Życie codzienne Etrusków

Okładka książki Życie codzienne Etrusków Jacques Heurgon
Okładka książki Życie codzienne Etrusków
Jacques Heurgon Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Życie codzienne historia
270 str. 4 godz. 30 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Życie codzienne
Tytuł oryginału:
La vie quotidienne chez les Étrusques
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1966-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1966-01-01
Data 1. wydania:
1964-01-01
Liczba stron:
270
Czas czytania
4 godz. 30 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Zofia Cierniakówna
Tagi:
starożytność Etruskowie Italia
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
75
75

Na półkach:

Książka pobudza wyobrażenia o przesiąkniętej tajemnicą cywilizacji Etrusków, lecz stosowany język oraz przesadna ilość przytaczanych informacji o źródłach, anegdot oraz przedstawień ikonograficznych nuży po pewnym czasie oraz wprowadza monotonię. Literatura zdecydowanie za bardzo bazująca na porównaniach.

Książka pobudza wyobrażenia o przesiąkniętej tajemnicą cywilizacji Etrusków, lecz stosowany język oraz przesadna ilość przytaczanych informacji o źródłach, anegdot oraz przedstawień ikonograficznych nuży po pewnym czasie oraz wprowadza monotonię. Literatura zdecydowanie za bardzo bazująca na porównaniach.

Pokaż mimo to

avatar
56
36

Na półkach: ,

Przede wszystkim (być może ze względu na swój wiek) książka zawiera trochę informacji nieprawdziwych. Ze znanych mi tematów najbardziej uderzyły mnie fałszywe informacje o piśmie linearnym B i starożytnej filozofii greckiej - stanowczo wzbudza to zastanowienie, ile prawdy jest w pozostałej części tekstu. A ile jej jest, nie sposób ustalić. O ile autor podaje wiele kontrargumentów dla stanowisk, z którymi się nie zgadza, tak nie podaje żadnych, najmniejszych nawet dowodów, na prawdziwość swoich twierdzeń. Styl także pozostawia wiele do życzenia - gdzieś pomiędzy naukową treścią a popnauką, dla jednych będzie za ciężka, a dla innych zbyt nonsensownie rozwlekła i ze zbyt wieloma wplecionymi odniesieniami do zapomnianych już lub znanych tylko francuzom elementów kultury, z mnóstwem zbędnych dygresji i ozdobników. Nie nudziłem się, ale trochę czułem, że marnuję czas.

Przede wszystkim (być może ze względu na swój wiek) książka zawiera trochę informacji nieprawdziwych. Ze znanych mi tematów najbardziej uderzyły mnie fałszywe informacje o piśmie linearnym B i starożytnej filozofii greckiej - stanowczo wzbudza to zastanowienie, ile prawdy jest w pozostałej części tekstu. A ile jej jest, nie sposób ustalić. O ile autor podaje wiele...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Książka J. Heurgona jest jedną z kilku dostępnych w j. polskim opracowań dotyczących dziejów tajemniczego ludu Etrusków. Jej tytuł zawiera w sobie słowa "życie codzienne" i w istocie o nim Autor ten pisze najwięcej. Tak więc - skądinąd fascynujące i frapujące - zagadnienia etnogenezy Etrusków oraz ich języka schodzą w tej książce na plan dalszy. Nie znaczy to bynajmniej, że zostały zupełnie pominięte (tak np. uczyniła M. Korczyńska-Zdąbłarz w swoim HB-ku o bitwie pod Kyme),ale zajmują tyle miejsca, ile powinny. Autor bazuje na dużej ilości wzmianek na temat Etrusków, jakie zachowała literatura łacińska i grecka, oraz na badaniach archeologicznych w miastach Etrurii. Szczególnie często wykorzystuje piękne malowidła w etruskich grobowcach oraz napisy epigraficzne. Opisuje specyfikę tej nacji: jej zamiłowania do muzyki, stosunek do kobiet, talenty w dziedzinie... hydrauliki. Podkreśla też rolę, jaką odegrali Etruskowie w kształtowaniu się cywilizacji rzymskiej: Etruria capta ferum victorem cepit. Ostatni rozdział poświęcony jest kwestii literatury etruskiej i zachowanym fragmentom twórczości "ostatniego Etruska" - Mecenasa. Uważam tę książkę za znakomite opracowanie i polecam wszystkim zainteresowanym. Myślę, że jeśli miałbym wskazać książkę o Etruskach, od której należy zacząć poznawanie zagadnienia, wskazałbym nie Pallottino, nie Niemirowskiego, ale właśnie tę pracę Heurgona.

Tomasz Babnis

Książka J. Heurgona jest jedną z kilku dostępnych w j. polskim opracowań dotyczących dziejów tajemniczego ludu Etrusków. Jej tytuł zawiera w sobie słowa "życie codzienne" i w istocie o nim Autor ten pisze najwięcej. Tak więc - skądinąd fascynujące i frapujące - zagadnienia etnogenezy Etrusków oraz ich języka schodzą w tej książce na plan dalszy. Nie znaczy to bynajmniej, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    44
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    18
  • Historia
    8
  • Starożytność
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Morze Śródziemne
    1
  • Starożytność
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Posiadam / Historia, Sztuka, Archeologia, Religie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie codzienne Etrusków


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne