Najnowsze artykuły
- Artykuły7 gotyckich powieści na mgliste dniKonrad Wrzesiński31
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel18
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać424
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
Popularne wyszukiwania
Polecamy
George Henderson
2
7,3/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,3/10średnia ocena książek autora
36 przeczytało książki autora
51 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Stonewall Jackson i Wojna Secesyjna. Tom I
George Henderson
8,3 z 3 ocen
22 czytelników 0 opinii
2014
Najnowsze opinie o książkach autora
Wczesne średniowiecze George Henderson
6,3
George Henderson przedstawił w tej krótkiej książce zarys sztuki wczesnośredniowiecznego Zachodu. Zaprezentowane zostały najważniejsze dzieła i tendencje artystyczne okresu 500-1150. Autor ukazał wyraźnie niejednolitą genezę sztuki tej epoki, która czerpała z tradycji klasycznych, germańskich, celtyckich czy wczesnochrześcijańskich. W wielu miejscach wskazał na dzieła starsze będące wzorem dla wczesnośredniowiecznych. Stosunkowo niewiele miejsca poświęcono zagadnieniom architektury, Autor postawił akcenty raczej na rzeźbie, iluminacjach rękopisów oraz rzemiośle artystycznym (o ile ten termin nie jest trochę anachroniczny). Najobszerniej potraktowany został przez Hendersona temat sztuki insularnej, który wręcz przytłacza objętością strony dotyczące sztuki kontynentalnej. O renesansie ottońskim w książce bardzo mało, akcenty zostały chyba nie najszczęśliwiej rozmieszczone. "Wczesne średniowiecze" to praca bogato ilustrowana (150 czarno-białych ilustracji),co pozwala czytelnikowi lepiej zapoznać się z omawianymi treściami. Książka nie jest może wybitna, ale z pewnością stanowi jakieś wprowadzenie w sztukę tej epoki.
Tomasz Babnis
Wczesne średniowiecze George Henderson
6,3
"Wczesne średniowiecze" Hendersona to przez długi czas niemal jedyna na polskim rynku wydawniczym pozycja, będąca próbą syntezy sztuki jednej z bardziej kontrowersyjnych epok w historii kultury europejskiej. Okres wczesnośredniowieczny to pojęcie dość umowne, odnoszące się do względnie długiego czasu (ok. 600-700 lat) i niejednolitej formacji kulturowej. Obok zdecydowanie ciemnych plam (niepoznana dostatecznie, ze względu na brak wystarczających źródeł, kultura ludów "barbarzyńskich:, zwłaszcza na północ od Alp),widnieją w omawianym czasie jasne punkty na firmamencie osiągnięć cywilizacyjnych: sztuka bizantyńska, sztuka Italii, kultura Karolingów i Ottonów. Trudności w operowaniu terminem "wczesne średniowiecze" dotyczą też samej cezury czasowej: o ile co do początku nie ma większych trudności w ustaleniu umownej daty lub dat (395 - podział Cesarstwa Rzymskiego, 476 - upadek Cesarstwa Zachodniego, 529 - powstanie klasztoru na Monte Cassino),o tyle większa kontrowersja dotyczy końca tego okresu - czy połowa XII wieku to, zgodnie z periodyzacją Hendersona, jeszcze wczesne, czy już raczej dojrzałe średniowiecze? Około 1150 roku powstają już przecież kościoły w czystym stylu gotyckim, a 100 lat wcześniej ugruntował się już styl romański, który wydaje się być tym właściwym wyznacznikiem "dojrzałości" wieków średnich. Z takich względów (kulturowych, nie ekonomicznych czy politycznych) autor omawianej książki powinien zamknąć przedmiot badań na połowie XI w., czyli okresie wygaśnięcia sztuki ottońskiej. Wrzucanie do jednego worka Benedykta z Nursji i opata Sugera wprowadza chaos i nie daje prawdziwego obrazu tej epoki przejściowej (pomiędzy późnym antykiem a średniowieczem dojrzałym).
Brak trzymania się właściwych ram czasowych (które mają przełożenie na ogląd zjawisk kulturowych) idzie tu niestety w parze z chaosem tematycznym. Książkę cechuje wybiórczość zagadnień i brak podejścia chronologicznego, które zazwyczaj stanowi sprawne narzędzie prezentacji przemian w sztuce. Aż się prosi o periodyzację w stosunku do epoki tak długiej i złożonej z kilku, czasem przenikających się, ale często też następujących po sobie, odrębnych formacji kulturowych. Obraz wczesnego średniowiecza byłby jaśniejszy, gdyby przedstawić jego przemiany - od naprawdę ciemnego okresu barbarzyńskiego (z "przebłyskami" bizantyńskimi oraz gockimi, zwłaszcza w Italii),poprzez kulturę iberyjską i frankijską, po ottońską. Zamiast tego Henderson skupia się na wybranych zagadnieniach, głównie ideowych i ikonograficznych, które przecież nie stanowią wyłącznej specyfiki wczesnego średniowiecza - można też je odnaleźć w innych "podokresach" wieków średnich, a niekiedy nawet później, w czasach nowożytnych. W dodatku w poszczególnych rozdziałach przedstawia on osiągnięcia sztuki barbarzyńskiej ludów na poły lub całkowicie pogańskich, obok dojrzałych wytworów teologicznej sztuki romańskiej.
Taka konstrukcja książki jest myląca dla osób nie zaznajomionych z historią i kulturą wczesnego średniowiecza. Stanowi ona raczej wybór cennych informacji, zwłaszcza źródłowych i ikonograficznych (ze względu na bogactwo przykładów, choć mocno wyselekcjonowanych!) dla zaznajomionych z tematem badaczy lub miłośników kultury wieków średnich. Atutem jest tu z pewnością przystępny język i sposób prezentacji - bezpośredni, choć niewolny od dygresji i nieoczekiwanych zmian myśli przewodniej.