Myśleć inaczej

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Penser autrement
978-83-06-03267-3
jagarkar

Alain Touraine jest jedną z najwybitniejszych postaci francuskiej i światowej socjologii. On pierwszy przeprowadził głęboką analizę ruchu „Solidarność” w Polsce. Książka "Myśleć inaczej" to jego opus magnum, zamykające i podsumowujące serię analiz współczesnego świata, zainaugurowaną w 1992 roku książką "Critique de la modernité". Wychodząc od krytyki idei społeczeństwa całkowicie...

Wychodząc od krytyki idei społeczeństwa całkowicie poddanego determinizmowi, zwłaszcza ekonomicznemu, Alain Touraine wraca do uznania jednostki za podmiot przemian. Tam, gdzie niektórzy piętnują indywidualizm, on wychwala upodmiotowienie i ochronę praw każdego człowieka przed wszelkimi rodzajami integracji społecznej. Zależność kobiet, odrzucenie mniejszości i problemy, z jakimi młodzi ludzie stykają się w szkole i w pracy, to trzy główne obszary życia społecznego, w których znajduje zastosowanie proponowane przez niego odwrócenie perspektywy myśli społecznej.

źródło opisu: Wydawnictwo PIW, 2011

źródło okładki: http://www.piw.pl/sklep/tourainebrmyslec-inaczej-p-490.html

Mateusz Kozielecki | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Ta książka całkowicie odmieniła moje podejście do socjologii... [Podmiotowość] Nie jest to chyba zupełnie nowa idea, ale Alain Touraine nadał ludzkie pojęcie "indywidualizmowi" jednocześnie całkowicie zrywając z myśleniem w dyskursie. Rewelacja!!!

zuzka123456789 | 2016-03-30
Katebook | 2014-09-24