Okładka książki Książę i żebrak

Książę i żebrak

Autor:
tłumaczenie
Marceli Tarnowski
The prince and the pauper
wydawnictwo
Zielona Sowa
król, biedota, żebrak, Londyn, Anglia, XVI wiek
typ
papier
6.29 (1242 ocen i 35 opinii)

Opis książki

Historia opowiedziana w tej książce być może zdarzyła się naprawdę, a może jest tylko legendą. Miała ona miejsce w szesnastowiecznej Anglii. Pod królewskim zamkiem spotkali się pewnego dnia dwaj bardzo podobni do siebie chłopcy Edward, syn królewski, oraz Tomek, skromny chłopiec z ubogiej londyńskiej dzielnicy. Dla zabawy zamieniają się oni ubraniami... Następstwa tego czynu przechodzą ich najśmielsze oczekiwania.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2007

Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Książka zapamiętana z dzieciństwa. Czytałam ją chyba ze dwa razy i pamiętam jak byłam poruszona historią bohaterów. Żałuję tylko, że nie przeczytałam jej moim dzieciom jak były w wieku do słuchania:). Znają ją tylko z filmu.
Na długo pozostaje w sercu.

Danway | 2011-12-09
Przeczytana: 1993 rok

Niesamowita powieść o dwóch niemal identycznych chłopcach, którzy wywodzą się z dwóch całkiem odmiennych środowisk... Gdy pewnego dnia przypadkowo spotykają się w Londynie, postanawiają się zamienić miejscami... W tym miejscu Twain po mistrzowsku ukazał, że bycie bogatym nie jest takie wspaniałe, jak się może okazywać oraz że życie w biedzie mimo wszystko nie jest takie beznadziejne... Z tego utworu płynie nauka, że najlepiej jest żyć swoim własnym życiem...

Pewnego dnia tuż pod zamkiem królewskim spotkało się dwóch, prawie że
identycznych chłopców. Jednym z nich był zwykły, biedny chłopiec - Tomek Canty. Drugim zaś nie kto inny jak sam książę - Edward VI Tudor. Obydwaj byli tak głupiutcy, że dla zabawy zamienili się ubraniami. Co z tego wynikło? Chyba się już domyślacie.

Tudor... sama ta nazwa może niektórych fanów dynastii Tudorów przyprawić o szybsze bicie serca. Niestety muszę was rozczarować. Książę Edward jest irytującym, naiwnym i pyszałkowatym chłopcem, który uważa się za pępek świata. W dodatku jego historia przedstawiona w książce nie ma nic wspólnego z prawdą.

Drugim bohaterem, na którym skupia się narrator jest "skromny" chłopiec z ubogiej londyńskiej dzielnicy. Na imię mu Tomek. Zanim spotkał księcia, całe jego życie było nieustanną walką o przetrwanie -nie tylko na niebezpiecznych, gwarnych ulicach miasta, ale również w swoim własnym domu, gdzie władzę sprawował brutalny ojciec. Wszystko byłoby fajnie, gdyby chłopak zachowa...

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1994 rok

Twain w swojej opowieści przedstawił nam blaski i cienie życia ludzi pochodzących z różnych klas społecznych.
Uświadamia nam również jak bardzo mylące bywają pozory przez pryzmat, których tak często oceniamy ludzi i sytuacje.

Monika | 2012-03-15

Wspaniała lektura z czasów dzieciństwa

Jula | 2012-08-06
Na półkach: Wakacje 2012, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

"Książę i żebrak"- jeśli ktoś mi powie, że pierwszy raz słyszy ten tytuł, nie uwierzę.

Mark Twain dotychczas był mi znany z "Przygód Tomka Sawyera". Spodziewałam się czegoś lekkiego, wzruszającego i niewiarygodnego- nie zawiodłam się. To niezwykłe, że w tym samym czasie, w tym samym mieście i w zupełnie innym otoczeniu, urodzili się bardzo podobni sobie chłopcy, nie tylko pod względem wyglądu.

Edward, książę i następca tronu Anglii oraz Tomek, biedny żebrak z marginesu społecznego, spotykają się przypadkiem, nie wiedząc że ich życie już nigdy nie będzie takie samo. Zaskakujące podobieństwo sprawia, że wkrótce Edward będzie musiał się wcielić w żebraka, a Tomek w księcia... Który z nich ma gorzej? Królewicz jest oburzony okrutnym traktowaniem, a Tomek onieśmielony służbą, zamkiem i zaszczytami, które mu się nie należą.

Wzruszająca historia szesnastowiecznej Anglii, wydana w serii Klasyka, jest obowiązkową lekturą dla każdego. Bardzo gorąco polecam.

Mary14 | 2013-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Mamy XVI wiek. Tomek jest chłopcem z wielką wyobraźnią mieszkającym w najuboższej dzielnicy Londynu, zwanej "Śmietnikiem". Jest ofiarą przemocy swojego ojca i babki. Pewnego razu zapuszcza się pod pałac królewski, gdzie poznaje młodego księcia. Dla zabawy zamieniają się oni ubraniami. Prawdziwy król trafia na ulicę w łachmanach, a prawdziwy żebrak zostaje księciem w bogatym stroju. Żadna ze stron nie potrafi na początku poradzić sobie z nową sytuacją. Uważają, że chłopcy są obłąkani i plotą bzdury. Żebrak żyje wytwornie, lecz uważa, że jest więźniem. Natomiast król walczy z niesprawiedliwością i próbuje bezskutecznie wytłumaczyć, kim jest. Spotyka on miłego człowieka, niejakiego Milesa Hendona, z którym przemierza świat. W dniu swojej koronacji udaje mu się wrócić do pałacu i wyjaśnić zaistniałą i zarazem komiczną sytuację.

Zyta9 | 2014-05-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Myślę że każdy zna ,jest to najpiękniejsza lektura .Powracam do tej książki z dzieciństwa ,bo warto . Bajka dla dzieci a porusza dorosłych .

Kyou | 2012-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2012

Pasjonująca historia, która zdarzyła się w XVI-wiecznym Londynie. Dwaj, niemal identyczni, chłopcy przypadkowo spotkali się i zamienili strojami. Nic szczególnego w tym by nie było, gdyby nie to, że jeden z nich był żebrakiem z najgorszej dzielnicy miasta, a drugi następcą tronu - księciem Walii. Zamiana otoczenia, stałą się początkiem niezwykłych perypetii chłopców. Obaj w przyśpieszonym tempie, poznają dobre i złe strony życia środowisk, o których dotąd mieli blade pojęcie.

Wzdych.
Nie podobała mi się. Historia wydawała się fajna, jednak styl pisania...

Marysieńka | 2011-09-09
Przeczytana: 1972 rok

Z tą sympatyczną opowiescią o dwóch podobnych jak dwie kroply wody chłopcach, z których jeden to młodziutki król a drugi to mały żebrak rosłam. Tak jak większośc książek i tę najpierw czytała nam mama a potem czytałam już po raz kolejny sama. Król zaproponował żebrakowi zamianę miejscami, co przyniosło obu pewne korzyści ale także wiele przygód zanim wszystko wróciło do normy.
Rewelacyjna powieść dla dzieci i młodzieży napisana z humorem ale też trzymająca momentami w napięciu. Myslę, że każdy powinien ją przeczytać. Polecam

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku