Kobieta bez przeszłości

Woman Without a Past
83-86133-08-2
Nowy Jork, bliźniaczki, porwanie
Xymena

Molly Hunt, znana nowojorska pisarka, dowiaduje się nagle, że jako dziecko została porwana i że ma siostrę bliźniaczkę. Jej prawdziwa rodzina należy do starych i szanowanych rodów z południa. Trapiona ciekawością, Molly wybiera się tam, bo poznać krewnych. Im bardziej jednak zagłębia się w tragiczną historię, tym bardziej czuje się nieswojo i ma wrażenie, że oplata ją gęsta sieć intryg.

źródło opisu: Wydawnictwo Da Capo, Warszawa, 1994.

źródło okładki: Zdjecie autorskie

Xymena | 2011-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2011

O pisarstwie Phyllis A. Whitney słyszałam już dużo wcześniej, ale dopiero teraz miałam okazję zapoznać się z jedną z jej powieści. Jakiś czas temu trafiłam na interesujący wywiad z autorką i informację, że żyła ponad 100 lat. Zwykła mawiać, że dzięki pisarstwu pozostaje młoda. Swoją ostatnią powieść wydała w wieku 94. lat. Pożyczyć każdemu takiego zdrowia i optymizmu, jakim emanowała!

"Kobieta bez przeszłości" to książka z lekkim dreszczykiem, nieco naiwna fabuła przeplata się z opisem pięknego miasta, jakim jest Charleston. We wstępie czytamy, iż autorka odwiedziła to miasto na kilka miesięcy przed tym, jak huragan Hugo dokonał w nim nieodwracalnych spustoszeń. Najbardziej ponoć ucierpiały liczące po sto lat drzewa. Próbowałam sobie wyobrazić, jak musi się czuć pisarz, który stworzył coś na podstawie tego, co sam zobaczył, a co po chwili przestało istnieć... Dobrze, że owo "coś" mogło przynajmniej zachować się w pamięci oraz na kartach książki. Zresztą Charleston wielokrotnie...

dotaxa | 2014-09-20

'Złamane serce można skleić. O wiele trudniej jest coś zrobić ze złamanym życiem'

nietoperzyca | 2016-09-29
Przeczytana: 03 lipca 2011