Książę i żebrak

Okładka książki Książę i żebrak Mark Twain
Okładka książki Książę i żebrak
Mark Twain Wydawnictwo: Zielona Sowa Ekranizacje: Książę i żebrak (1990) literatura dziecięca
literatura dziecięca
The prince and the pauper
Zielona Sowa
2007-01-01
2007-01-01
Marceli Tarnowski
Ekranizacje:
Książę i żebrak (1990)
król biedota żebrak Londyn Anglia XVI wiek

Na półkach: , , , , , ,

Reread po 16 latach. Nie wierzę, że aż tyle lat minęło od mojego ostatniego spotkania z tym tytułem. Podobnie jak wiele lat wcześniej, zwróciłam uwagę na ogromną ilość przemocy na kartach powieści. Doceniam autora za nadanie tej opowieści realiów historycznych, bo czasy, które obrał za tło niestety nie były miłosierne, zwłaszcza dla nędzarzy. W powieści ukazane są także aspekty społeczne, takie jak dysproporcje w traktowaniu różnych klas społecznych. W związku z tym czytelnik może dostrzec okrucieństwo, nieczułość i niesprawiedliwość, które towarzyszą opowieści o zamianie miejscami dwóch chłopców. Przeżycia obu głównych bohaterów pozwalają czytelnikowi zastanowić się nad ludzką naturą oraz konsekwencjami niesprawiedliwości. Chociaż morał tej historii jest prosty, nie jest on prostacki. Prawdą jest, że monarcha powinien najpierw poznać perspektywę swoich poddanych, aby mógł być godziwym i sprawiedliwym władcą. Oczywiście, wszelkie przywileje łączą się z ogromną odpowiedzialnością.
O tym właśnie jest ta książka.

Ciekawa historyjka. Wartościowe są odniesienia do realiów historycznych - to duży atut książki.

Bardzo przyjemna powieść o dwóch chłopcach, którzy zamienili się rolami. Mark Twain znowu mnie nie zawiódł.

Gorąco polecam!

Gorąco polecam!

Przyznaję, że po lekturze „Przygody Toma Sawyera“ miałam wiele obaw odnośnie Marka Twaina. Po pierwsze powieść ta nie najlepiej się zestarzała — normalizuje przemoc, a palenie oraz picie kreuje na coś, co ma być cool — a sama fabuła okazała się nieco chaotyczna. Nie byłam pewna, czy chcę kontynuować naszą przygodę, bo bałam się zawodu, ale „Królewicz i żebrak“ to klasyk, który widziałam w tylu retlingach, że trudno było mi przejść obok tytułu obojętnie. Wiadomo, nowe tłumaczenie i nowa szata graficzna działa jak dodatkowa motywacja, więc musiałam, MUSIAŁAM, sprawdzić, czy nasza relacja autor-czytelnik ma jeszcze szanse się udać. I to był ten przypadek, gdzie byłam wdzięczna mojej ciekawości.

„Królewicz i żebrak“ to historia o dwóch podobnych do siebie chłopcach, których łączy wygląd, ale dzieli pochodzenie, doświadczenia czy charakter. Jeden ma zostać przyszłym królem, więc dostaje wykształcenie oraz uwagę, drugi zmuszany jest do żebrania na ulicach, często głoduje i doświadcza przemocy. Przypadek — a raczej dobre serce królewicza oraz jego nieprzemyślane decyzje — sprawia, że zamieniają się miejscami i zaczynają żyć w świecie, który nie jest ich. Ten, który marzył o byciu następcą tronu, odkrywa, że wcale tego nie chce; a ten, który ma objąć panowanie w królestwie, uświadamia sobie, że nic nie wie o swoich przyszłych poddanych oraz ich życiu. Ich zamiana ta owocuje w wiele trudnych doświadczeń oraz nauki, jakich w innym wypadku nigdy nie udałoby im się z życia wynieść.

Fabuła? Przemyślana i wyważona. Bohaterowie? Rozbudowani i interesujący. Styl pisania? Dojrzalszy. A przemoc? Ukazana jako coś okrutnego. Wszystko, co w „Przygodach...“ mi nie odpowiadało tutaj było na bardzo dobrym poziomie i jednak widzę przyszłość dla mnie i Marka Twaina. Jednak będę czytać dalej jego teksty i będę powoli wyrabiać sobie zdanie na temat jego twórczości. Ten utwór na pewno polecam!

przekł. Anna Bańkowska

"Chcę spisać opowieść posłyszaną od kogoś, kto znał ją od swojego ojca, ten zaś od swojego ojca, któremu opowiadał ją jego ojciec, i tak dalej, i tak dalej: przez trzysta lat lub dłużej ojcowie przekazywali ją synom i w ten sposób opowieść przetrwała. Może jest to fakt historyczny, może tylko legenda, podanie. Przypadek ten zdarzył się albo nie zdarzył, lecz bez wątpienia mógł się zdarzyć. Może w dawnych latach opowieści tej wiarę dawali mądrzy i uczeni, a może tylko prości i nieoświeceni kochali ją i uważali za prawdę." - Mark Twain, " Słowo wstępne" [w:] "Królewicz i żebrak", tłum. Tadeusz Jan Dehnel, Iskry, Warszawa 1986.

Opowieść umiejscowiona w XVI-wiecznej Anglii, czasach olbrzymiej nierówności społecznej, despotycznych rządach i surowych prawach. Obserwujemy życie królewicza na dworze królewskim, przygotowującego się do przyszłych rządów, poznajemy etykietę i zasady jakie panują u arystokracji angielskiej. Z drugiej strony śledzimy losy młodego chłopaka z ludu, osoby doświadczającej uczucia głodu i przemocy. Pewnego dnia los zamienia młodych bohaterów miejscami, stają oni przed trudnym doświadczeniem, muszą nauczyć się żyć w zupełnie obcym środowisku i starać odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Książka pokazuje, że liczy się serce człowieka, jego dobroć i empatia oraz szacunek do drugiego człowieka, a nie wartości materialne.

Książka dla dużych i małych, o tym jak fortuna kołem się toczy, o zasługach przypisywanych niegodnym, niedostrzeganiu cichych bohaterów, lekcjach zyciowych, pozornie bezsensownych, ulotnosci szczescia i dostatku, jak rowniez przemijalnosci cierpienia. Ostatecznie jednak dobro i prawda zwycięża. Książka dającą nadzieję

Piękne, klasyk i zakończenie nie zawodzi! :)

Piękne, klasyk i zakończenie nie zawodzi! :)

Pierwsza świąteczna lektura za mną. Mark Twain poprzez przygodową historię dla młodzieży doskonale opowiada o nierównościach i prawdziwych wartościach w życiu.
Pióro Twaina jest genialne, lekkie i bystre. Polecam nie tylko młodym.

Pióro Twaina jest genialne, lekkie i bystre. Polecam nie tylko młodym.

Wstyd się przyznać, ale to moje pierwsze w życiu spotkanie z twórczością Marka Twaina i nie zawiodłam się.
Historia nie była mi obca, ale okazało się że adaptacje filmowe jednak odbiegają od oryginału i z przyjemnością poznałam pierwowzór 😊.
Bardzo przyjemna i lekka fabuła.
Zdecydowanie polecam i chociaż to książka dla dzieci to i dorosły może się z niej conieco nauczyć.
Moja ocena 7/10

Bardzo przyjemna i lekka fabuła.

• Dzieciństwo
  • Klasyka