Hieronim Bosch

Tłumaczenie: Maria Zawadzka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Wielkich Mistrzów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
978-83-7423-822-4
Bosch, albumy
sztuka
edymucha

Niemal pół tysiąclecia przed pojawieniem się straszliwych i dziwnych istot w dzisiejszych grach komputerowych, Hieronim Bosch malował przerażające, fantastyczne stwory, ostrzegając przed obłędem i upadkiem, czyhającymi na każdego, kto porzuci drogę wskazaną przez Chrystusa. Życie artysty przypadło na lata 1450-1516, okres wojen religijnych i dramatycznych przemian dojrzałego renesansu, gdy średniowieczne tradycje i system wartości legły w gruzach, wytyczając jednak drogę ku nowoczesnemu światu, w którym wiara straciła nieco ze swej mocy i wiele ze swej magii. Artysta dostrzegał wiążące się z tym niebezpieczeństwa i przestrzegał przed nimi, tworząc alegorie piekła, czyśćca i raju, wierzył bowiem, iż człowiek dokonuje świadomego wyboru między zbawieniem i potępieniem. Wplatał w swe dzieła bogatą symbolikę roślin i owoców, czyniąc aluzje do życia seksualnego. Virginia Pitts Rembert w sposób nowatorski odczytuje wymowę dzieł Boscha, wprowadzając czytelnika w fascynujący świat jego wyobraźni.

źródło opisu: Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk, 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie