Josef Mengele. Doktor z Auschwitz

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Josef Mengele. Der Arzt von Auschwitz
978-83-7648-713-7
Dorota_1988

Nieprzeciętnie wykształcony człowiek: doktor filozofii i nauk medycznych – a zarazem lekarz obozowy w KL Auschwitz-Birkenau i urodzony sadysta. Skrzypek i domorosły poeta – a przy tym mizantrop i skończony cynik. „Piękny szatan”, „diabeł z Auschwitz”. Tak opisywali swego oprawcę ci, którzy ocaleli z największego nazistowskiego obozu śmierci. Josef Mengele, „lekarz obozowy” w KL...

Josef Mengele, „lekarz obozowy” w KL Auschwitz-Birkenau, któremu aż do śmierci udało się uniknąć odpowiedzialności za swoje zbrodnicze czyny, w oczach potomnych stał się jednym z głównych symboli narodowosocjalistycznego rasizmu i żądzy niszczenia. Mimo to do dziś nie znaleziono przekonującej odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę był. Jak to możliwe, że ten niepozorny młody człowiek, obiecujący lekarz i antropolog, stał się ludobójcą? Jakich zbrodni naprawdę dopuścił się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau? Gdzie i w jaki sposób udawało mu się przez tyle powojennych lat ukrywać przed policją i wymiarem sprawiedliwości? I wreszcie: czy przez resztę życia dręczyły go wyrzuty sumienia?
Zwykłe dane biograficzne na niewiele się tutaj zdadzą. Aż do 30 maja 1943 roku, czyli dnia objęcia stanowiska lekarza obozowego w KL Auschwitz-Birkenau, żaden szczegół dotychczasowej biografii nie wskazywał na to, że wkrótce Josef Mengele przeistoczy się w prawdziwe monstrum, diabła w ludzkiej skórze.
Po wojnie Mengele dosłownie zapadł się pod ziemię. Początkowo ukrywał się w gospodarstwie rolnym w okolicach Rosenheim w Górnej Bawarii, a następnie – z pomocą nazistowskiej siatki – w Argentynie, Paragwaju i Brazylii. W ukryciu wspierała go rodzina, przyjaciele i dawni towarzysze. Rozgoryczony, przez dziesięciolecia żalił się na swój los.
Dopiero dzięki wnikliwej analizie obszernych akt śledztwa i poszukiwań prowadzonych przez zachodnioniemiecki wymiar sprawiedliwości, zasobów niemieckiego Archiwum Federalnego, ustaleń policji izraelskiej oraz osobistych zapisków Josefa Mengele jesteśmy w stanie dokładnie opisać zarówno sprawcę, jak i jego zbrodnie. Dopiero wiele lat po śmierci Mengele możemy odtworzyć jego pochodzenie, osobowość, postawę, sposób myślenia i obraz samego siebie.

Anna | 2017-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2017

Książka wstrząsająca.
Choć wiedziałam kto to był J. Mengele, kim był i czym się zajmował, to pierwszy raz czytałam jego biografię. To rzeczywiście biografia potwora. Polecam tylko czytelnikom o mocnej psychice, a także tym, którzy cokolwiek interesują się problematyką związaną z II Wojną Światową i Holocaustem.

Meehoow | 2011-11-10
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

O wyborze przez Józefa Mengele studiów na kierunku medycznym zadecydował czysty przypadek - spotkanie dawno niewidzianego kolegi. Szalenie ciekawe wydaje się zatem pytanie co by było gdyby do tego spotkania nie doszło i późniejszy Anioł Śmierci wybrałby inny kierunek studiów... Czy udałoby się uratować jego ofiary w Auschwitz i Gross-Rosen czy też może pojawiłby się tam jakiś inny "Mengele"?

Mała dygresja - spójrzcie na okładkę: z przodu młody Józef z zakolami, z tyłu - starszy człowiek, który doznał udaru w Brazylii. Ten ostatni z bujną czupryną i zgoła innymi małżowinami usznymi. Jeśli to nie ta sama osoba, to...

Pola | 2016-03-15
Przeczytana: marzec 2016

To książka, która robi na czytelniku ogromne wrażenie. Jest to dość trudna lektura, ale bardzo dobrze napisana. Powinniśmy czytać takie książki aby pamiętać i przekazać swoim dzieciom. Bardzo polecam.

Książka, której nie czyta się lekko a już na pewno nie przyjemnie. Oceniam ją jednak jako bardzo dobrą. Choć nie lubię dawać tak wysokich ocen dla tego typu historii. Historii, które opisują ludzką krzywdę wynikłą z chorej działalności oprawców. Jednak jakbym jej nie oceniała, trzeba przyznać, że autor w bardzo dobry, wnikliwy sposób przedstawia nam postać Josefa Mengele. Mężczyzny, który przez swoją działalność w czasie wojny skazała samego siebie na ukrywanie się do końca życia, rozstanie z rodziną, wieczne kombinowanie i ciągłe zmiany miejsca zamieszkanie a przede wszystkim rozstanie z synem i potępienie (zarówno ze strony najbliższych, jak i społeczeństwa).

Josef Mengele - to obozowy lekarz w Aushwitz, zwany "Doktorem Śmiercią". Potwór, diabeł w ludzkiej skórze - jak wypowiadali się o nim więźniowie. Wyzbyty z jakiejkolwiek dobroci. Celowo nie piszę "człowiek"...
Ciężko uwierzyć ale ten mężczyzna gdy w 1943 roku przyjechał do pracy w Aushwitz wiedząc, że do jego zadań będzie...

Sargento_Garcia | 2013-07-16
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka którą czyta się bardzo trudno, ale przeczytać trzeba by pamiętać i nigdy nie zapomnieć.

Zdecydowałem się na jej kupno po przeczytaniu „Byłem asystentem doktora Mengele” Miklosa Nyiszli – węgierskiego lekarza, który przeżył Oświęcim wykonując dla Mengele autopsje zabitych więźniów. Czytając książkę Völklein zastanawiałem się w jaki sposób autorowi udało się tak dobrze zdystansować od przestawianej postaci i w sposób obiektywny opisać życie i przemiany Josefa Mengele. „Bohater” wspina się po szczeblach naukowej kariery będąc jednocześnie kształtowany przez propagandę narodowo-socjalistyczną, co w efekcie końcowym daje nam „człowieka” całkowicie pozbawionego współczucia, traktującego więźniów jak króliki doświadczalne.

Ania | 2017-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 lipca 2017

Gwiazdki powinny oceniać książkę a nie postać, której dotyczy, a jednak nie potrafię wystawić tej pozycji gwiazdek. Targa mną tyle emocji...ogrom okrucieństwa, ilość istnień o którym decydowało jedno skinienie ręki...
Z trudem przeczytałam, uginając się pod szczegółowymi opisami i relacjami.
20 minut drogi samochodem od miasta w którym obecie mieszkam wyniszczano przez pracę i dokonano ludobójstwa ponad miliona istnień.

Rafał | 2017-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Josef Mengele:
Doktor z Auschwitz
Diabeł z Auschwitz
Anioł śmierci
Piękny szatan...

Potworności i czyny dokonane przez Mengele w czasie,gdy obejmował funkcję lekarza obozowego w Auschwitz w roku 1943(przez 20 miesięcy)przechodzą ludzkie pojęcie do jakich granic dochodzi lub przechodzi czysty sadyzm.

Doktor był panem życia i śmierci.Strona lewa=śmierć,prawa życie(najczęściej tymczasowo).
Ciężarne kobiety kopał po brzuchach,wprowadzał grubą metalową rurę do pochwy w celu stwierdzenia,czy kobieta jest w ciąży(często kobiety umierały)sam strzelał do ludzi,dusił...i wiele innych okropności.

Co do eksperymentów medycznych: "przeżywał ekstazę"gdy przyjeżdzał transport z bliżniakami i karłami(miał nawet swoją orkiestrę karłów których oczywiście póżniej zagazował).
Ogólnie bardzo interesowały go różnorodne anomalia i niedorozwój.
Preparował gałki oczne,szkielety i wysyłał najczęściej do Berlina.

Ostatnie lata życia w ciągłym strachu i ukrywaniu się przed wymiarem sprawiedliwości spędził...

Anna | 2012-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2012

Jest to książka biograficzna, ale napisana w formie opowiadania, więc potrafi zaciekawić. Nie ma zbędnego zanudzania, zawarte jest natomiast multum wycinków artykułów i relacji naocznych świadków.
Całość ujęta bardzo fajnie - akcja (o ile można tak powiedzieć) toczy się wartko, lektura wciąga i trudno się oderwać.
Co do samej treści... Autor opisuje dokładnie lata młodzieńcze doktora Mengele, sytuacje, które mogły wpłynąć na jego psychikę i późniejsze czyny. Powracając zaś do tych ostatnich, znów plus dla pana Volkena, ponieważ zwykle czyta się ile to osób zabił dany zbrodniarz. Tu treść jest diametralnie inna - ze wspomnień byłych więźniów odkrywamy przerażające statystki i okrucieństwo niespotykane zbyt często.
Lata ukrywania się to już w ogóle inna bajka, możemy zaobserwować jak sprawnie potrafi zadziałać siatka zaufanych osób w razie zagrożenia.

Fealrin | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Okrucieństwo. Ta książka opisuje okrucieństwo. Znam historię i gdy zabierałam się do czytania byłam świadoma, że Mengele był potworem. Wiedziałam, że był okrutnym mordercą, który pod pretekstem badań robił ludziom potworne rzeczy. Ale w zderzeniu ze szczegółami ogólna wiedza niezbyt się przydaje. Potrzebowałam dobrych kilku dni aby przeczytać tę książkę. Ilość makabrycznych szczegółów nie pozwalała mi na czytanie "jednym tchem" - wiele razy zastanawiałam się jak człowiek człowiekowi może robić tak potworne rzeczy bez mrugnięcia okiem, bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia.

Nie będę oceniać tej pozycji, bo nawet nie wiem jakie kryteria miałabym wziąć pod uwagę.

dantexdan | 2011-12-08

Książka rozpoczyna się opisem lat młodości Josefa. Wszystkie te informacje pochodzą z jego dzienników. Poznajemy tło polityczne okresu jego narodzin i okresu dorastania. Poznajemy również jego rodziców: matkę Walburgę Mengele, kobietę surową i jej męża Karla, który z czasem stał się człowiekiem bardzo wpływowym. W tej rodzinie miłość nie stała na pierwszym miejscu.

Josef wyrasta na młodzieńca o wątłym zdrowiu, dostaje się na studia medyczne, ale jego życie towarzyskie nie można uznać za udane. Jest osobą niepożądaną w towarzystwie z racji swojej wyniosłości i obnoszenia się zamożnością swojej rodziny.

Po ukończeniu studiów dostaje przydział jako lekarz obozu Auschwitz. Odkrywa tam nieograniczone możliwości rozwijania swoich pasji związanych z antropologią i badaniami nad bliźniakami. Funkcję te pełnił od 1943 do 1945 roku.

Po wojnie ukrywa się w Niemczech, by później uciec do Brazylii i dokończyć swego żywota w Paragwaju.

Josef Mengele to osoba na pewno rozdarta wewnętrznie i...