Bezkrwawa rewolucja. Historia wegetarianizmu od 1600 roku do czasów współczesnych
- tytuł oryginału
- The Bloodless Revolution. A Cultural History of Vegetarianism from 1600 to Modern Times
- data wydania
- październik 2011 (data przybliżona)
- ISBN
- 9788377475331
- liczba stron
- 656
- słowa kluczowe
- wegetarianizm, historia, esej, jedzenie
- kategoria
- publicystyka literacka i eseje
- język
- polski
- dodał
- Snoopy
Tristram Stuart ukazuje w swojej - nomen omen - rewolucyjnej książce, jak różnorodne i głębokie są źródła tego, co nazywamy wegetarianizmem, a co określa nie tylko sposób odżywiania się czy postawę etyczną, ale także sposób postrzegania świata. Śledzi oddziaływanie filozofii Wschodu i wielkich religii Indii, które odcisnęło się już na myśli Pitagorasa czy Sokratesa. Analizuje interpretacje...
Zrozumienie dziejów naszych idei stawia współczesną kulturę w uderzająco nowym świetle i pozwala zrewidować nasze najgłębiej zakorzenione przekonania. Wczesna historia wegetarianizmu ujawnia, jak starożytna etyka abstynencji, nauki medyczne u swoich początków oraz filozofia indyjska głęboko i w nieoczekiwany sposób wpłynęły na zachodnią cywilizację. (fragment)
Mocna rzecz. Sugestywna, wszechstronna - kopalnia wiedzy... Argumenty Stuarta naprawdę zmieniają perspektywę. („The New York Times Book Review")
Bezkrwawa rewolucja jest prawdziwą ucztą idei - dziełem naukowym i zarazem doskonałą rozrywką. („The Washington Post")
źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2011
źródło okładki: www.wab.com.pl
Mam z tą publikacją kłopot. Ukazała się w lubianej przeze mnie serii z wagą W.A.B.'u i w sumie zawiera dużo ciekawych faktów i inspirujących wątków.
Niestety jest to też bardzo anglo-centryczna opowieść o tym jak to idea wegetarianizmu rozwijała się przez wieki w brytyjskim dominium (przy czym najciekawsze fragmenty dotyczą akurat dygresji z czasów Rewolucji Francuskiej i wpływu kultury i filozofii Indii).
Na plus zaliczam bogactwo faktów, na minus słaby wydźwięk społeczny, bo (chyba) o tym ta książka miała być, a w sumie najciekawsze są w niej po prostu losy jednostek dokonujących niejednokrotnie wyborów idących w poprzek kursu danej epoki.
Jeśli ktoś szuka w niej lepszego zrozumienia współczesnego ruchu na rzecz wyzwolenia zwierząt to raczej nie ma po co sięgać po tę książkę. Dzisiejszy weganizm jest już lata świetlne dalej i nie potrzebuje podbudowy historycznej prezentowanej na jej kartach, mało tego, wiele z dawnych teorii nie ostało by się w ogniu jego krytyki.
A dla tych co lubią historię i chcieliby popatrzeć na nią pod kątem dylematów moralnych związanych z nie zabijaniem zwierząt oraz poznać kilka nietuzinkowych postaci może to być wciąż niezły wybór.
.:exile:.

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
HEX
Rewelacja! Jedna z lepszych powieści grozy jakie miałam przyjemność czytać. Może nie przeraziła mnie 'na śmierć', ale nie powiem- wizja pojawiającej...