Ostatnie słowo

1975-01-01
1975-01-01
Eligia Bąkowska
powieść francuska

Dojrzała proza o miłości, samotności, życiu. Filozoficzna i aktualna.

Dojrzała proza o miłości, samotności, życiu. Filozoficzna i aktualna.

Tę książkę przenika smutek, melancholia, egzystencjalne przemyślenia, niemożliwość miłości. Momentami czytamy błyskotliwe i zabawne uwagi (np fragment o ocenianiu cv) a momentami wydaje się zbyt pretensjonalna (może autorka tego chciała, bo miłość w swej naturze jest przesadzona". Książka bogata w "różności". Wątek miłosny był dla mnie przede wszystkim filozoficzny. Autorka czasami przesadza z "natchnieniem" i ramy narracji są czasem niejasne. Środowisko intelektualne Paryża opisane okrutnie i drwiąco;) Summa summarum myślę, że warto, ale niektórych ta książka może nużyć swym "pięknoduchostwem".

Niezwykła. To pierwsze słowo, które nasunęło mi się po przeczytaniu ostatniego słowa tej książki. Jej charakter, wymowa, znaczenie to sprawa dla mnie wyjątkowo ważna i dlatego też opinia o niej oraz jej ocena muszą o tym świadczyć. Dziewięć gwiazdek powinno przypadać dziełom wybitnym. I z takim dziełem w moim odczuciu mamy tutaj do czynienia, a opinia z tychże powodów musi być również pozytywna i przychylna.
Ta książka zawiera ogromną ilość ciekawych i intrygujących przemyśleń, opisów, uczuć, charakterystyk, które pochodzą od narratorki i głównej bohaterki książki zarazem. O czym jest ta książka? O miłości. To na pewno. Ale nie tylko. O samotności i alienacji w otaczającym świecie. To także prawda. Przede wszystkim jednak o życiu i jego sensie. O jego blaskach i cieniach oraz o doświadczaniu świata i sposobach na życie. Książka zaskakuje, książka wciąga, książka daje powody do zadumy i refleksji. I to nie jeden raz, lecz wielokrotnie oraz z różnych powodów. Jej karty to czasem kopalnia sentencji, zaskakujących zdań, aforyzmów lub frapujących myśli. Czasem myśli gorzkich i trudnych, ale jakże trafnych i prawdziwych.
Uraczyłem się lekturą. Pochwał godna umysłowa i duchowa strawa, choć nie oznacza to, że jest to lektura lekka. Książka udana prawie w stu procentach. Ostatnim słowem tej skromnej i krótkiej opinii będzie: polecam.

Zaskakująca, bardzo nowoczesna, napisana przepięknym językiem. Wspaniałe przemyślenia płyną z tej książki strumieniami, pomimo roku wydania wciąż bardzo aktualna. Wdarła mi się w serce i pozostanie w nim na długo.

• Przeczytane przed 2011
  • Sprzedane
  • Open your mind & Be smart💡
  • Serie
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
  • Summer Holiday⛱