona historią bohaterów. Żałuję tylko, że nie przeczytałam jej moim dzieciom jak były w wieku do słuchania:). Znają ją tylko z filmu.
Na długo pozostaje w sercu.

Aleksandra | 2015-06-25
Przeczytana: 1963 rok

Wzruszająca książka mojego dzieciństwa.Opowiada historię chłopców, wywodzących się z rożnych środowisk, którzy zamienili się strojami i znaleźli się w kompletnie różnych miejscach.

Danway | 2011-12-09
Przeczytana: 1993 rok

Niesamowita powieść o dwóch niemal identycznych chłopcach, którzy wywodzą się z dwóch całkiem odmiennych środowisk... Gdy pewnego dnia przypadkowo spotykają się w Londynie, postanawiają się zamienić miejscami... W tym miejscu Twain po mistrzowsku ukazał, że bycie bogatym nie jest takie wspaniałe, jak się może okazywać oraz że życie w biedzie mimo wszystko nie jest takie beznadziejne... Z tego utworu płynie nauka, że najlepiej jest żyć swoim własnym życiem...

Dyskusja | 2015-02-26

Książka podejmuje bardzo ważny temat różnic pomiędzy poszczególnymi warstwami społecznymi. Jest też przy tym wzruszająca, ale i stereotypowa. I zgodnie z tym stereotypem, czytając byłam sercem bliżej z tym biednym chłopcem, niż z bogatym. Taka natura, że częściej opowiadamy się po stronie biednych i uciśnionych.

Książkowo_czyta | 2011-12-06
Przeczytana: 1994 rok

Twain w swojej opowieści przedstawił nam blaski i cienie życia ludzi pochodzących z różnych klas społecznych.
Uświadamia nam również jak bardzo mylące bywają pozory przez pryzmat, których tak często oceniamy ludzi i sytuacje.

Abee | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 1985

Wzruszająca historia, która mogłaby zdarzyć się naprawdę. Biedak zaskakuje szlachetnością, gdy tymczasem szlachetni są w większości podli. Powieść umoralniająca. Miła duszy. Daje wiarę w poczucie sprawiedliwości. Pozycja ku pokrzepieniu serc.

czytek | 2015-08-22
Na półkach: 2015, Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

„Książę i żebrak” to powszechnie znana powieść. Wiele osób zna historię o chłopcach: księciu i żebraku, którzy zamieniają się ubraniami. Niestety chłopcy nie zdają sobie konsekwencji popełnionego czynu, który może narobić prawdziwe zamieszanie…

Prawdziwe nazwisko amerykańskiego pisarza Marka Twaina brzmi Samuel Langhorne Clemens. Urodził się w 1835 r. w miasteczku Floryda. Pracował w drukarni, a później jako pilot parowca rzecznego. Twain był poszukiwaczem złota, podróżnikiem - zwiedził niemal cały świat. Pracował jako dziennikarz, najbardziej znany jest jako autor powieści, np.: Książę i żebrak, Przygody Tomka Sawyera, Przygody Hucka. Pisarz zmarł w 1910 r.

Kiedy brałem tą książkę do ręki nie wiedziałem czy będzie mi się podobać, bo nie ukrywam faktu, że „Przygody Tomka Sawyera” nie za bardzo przypadły mi do gustu. Przeżyłem miłe zaskoczenie czytając tą książkę, ponieważ uważam, że jest o niebo lepsza od wspomnianych przygód Tomka. W książce głównymi bohaterami są Tomek Canty i...

Pewnego dnia tuż pod zamkiem królewskim spotkało się dwóch, prawie że
identycznych chłopców. Jednym z nich był zwykły, biedny chłopiec - Tomek Canty. Drugim zaś nie kto inny jak sam książę - Edward VI Tudor. Obydwaj byli tak głupiutcy, że dla zabawy zamienili się ubraniami. Co z tego wynikło? Chyba się już domyślacie.

Tudor... sama ta nazwa może niektórych fanów dynastii Tudorów przyprawić o szybsze bicie serca. Niestety muszę was rozczarować. Książę Edward jest irytującym, naiwnym i pyszałkowatym chłopcem, który uważa się za pępek świata. W dodatku jego historia przedstawiona w książce nie ma nic wspólnego z prawdą.

Drugim bohaterem, na którym skupia się narrator jest "skromny" chłopiec z ubogiej londyńskiej dzielnicy. Na imię mu Tomek. Zanim spotkał księcia, całe jego życie było nieustanną walką o przetrwanie -nie tylko na niebezpiecznych, gwarnych ulicach miasta, ale również w swoim własnym domu, gdzie władzę sprawował brutalny ojciec. Wszystko byłoby fajnie, gdyby chłopak...

Monika | 2012-03-15

Wspaniała lektura z czasów dzieciństwa

Mary14 | 2013-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Mamy XVI wiek. Tomek jest chłopcem z wielką wyobraźnią mieszkającym w najuboższej dzielnicy Londynu, zwanej "Śmietnikiem". Jest ofiarą przemocy swojego ojca i babki. Pewnego razu zapuszcza się pod pałac królewski, gdzie poznaje młodego księcia. Dla zabawy zamieniają się oni ubraniami. Prawdziwy król trafia na ulicę w łachmanach, a prawdziwy żebrak zostaje księciem w bogatym stroju. Żadna ze stron nie potrafi na początku poradzić sobie z nową sytuacją. Uważają, że chłopcy są obłąkani i plotą bzdury. Żebrak żyje wytwornie, lecz uważa, że jest więźniem. Natomiast król walczy z niesprawiedliwością i próbuje bezskutecznie wytłumaczyć, kim jest. Spotyka on miłego człowieka, niejakiego Milesa Hendona, z którym przemierza świat. W dniu swojej koronacji udaje mu się wrócić do pałacu i wyjaśnić zaistniałą i zarazem komiczną sytuację.