Josef Mengele. Doktor z Auschwitz

978-83-7648-713-7
typ
papier
Dorota_1988
7,18 (135 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Nieprzeciętnie wykształcony człowiek: doktor filozofii i nauk medycznych – a zarazem lekarz obozowy w KL Auschwitz-Birkenau i urodzony sadysta. Skrzypek i domorosły poeta – a przy tym mizantrop i skończony cynik. „Piękny szatan”, „diabeł z Auschwitz”. Tak opisywali swego oprawcę ci, którzy ocaleli z największego nazistowskiego obozu śmierci. Josef Mengele, „lekarz obozowy” w KL...

Josef Mengele, „lekarz obozowy” w KL Auschwitz-Birkenau, któremu aż do śmierci udało się uniknąć odpowiedzialności za swoje zbrodnicze czyny, w oczach potomnych stał się jednym z głównych symboli narodowosocjalistycznego rasizmu i żądzy niszczenia. Mimo to do dziś nie znaleziono przekonującej odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę był. Jak to możliwe, że ten niepozorny młody człowiek, obiecujący lekarz i antropolog, stał się ludobójcą? Jakich zbrodni naprawdę dopuścił się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau? Gdzie i w jaki sposób udawało mu się przez tyle powojennych lat ukrywać przed policją i wymiarem sprawiedliwości? I wreszcie: czy przez resztę życia dręczyły go wyrzuty sumienia?
Zwykłe dane biograficzne na niewiele się tutaj zdadzą. Aż do 30 maja 1943 roku, czyli dnia objęcia stanowiska lekarza obozowego w KL Auschwitz-Birkenau, żaden szczegół dotychczasowej biografii nie wskazywał na to, że wkrótce Josef Mengele przeistoczy się w prawdziwe monstrum, diabła w ludzkiej skórze.
Po wojnie Mengele dosłownie zapadł się pod ziemię. Początkowo ukrywał się w gospodarstwie rolnym w okolicach Rosenheim w Górnej Bawarii, a następnie – z pomocą nazistowskiej siatki – w Argentynie, Paragwaju i Brazylii. W ukryciu wspierała go rodzina, przyjaciele i dawni towarzysze. Rozgoryczony, przez dziesięciolecia żalił się na swój los.
Dopiero dzięki wnikliwej analizie obszernych akt śledztwa i poszukiwań prowadzonych przez zachodnioniemiecki wymiar sprawiedliwości, zasobów niemieckiego Archiwum Federalnego, ustaleń policji izraelskiej oraz osobistych zapisków Josefa Mengele jesteśmy w stanie dokładnie opisać zarówno sprawcę, jak i jego zbrodnie. Dopiero wiele lat po śmierci Mengele możemy odtworzyć jego pochodzenie, osobowość, postawę, sposób myślenia i obraz samego siebie.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Książka, której nie czyta się lekko a już na pewno nie przyjemnie. Oceniam ją jednak jako bardzo dobrą. Choć nie lubię dawać tak wysokich ocen dla tego typu historii. Historii, które opisują ludzką krzywdę wynikłą z chorej działalności oprawców. Jednak jakbym jej nie oceniała, trzeba przyznać, że autor w bardzo dobry, wnikliwy sposób przedstawia nam postać Josefa Mengele. Mężczyzny, który przez swoją działalność w czasie wojny skazała samego siebie na ukrywanie się do końca życia, rozstanie z rodziną, wieczne kombinowanie i ciągłe zmiany miejsca zamieszkanie a przede wszystkim rozstanie z synem i potępienie (zarówno ze strony najbliższych, jak i społeczeństwa).

Josef Mengele - to obozowy lekarz w Aushwitz, zwany "Doktorem Śmiercią". Potwór, diabeł w ludzkiej skórze - jak wypowiadali się o nim więźniowie. Wyzbyty z jakiejkolwiek dobroci. Celowo nie piszę "człowiek"...
Ciężko uwierzyć ale ten mężczyzna gdy w 1943 roku przyjechał do pracy w Aushwitz wiedząc, że do jego zadań będzie...

Sargento_Garcia | 2013-07-16
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka którą czyta się bardzo trudno, ale przeczytać trzeba by pamiętać i nigdy nie zapomnieć.

Zdecydowałem się na jej kupno po przeczytaniu „Byłem asystentem doktora Mengele” Miklosa Nyiszli – węgierskiego lekarza, który przeżył Oświęcim wykonując dla Mengele autopsje zabitych więźniów. Czytając książkę Völklein zastanawiałem się w jaki sposób autorowi udało się tak dobrze zdystansować od przestawianej postaci i w sposób obiektywny opisać życie i przemiany Josefa Mengele. „Bohater” wspina się po szczeblach naukowej kariery będąc jednocześnie kształtowany przez propagandę narodowo-socjalistyczną, co w efekcie końcowym daje nam „człowieka” całkowicie pozbawionego współczucia, traktującego więźniów jak króliki doświadczalne.

Meehoow | 2011-11-10
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

O wyborze przez Józefa Mengele studiów na kierunku medycznym zadecydował czysty przypadek - spotkanie dawno niewidzianego kolegi. Szalenie ciekawe wydaje się zatem pytanie co by było gdyby do tego spotkania nie doszło i późniejszy Anioł Śmierci wybrałby inny kierunek studiów... Czy udałoby się uratować jego ofiary w Auschwitz i Gross-Rosen czy też może pojawiłby się tam jakiś inny "Mengele"?

Mała dygresja - spójrzcie na okładkę: z przodu młody Józef z zakolami, z tyłu - starszy człowiek, który doznał udaru w Brazylii. Ten ostatni z bujną czupryną i zgoła innymi małżowinami usznymi. Jeśli to nie ta sama osoba, to...

Anna | 2012-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2012

Jest to książka biograficzna, ale napisana w formie opowiadania, więc potrafi zaciekawić. Nie ma zbędnego zanudzania, zawarte jest natomiast multum wycinków artykułów i relacji naocznych świadków.
Całość ujęta bardzo fajnie - akcja (o ile można tak powiedzieć) toczy się wartko, lektura wciąga i trudno się oderwać.
Co do samej treści... Autor opisuje dokładnie lata młodzieńcze doktora Mengele, sytuacje, które mogły wpłynąć na jego psychikę i późniejsze czyny. Powracając zaś do tych ostatnich, znów plus dla pana Volkena, ponieważ zwykle czyta się ile to osób zabił dany zbrodniarz. Tu treść jest diametralnie inna - ze wspomnień byłych więźniów odkrywamy przerażające statystki i okrucieństwo niespotykane zbyt często.
Lata ukrywania się to już w ogóle inna bajka, możemy zaobserwować jak sprawnie potrafi zadziałać siatka zaufanych osób w razie zagrożenia.

dantexdan | 2011-12-08

Książka rozpoczyna się opisem lat młodości Josefa. Wszystkie te informacje pochodzą z jego dzienników. Poznajemy tło polityczne okresu jego narodzin i okresu dorastania. Poznajemy również jego rodziców: matkę Walburgę Mengele, kobietę surową i jej męża Karla, który z czasem stał się człowiekiem bardzo wpływowym. W tej rodzinie miłość nie stała na pierwszym miejscu.

Josef wyrasta na młodzieńca o wątłym zdrowiu, dostaje się na studia medyczne, ale jego życie towarzyskie nie można uznać za udane. Jest osobą niepożądaną w towarzystwie z racji swojej wyniosłości i obnoszenia się zamożnością swojej rodziny.

Po ukończeniu studiów dostaje przydział jako lekarz obozu Auschwitz. Odkrywa tam nieograniczone możliwości rozwijania swoich pasji związanych z antropologią i badaniami nad bliźniakami. Funkcję te pełnił od 1943 do 1945 roku.

Po wojnie ukrywa się w Niemczech, by później uciec do Brazylii i dokończyć swego żywota w Paragwaju.

Josef Mengele to osoba na pewno rozdarta wewnętrznie i...

Joanne | 2012-07-09
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Nie żałuję, że kupiłam książkę Völkleina- nie spotkałam się dotychczas z podobną biografią. Trudno mi nawet znaleźć wady "Josefa Mengele. Doktora z Auschwitz". Niemiecki autor starał się włożyć całe serce w odnalezienie prawdy o lekarzu, którego eksperymenty wcale nie były pseudonaukowe. To, że miały tragiczne efekty, nie było podyktowane wrodzonym sadyzmem Mengelego, ale jego niezdrową ambicją. Völklein przewertował wiele notatek, zeznań i wyznań Mengelego z okresu tułaczki, co opatrywał własnymi komentarzami. I chociaż miejscami wydawało mi się, że trochę zagalopował się z interpretacją, miał do tego pełne prawo- historię Mengelego zawsze będzie okrywać mrok niedopowiedzeń. Niemiecki lekarz nie był szczery nawet przed sobą, co historyk dobitnie ukazał w biografii.

Ania | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Straszna historia potwora o pięknych manierach i twarzy. Czytałam fragmenty tej książki mężowi i widziałam łzy w jego oczach , które próbował powstrzymać .
Historia Mengele przeraża dlatego bo trudno pojąć jak człowiek może być tak okrutny wobec drugiego człowieka. Umysł tego nie obejmuję a dusza tym bardziej...Czy doktora Mengele można nazwać zwierzęciem? Według mnie nie można, nazwanie go insektem to też za wysokie progi i obraza dla tych stworzeń. Nazywano go Diabłem ale...chyba nie ma odpowiedniego określenia dla tego czegoś kim/czym był.

Książka trudna. To opis potwora w ludzkiej skórze, który spłodził tak wiele zła, że trudno jest go zliczyć. Myślę, że warto przeczytać, jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką drugiej wojny światowej. Czyta się ją dobrze, aczkolwiek męczy psychicznie i przytłacza ogromem zła.

Anna | 2012-06-25
Przeczytana: 30 listopada 2011

Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...

książek: 1941
Pattyween | 2015-05-02

Książka pod względem merytorycznym bardzo dobrze opracowana, opiera się nie tylko na aktach z śledztwa zgromadzonych przeciwko Mengele ale również na rozmowach, jakie przeprowadził sam autor.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Helena Mniszkówna
    137. rocznica
    urodzin
    W ogóle najczęściej bywa tak, że kobieta odchodząc od ołtarza widzi przed sobą niebo i marzenia swe najszczytniejsze w pełni rozkwitu, mężczyzna zaś tylko - pokój sypialny...
  • Walter Moers
    58. rocznica
    urodzin
    Czytanie jest inteligentną metodą oszczędzenia sobie samodzielnego myślenia
  • Aleksandra Janusz
    35. rocznica
  • Michaił Szołochow
    110. rocznica
    urodzin
    Baba jak ten kot: kto pogłaszcze, ten panem
  • Michael Chabon
    52. rocznica
    urodzin
    - Zdaję się, że nie pasuję do nowego profilu firmy.
    - Którym jest?
    - Kompetencja.
  • Josif Brodski
    75. rocznica
    urodzin
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Yann le Pennetier
    61. rocznica
  • Erlend Loe
    46. rocznica
    Nie mam żadnych planów.
    Wciąż rządzi mną przekonanie, że większość rzeczy nie ma sensu.
    Nie jest inspirujące.
    Zwolniłem tempo. Do zera.
    Myślę, że muszę zacząć od początku. Jak się zaczyna od początku?
  • Jens Lapidus
    41. rocznica
    urodzin
    Czytałem, że znaleźli trupa, co ma brudne nogi, obwisłe jaja & owłosioną dupę- zadzwoń żebym wiedział, czy żyjesz.
  • Marcin Kydryński
    47. rocznica
    urodzin
    Do pobliskiej Café Mindelo płynie Miss Lizbony, czarna Kabowerdyjka, wysoka i lekka jak orchidea. Z daleka widzę światło jej tlenionych prawie na biało włosów. Chwilę potem odsłonięty wysoko brzuch, twardy jak pień hebanowego drzewa i wiotki jak nadgarstek. Ten brzuch nigdy nie zazna pieroga ni bigo... pokaż więcej
  • Bob Dylan
    74. rocznica
    urodzin
    Czasami w piosenkach mówi się rzeczy, które raczej nie mogą być prawdą. Czasami mówi się rzeczy, które nie mają nic wspólnego z prawdą, a czasami takie, które wszyscy za prawdę uznają. Jednocześnie ma się wrażenie, że jedyna prawda jest taka, że nie ma na tym świecie żadnej prawdy. Cokolwiek się mów... pokaż więcej
  • William Trevor
    87. rocznica
  • Henri Michaux
    116. rocznica
    urodzin
    Zaczęło się to, kiedy byłem dzieckiem. Pojawił się zbędny dorosły.
  • Michał Choromański
    43. rocznica
    śmierci
    Są w życiu spotkania nieuniknione
  • Aleksander Brückner
    76. rocznica
    śmierci
    Olimp polski i pruski Długosz, Miechowczyk, agendziści, aby się krótko a dobitnie wyrazić, z palców sobie wyssali [...].

Znajdź nas na Facebooku