Nikt już nie oczekiwał litości. Los niemieckich wygnanych

Tłumaczenie: Jola Zepp
Wydawnictwo: Replika
Mitleid war von niemand zu erwarten
historia
Jola_St

Obcy we własnym kraju Znany historyk Ulrich Völklein pokazuje przykłady ludzkich losów i nieuleczalne rany w psychice spowodowane ucieczką i wygnaniem. Odosobnienie, pogarda, degradacja zawodowa, potrzeby materialne i rozłączenie rodzin przez długi czas towarzyszyły im w życiu codziennym: dwanaście milionów wypędzonych przybyło po 1945 roku do NRF i NRD. Najczęściej posiadali tylko rzeczy na...

Obcy we własnym kraju
Odosobnienie, pogarda, degradacja zawodowa, potrzeby materialne i rozłączenie rodzin przez długi czas towarzyszyły im w życiu codziennym: dwanaście milionów wypędzonych przybyło po 1945 roku do NRF i NRD. Najczęściej posiadali tylko rzeczy na sobie. To mit, że przyjęto ich z otwartymi ramionami. Szanowanych lekarzy nazywano pogardliwie doktorami-uciekinierami, rolnicy z Prus Wschodnich zamienili swoje dobrze prosperujące majątki ziemskie na podupadłe gospodarstwa, niezliczone kobiety, które straciły mężów, nie posiadały niczego.

źródło opisu: http://www.iik.pl/ksiazki.php/5009

Jola_St | 2010-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2010

Zawsze ciekawiła mnie opinia Niemcow na temat wojny, ich przeżycia i opinie. W tej książce są opowiadania kilku osób, ktore zostały wysiedlone ze Śląska, z Kraju Sudeckiego, Wilekopolski. Szkoda ich, tak jak i szkoda naszych straconych ziem na Polesiu i Wołyniu, nie mniej jednak nikt z autorow tych opowiadań nie wykazal za grosz pokory. Najbardziej złościło mnie to, że każdy, alsolutnie każdy wypieral się członkostwa w Wehrmachcie, w SS, czy Hitlerjugend. Wmawiają wszystkim, bo inaczej tego nazwać nie można, że nie popierali Führera.
Nie polecam tej książki. Szkoda czasu.

Renata | 2013-10-25
jahodny | 2012-11-13