Lubimyczytać.pl to:
społeczność 373 tys. zakochanych w książkach
ponad 664 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Josef Mengele. Doktor z Auschwitz

Josef Mengele. Doktor z Auschwitz

Autor:
szczegółowe informacje
tłumaczenie
Urszula Poprawska, Artur Kuć
tytuł oryginału
Josef Mengele. Der Arzt von Auschwitz
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
data wydania
ISBN
978-83-7648-713-7
liczba stron
320
język
polski
typ
papier
dodała
Dorota_1988
7.12 (99 ocen i 10 opinii)

Opis książki

Nieprzeciętnie wykształcony człowiek: doktor filozofii i nauk medycznych – a zarazem lekarz obozowy w KL Auschwitz-Birkenau i urodzony sadysta. Skrzypek i domorosły poeta – a przy tym mizantrop i skończony cynik. „Piękny szatan”, „diabeł z Auschwitz”. Tak opisywali swego oprawcę ci, którzy ocaleli z największego nazistowskiego obozu śmierci. Josef Mengele, „lekarz obozowy” w KL Auschwitz-Birkenau,...

Nieprzeciętnie wykształcony człowiek: doktor filozofii i nauk medycznych – a zarazem lekarz obozowy w KL Auschwitz-Birkenau i urodzony sadysta. Skrzypek i domorosły poeta – a przy tym mizantrop i skończony cynik. „Piękny szatan”, „diabeł z Auschwitz”. Tak opisywali swego oprawcę ci, którzy ocaleli z największego nazistowskiego obozu śmierci.
Josef Mengele, „lekarz obozowy” w KL Auschwitz-Birkenau, któremu aż do śmierci udało się uniknąć odpowiedzialności za swoje zbrodnicze czyny, w oczach potomnych stał się jednym z głównych symboli narodowosocjalistycznego rasizmu i żądzy niszczenia. Mimo to do dziś nie znaleziono przekonującej odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę był. Jak to możliwe, że ten niepozorny młody człowiek, obiecujący lekarz i antropolog, stał się ludobójcą? Jakich zbrodni naprawdę dopuścił się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau? Gdzie i w jaki sposób udawało mu się przez tyle powojennych lat ukrywać przed policją i wymiarem sprawiedliwości? I wreszcie: czy przez resztę życia dręczyły go wyrzuty sumienia?
Zwykłe dane biograficzne na niewiele się tutaj zdadzą. Aż do 30 maja 1943 roku, czyli dnia objęcia stanowiska lekarza obozowego w KL Auschwitz-Birkenau, żaden szczegół dotychczasowej biografii nie wskazywał na to, że wkrótce Josef Mengele przeistoczy się w prawdziwe monstrum, diabła w ludzkiej skórze.
Po wojnie Mengele dosłownie zapadł się pod ziemię. Początkowo ukrywał się w gospodarstwie rolnym w okolicach Rosenheim w Górnej Bawarii, a następnie – z pomocą nazistowskiej siatki – w Argentynie, Paragwaju i Brazylii. W ukryciu wspierała go rodzina, przyjaciele i dawni towarzysze. Rozgoryczony, przez dziesięciolecia żalił się na swój los.
Dopiero dzięki wnikliwej analizie obszernych akt śledztwa i poszukiwań prowadzonych przez zachodnioniemiecki wymiar sprawiedliwości, zasobów niemieckiego Archiwum Federalnego, ustaleń policji izraelskiej oraz osobistych zapisków Josefa Mengele jesteśmy w stanie dokładnie opisać zarówno sprawcę, jak i jego zbrodnie. Dopiero wiele lat po śmierci Mengele możemy odtworzyć jego pochodzenie, osobowość, postawę, sposób myślenia i obraz samego siebie.

 

pokaż więcej

Polecamy

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie i aktywności czytelników
książek: 1420

Książka, której nie czyta się lekko a już na pewno nie przyjemnie. Oceniam ją jednak jako bardzo dobrą. Choć nie lubię dawać tak wysokich ocen dla tego typu historii. Historii, które opisują ludzką krzywdę wynikłą z chorej działalności oprawców. Jednak jakbym jej nie oceniała, trzeba przyznać, że autor w bardzo dobry, wnikliwy sposób przedstawia nam postać Josefa Mengele. Mężczyzny, który przez swoją działalność w czasie wojny skazała samego siebie na ukrywanie się do końca życia, rozstanie z rodziną, wieczne kombinowanie i ciągłe zmiany miejsca zamieszkanie a przede wszystkim rozstanie z synem i potępienie (zarówno ze strony najbliższych, jak i społeczeństwa).

Josef Mengele - to obozowy lekarz w Aushwitz, zwany "Doktorem Śmiercią". Potwór, diabeł w ludzkiej skórze - jak wypowiadali się o nim więźniowie. Wyzbyty z jakiejkolwiek dobroci. Celowo nie piszę "człowiek"...
Ciężko uwierzyć ale ten mężczyzna gdy w 1943 roku przyjechał do pracy w Aushwitz wiedząc, że do jego zadań będzie należ...

książek: 468
Sargento_Garcia | 2013-07-16
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka którą czyta się bardzo trudno, ale przeczytać trzeba by pamiętać i nigdy nie zapomnieć.

Zdecydowałem się na jej kupno po przeczytaniu „Byłem asystentem doktora Mengele” Miklosa Nyiszli – węgierskiego lekarza, który przeżył Oświęcim wykonując dla Mengele autopsje zabitych więźniów. Czytając książkę Völklein zastanawiałem się w jaki sposób autorowi udało się tak dobrze zdystansować od przestawianej postaci i w sposób obiektywny opisać życie i przemiany Josefa Mengele. „Bohater” wspina się po szczeblach naukowej kariery będąc jednocześnie kształtowany przez propagandę narodowo-socjalistyczną, co w efekcie końcowym daje nam „człowieka” całkowicie pozbawionego współczucia, traktującego więźniów jak króliki doświadczalne.

książek: 418
Meehoow | 2011-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

O wyborze przez Józefa Mengele studiów na kierunku medycznym zadecydował czysty przypadek - spotkanie dawno niewidzianego kolegi. Szalenie ciekawe wydaje się zatem pytanie co by było gdyby do tego spotkania nie doszło i późniejszy Anioł Śmierci wybrałby inny kierunek studiów... Czy udałoby się uratować jego ofiary w Auschwitz i Gross-Rosen czy też może pojawiłby się tam jakiś inny "Mengele"?

Mała dygresja - spójrzcie na okładkę: z przodu młody Józef z zakolami, z tyłu - starszy człowiek, który doznał udaru w Brazylii. Ten ostatni z bujną czupryną i zgoła innymi małżowinami usznymi. Jeśli to nie ta sama osoba, to...

książek: 356
Anna | 2012-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2012

Jest to książka biograficzna, ale napisana w formie opowiadania, więc potrafi zaciekawić. Nie ma zbędnego zanudzania, zawarte jest natomiast multum wycinków artykułów i relacji naocznych świadków.
Całość ujęta bardzo fajnie - akcja (o ile można tak powiedzieć) toczy się wartko, lektura wciąga i trudno się oderwać.
Co do samej treści... Autor opisuje dokładnie lata młodzieńcze doktora Mengele, sytuacje, które mogły wpłynąć na jego psychikę i późniejsze czyny. Powracając zaś do tych ostatnich, znów plus dla pana Volkena, ponieważ zwykle czyta się ile to osób zabił dany zbrodniarz. Tu treść jest diametralnie inna - ze wspomnień byłych więźniów odkrywamy przerażające statystki i okrucieństwo niespotykane zbyt często.
Lata ukrywania się to już w ogóle inna bajka, możemy zaobserwować jak sprawnie potrafi zadziałać siatka zaufanych osób w razie zagrożenia.

książek: 17
dantexdan | 2011-12-08
Na półkach: Przeczytane

Książka rozpoczyna się opisem lat młodości Josefa. Wszystkie te informacje pochodzą z jego dzienników. Poznajemy tło polityczne okresu jego narodzin i okresu dorastania. Poznajemy również jego rodziców: matkę Walburgę Mengele, kobietę surową i jej męża Karla, który z czasem stał się człowiekiem bardzo wpływowym. W tej rodzinie miłość nie stała na pierwszym miejscu.Josef wyrasta na młodzieńca o wątłym zdrowiu, dostaje się na studia medyczne, ale jego życie towarzyskie nie można uznać za udane. Jest osobą niepożądaną w towarzystwie z racji swojej wyniosłości i obnoszenia się zamożnością swojej rodziny.Po ukończeniu studiów dostaje przydział jako lekarz obozu Auschwitz. Odkrywa tam nieograniczone możliwości rozwijania swoich pasji związanych z antropologią i badaniami nad bliźniakami. Funkcję te pełnił od 1943 do 1945 roku.Po wojnie ukrywa się w Niemczech, by później uciec do Brazylii i dokończyć swego żywota w Paragwaju.Josef Mengel...

książek: 161
Anna | 2012-06-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 listopada 2011

Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...

książek: 663
Joanne | 2012-07-09
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Nie żałuję, że kupiłam książkę Völkleina- nie spotkałam się dotychczas z podobną biografią. Trudno mi nawet znaleźć wady "Josefa Mengele. Doktora z Auschwitz". Niemiecki autor starał się włożyć całe serce w odnalezienie prawdy o lekarzu, którego eksperymenty wcale nie były pseudonaukowe. To, że miały tragiczne efekty, nie było podyktowane wrodzonym sadyzmem Mengelego, ale jego niezdrową ambicją. Völklein przewertował wiele notatek, zeznań i wyznań Mengelego z okresu tułaczki, co opatrywał własnymi komentarzami. I chociaż miejscami wydawało mi się, że trochę zagalopował się z interpretacją, miał do tego pełne prawo- historię Mengelego zawsze będzie okrywać mrok niedopowiedzeń. Niemiecki lekarz nie był szczery nawet przed sobą, co historyk dobitnie ukazał w biografii.

książek: 327

Książka trudna. To opis potwora w ludzkiej skórze, który spłodził tak wiele zła, że trudno jest go zliczyć. Myślę, że warto przeczytać, jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką drugiej wojny światowej. Czyta się ją dobrze, aczkolwiek męczy psychicznie i przytłacza ogromem zła.

książek: 341
virginia75 | 2013-12-04
Na półkach: Przeczytane

Trudna w odbiorze, szokująca i dająca do myślenia. Historia lekarza (raczej zbrodniarza)któremu nawet ręka nie drgnęła kiedy jednym skinieniem dłoni skazywał ludzi na śmierć tylko dlatego, że byli Żydami, Polakami, Słowianami czy innym narodem który nie pasował do idei świata doskonałego wykreowanej przez Hitlera. Co więcej, owy osobnik czul się spełniony, ważny kiedy pełnił tego typu zadania, podobnie jak jego eksperymenty na bliźniakach, które nic nie wnosiły do historii medycyny poza cierpieniem i upodleniem niewinnych ofiar lekarza - sadysty. Najgorsze w tym wszystkim jest to, ze gdyby taki Mengele żył w innym czasie byłby zapewne tylko jednym z wielu drobnomieszczańskich lekarzy potulnie spełniających swoje obowiązki i przystosowanych do społeczeństwa w którym przyszłoby mu żyć.

książek: 472
Ania | 2014-04-02
Na półkach: E booki, Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Straszna historia potwora o pięknych manierach i twarzy. Czytałam fragmenty tej książki mężowi i widziałam łzy w jego oczach , które próbował powstrzymać .
Historia Mengele przeraża dlatego bo trudno pojąć jak człowiek może być tak okrutny wobec drugiego człowieka. Umysł tego nie obejmuję a dusza tym bardziej...Czy doktora Mengele można nazwać zwierzęciem? Według mnie nie można, nazwanie go insektem to też za wysokie progi i obraza dla tych stworzeń. Nazywano go Diabłem ale...chyba nie ma odpowiedniego określenia dla tego czegoś kim/czym był.


Załóż konto za darmo!
Utwórz konto
Rejestrując się w serwisie akceptujesz regulamin i zgadzasz się z polityką prywatności.

Pobierz aplikację mobilną

Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Kalendarium literackie
 • Ian Watson
  71. rocznica
  urodzin
 • Wiktor Suworow
  67. rocznica
  urodzin
  Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
 • Mary Hoffman
  69. rocznica
  urodzin
 • Arto Paasilinna
  72. rocznica
  urodzin
  Umrzeć zawsze się zdąży.
 • Simon Beckett
  46. rocznica
  urodzin
  Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
 • Elina Hirvonen
  39. rocznica
  urodzin
  Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
 • Hanna Januszewska
  109. rocznica
  urodzin
 • Merete Lien
  62. rocznica
  urodzin
 • Peter S. Beagle
  75. rocznica
  urodzin
  Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
 • Julie Powell
  41. rocznica
  urodzin
  Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
 • Adolf Hitler
  125. rocznica
  urodzin
  Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
 • Jan Dobraczyński
  104. rocznica
  urodzin
  Nigdy nie mów do Boga: 'Tylko nie to', przyjmij pokornie to, co On uznał dla nas za najlepsze
 • Bram Stoker
  102. rocznica
  śmierci
  Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd