Brzuchomówca

Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Der Bauchredner

Opowiadania: Młodzi, Nowela dziecięca, Przygody narzeczeńskiej pary, Życie Zuzanny Cobiere, Cena honoru, Brzuchomówca, Zakratowane okno, Une belle journée. Podlegające nieustannym wstrząsom, pełne niepokojów, poszukiwań, rozczarowań, depresji psychicznych, życia przetwarza Klaus Mann w fikcję literacką nadając większości swych utworów silny rys autobiograficzny. Tak też dzieje się w wypadku...

Podlegające nieustannym wstrząsom, pełne niepokojów, poszukiwań, rozczarowań, depresji psychicznych, życia przetwarza Klaus Mann w fikcję literacką nadając większości swych utworów silny rys autobiograficzny. Tak też dzieje się w wypadku jego nowel.

Motyw śmierci pojawia się już w pierwszym opowiadaniu, narasta w każdym następnym, by znaleźć swe ukoronowanie w "Zakratowanym oknie".

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bubełe | 2011-09-20
Przeczytana: 20 września 2011

Geniusz Manna-młodszego polega na tym, że jego opowiadania to zbiór beznadziejności z naiwnościami.

Bardzo osobiste opowiadania, dobre źródło dla badaczy ludzi z kręgu Manna. Dużo odniesień do znajomości z Annemarie Schwarzenbach, łączył ich sekret upodobań seksualnych i narkotycznych.
Nie jest to literatura na wysokim poziomie, ale cenna faktograficznie.

tanya | 2012-05-07
Przeczytana: 07 maja 2012

Potoczysty styl autora, okrągłe zdania, plastycznie opisane opowiastki są tym, co doceniam wielce, a jednak brakło mi w tym wszystkim ikry. O ciemnej stronie życia również można pisać tak, by iskrzyło. Tymczasem po pierwszym, świetnym!, opowiadaniu ze strony na stronę zasypiałam.

konstanty_puzyna | 2016-10-09
Przeczytana: 17 sierpnia 2016