Cywia Lubetkin

(Zivia Lubetkin)

Cywia Lubetkin wychowała się w miasteczku Byteń w pobliżu Słonimia (obecnie Białoruś), w bardzo religijnej rodzinie[2]. Od 1930 roku brała udział w działalności syjonistycznej i w ruchu kibucowym, m.i... Cywia Lubetkin wychowała się w miasteczku Byteń w pobliżu Słonimia (obecnie Białoruś), w bardzo religijnej rodzinie[2]. Od 1930 roku brała udział w działalności syjonistycznej i w ruchu kibucowym, m.in. w organizacjach Dror i He-Chaluc. W 1938 roku przeniosła się do Warszawy. W 1939 roku była delegatką na 21. Światowy Kongres Syjonistyczny w Genewie.

Początkowy okres wojny spędziła w Kowlu i Lwowie, by w styczniu 1940 roku powrócić do Warszawy. Znalazłszy się w getcie warszawskim, wraz z mężem Icchakiem Cukiermanem aktywnie włączyła się w organizację struktur oporu, inicjując powstanie Bloku Antyfaszystowskiego. W końcowym okresie powstania w getcie przedostała się kanałami na "aryjską stronę". Później brała udział w powstaniu warszawskim walcząc w szeregach Armii Ludowej.

Po zakończeniu wojny wraz z mężem wyjechała do Izraela. Jej wnuczka Roni Zuckerman jest pierwszą kobietą-pilotem bojowym w izraelskich siłach powietrznych.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Zagłada i powstanie
Zagłada i powstanie
Cywia Lubetkin

7 (2 ocen i 0 opinii)
Zagłada i powstanie
Autorka należała do założycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej i była członkiem sztabu w dniach powstania w getcie. Oprócz opisu konspiracji i walk w getcie oraz w powstaniu warszawskim, książka zawie...
czytelników: 23 | opinie: 0 | ocena: 7 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
3
20
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (3)

zgłoś błąd zgłoś błąd