Kościół, lewica, dialog

Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dialogi Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
Ocena 6,9
Dialogi Adam Michnik, Aleks...
Okładka książki Między panem a plebanem Adam Michnik, Józef Tischner, Jacek Żakowski
Ocena 7,5
Między panem a... Adam Michnik, Józef...
Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Ocena 5,3
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
721
320

Na półkach: , ,

Michnik był i pozostał moim bohaterem. Przez wszytskie lata, gdy go wielbiłem nie czytałem jego prac, z wyjątkiem może bieżacej publicystyki. Postanowiłem więc uzupełnić ta lukę rozpoczynajac od pierwszego tomu jego dzieł zebranych.
Kościół, lewica, dialog – to sztandarowe dzieło Michnika definijące jego stosunek tak do komunistycznego reżimu PRL jak i Kościoła Katolickiego okresu PRLu (pisane w okresie PRLu).
Podstawową tezą Michnika jest, że przez większośc 45-ciolecia PRLu (przyjamniej od połowy lat piećdziesiątych) politycznie liczyły się wyłacznei trzy siły – lewicowy reżim sprawujacy totalitarną władze, lewicowa opozycja (której cześcią był sam Michnik) oraz głeboko zakorzeniony w społeczństwie Koscioł. Taki podział wydaje się uzasadniony zważając, że liczące prawicowe, postendeckie (nie zwiazane z koncesjonowanym PAXem) osrodki opozycyjne wykształciły się dopiero w schyłkowym okresie PRLu.
Niestety na ocenę książki rzutuję sztywny, akademicki język oraz nadużywanie cytatów, oraz archaizmów jak chocby „aliści”. Chwilami jednak porywa Michnika publicystyczna werwa i odrywa się od tamtego schematu. Wtedy książka staje się warta czytania. Choćby strona 113, w której polemizuje ze stanowiskiem kościoła krytukującego tzw „kotenstatorów” za zachodzie. Michnik wykazuje się tu spora intuicją, przewidując, że przedstawiciele tego pokolenia będą wyznaczac kierunki rozwoju Europy w niedalekiej przyszłości, kiedy ta Europa będzie bardzo potrzebna Polsce i regionowi. To niemal prefetyczne stwierdzenie.
Reasumując, Michnik podejmuje bardzo ważny wątek historii Polski drugiej połowy XX wieku. Ostatecznie faktograficznie bardzo poprawne, choć oceny często niecelne. Przedwczesnie deklaruje zbierzność ideologiczną pomiędzy laicka opozycja a kościołem, w momencie, gdy tak naprawdę mamy tu zaledwie sojusz taktyczny, związany ze krótkoterminową wspólnotą interesów. Michnik także popełnia bład postrzegając kościól monolitycznie, gdy naprawdę za zamkniętymi drzwiami ścierały się frakcję. Wydaje się, że Autor, podobnie jak spora większość poslkiej inteligencji doznało zaoroczenie kościołem w schyłkowym okresie PRL. Podobne zjawisko jak trzy dekady wczesniejsze zauroczenie inteligencji marksizme. Jedno i drugie przemineło w konfrontacji z rzeczywistością.
Nie długa musiał czekac Michnik na weryfikacje swych założeń. Pierwszy annex – z 1981, kolejny z końca dekady. Potem już z wolnej Polski. We kolejnych musi rewidować swe poglądy, do tego stopnia, że orginalne dzieło przestaje już mieć jakiekolwiek znaczenie. Poza aspektem czysto historycznym, praca ląduje do lamusa. Zdecydowanie najcelniejszy w mojej opinii jest esej zamukający ten tom „W pułapce czystego sumienia”, w którym Michnik ostatecznie się rozlicza ze swych związków z kościołem.

Michnik był i pozostał moim bohaterem. Przez wszytskie lata, gdy go wielbiłem nie czytałem jego prac, z wyjątkiem może bieżacej publicystyki. Postanowiłem więc uzupełnić ta lukę rozpoczynajac od pierwszego tomu jego dzieł zebranych.
Kościół, lewica, dialog – to sztandarowe dzieło Michnika definijące jego stosunek tak do komunistycznego reżimu PRL jak i Kościoła Katolickiego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    71
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    7
  • Ulubione
    3
  • Teraz czytam
    2
  • "ideologia" gender
    1
  • Reportaże, Literatura Faktu
    1
  • Studia
    1
  • Poradniki, Popularnonaukowe
    1
  • E-Booki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kościół, lewica, dialog


Podobne książki

Przeczytaj także