Poezje

1983-01-01
1983-01-01
różni
mandelsztam poezja

Okładka książki Z Mandelsztama. Siedem wierszy Osip Mandelsztam, Jerzy Pomianowski
Z Mandelsztama... Osip Mandelsztam, J...
Okładka książki Kontrabanda. Wybór przekładów wierszem Anna Achmatowa, Robert Burns, Ilja Erenburg, Natalia Gorbaniewska, Wiera Inber, Erich Kästner, Klabund, Osip Mandelsztam, Leonid Martynow, Siergiej Michałkow, Aleksander Mieżyrow, Erich Mühsam, Jelizawieta Połonska, Jerzy Pomianowski, Aleksander Puszkin, Borys Słucki, Jarosław Smielakow, Anatol Sys, Lew Tołstoj
Kontrabanda. W... Anna Achmatowa, Rob...

,,O, NIE KUŚ OBCEJ MOWY DŹWIĘKÓW'' (369)

( ,,i za swą pychę ukarany, o niepoprawny władco tonów, Octową gąbkę weźmiesz jedno dla warg zdradzieckich, wiarołomnych?''

Czyż ten ostatni dwuwers utworu nie brzmi jednoznacznie? Nie rodzi w czytelniku wewnętrznego konfliktu o naturze religijnej z powodu oczywistego skojarzenia, które rodzi się po czymś takim?

***

,,DZISIAJ JUŻ MOŻNA BY ZDJĄĆ KALKOMANIĘ'' (352-353)

(,,A diabeł - dobrze zakonserwowany - Staruszka Fausta znowu trąca w żebro I pobrechtuje: wynajmij żagłówkę'')

Serio?

****

,,DO KRĘGU CIENII TAŃCZĄCYCH WŚRÓD ŁĄKI'' (205)
,,I z magicznego koła wyjść nie można, Tak już pisane - przecież jest zaklęte''

???????

****

,,OCZU BŁĘKIT NAJŻYWSZY I PŁONĄCA CZOŁOWA KOŚĆ'' (385)

****

,,O MISTRZYNI SPOJRZEŃ PEŁNYCH WINY'' (391)

Nie podoba mi się, że w wierszu pojawia się imię Maryi.

,,SKRZYPACZKA'' (395)

'
,,ODKĄD W GAŁĘZIE SŁABE'' (469)

,,DO MOWY NIEMIECKIEJ'' (357-358)
,,Niech mi bóg Nachtigall da los Pilada Lub wyrwie język - byłby i zakałą, O Nachtigallu, jeszcze mnie werbują Do nowych jatek, siedmioletnich wojen. Dźwięk zwęził się i słowa się buntują, ale ty żyjesz darząc mnie spokojem''

Poważnie? POWAŻNIE?

****

Gdyby nie te utwory, jej poszczególne fragmenty wówczas mógłbym uznać twórczość Mandelsztama za wybitną. Niestety po takim czymś nie jestem w stanie tego uczynić. One przekreślają cały dorobek poety-akmenisty.

Kolejne rozczarowanie rosyjską twórczością, którą zagłusza nieco dobre i warte uwagi posłowie Marii Leśniewskiej.

Cóż, chyba porzucę czytanie poezji i przerzucę się na krytykę literacką. Może w ten sposób uniknę kolejnych rozczarowań.
(31.07.2022)

Nie było to łatwe, ale odczułem, że nadszedł już czas i że jestem w stanie to zrobić...Wybaczam autorowi za uraz psychiczny jakiego doznałem w trakcie czytania poszczególnych wierszy oraz za ruminacje i ból będące tego następstwem. (11.2022)

,,O, NIE KUŚ OBCEJ MOWY DŹWIĘKÓW'' (369)

***

,,DZISIAJ...

Poezja Osipa Mandelsztama ,to poezja najwyższych lotów :JASNA,CZYSTA i PRZEJRZYSTA, tak jak Osip Mandelsztam ;bez wątpienia jeden z najwybitniejszych poetów 20 wieku.W żadnym z przeczytanych przeze mnie utworów,niema choćby cienia uległości w kierunku zbrodniczej władzy radzieckiej,tak choćby jak w przypadku Gorkiego,Majakowskiego i innych.Powyższy tom poezji to tom dwujęzyczny:rosyjsko-polski,dla tych,którzy znają język rosyjski choćby w podstawowym stopniu, jest to niezwykle interesująca właściwość,pozwalająca w jakimś stopniu zweryfikować pracę tłumaczy (jest ich wielu). Polecam miłośnikom poezji i nie tylko.

Jakieś takie... bez wyrazu.

Jakieś takie... bez wyrazu.

Spodziewałem się czegoś lepszego, ale zdecydowaną zaletą są teksty rosyjskie.

Spodziewałem się czegoś lepszego, ale zdecydowaną zaletą są teksty rosyjskie.

• Poezja
  • Literatura rosyjska
  • FORMA: Poezja
  • Poezja
  • @Krótkie formy literackie (eseistyka, poezja, opowiadania, felietony, dramat)

Dodaj cytat z książki Poezje