Péter Zilahy

Péter Zilahy urodził się w 1970 r. w Budapeszcie, gdzie mieszka do tej pory, jeśli akurat nie podróżuje. Ukończył filozofię, anglistykę i antropologię kultury. W latach 1997-99 był redaktorem naczelny... Péter Zilahy urodził się w 1970 r. w Budapeszcie, gdzie mieszka do tej pory, jeśli akurat nie podróżuje. Ukończył filozofię, anglistykę i antropologię kultury. W latach 1997-99 był redaktorem naczelnym dwujęzycznego internetowego magazynu literackiego "Link Budapest". Od 1998 r. redaguje serię literatury światowej JAK. W 1993 r. wydał zbiór wierszy "Lepel alatt ugrásra kész szobor" ("Pomnik pod osłoną gotowy do skoku"). W 1998 r. ukazała się jego powieść-leksykon "Az utolsó ablakzsiráf" ("Ostatnia oknożyrafa"), przetłumaczona dotąd na osiemnaście języków. Na podstawie książki powstała audycja radiowa oraz prezentacja multimedialna na CD-ROMie, pokazywana w dwudziestu ośmiu miastach na świecie, od Nowego Jorku po Ateny. W 2001 r. Zilahy wykładał gościnnie współczesną literaturę europejską na New York University. W 2002 r. w Ludwig Muzeum w Budapeszcie odbyła się wystawa jego fotografii.

"Peter Zilahy to węgierski Andy Warhol. Nawet ze sloganu potrafi zrobić dzieło sztuki".
Arnon Grunberg

"Mieszanka reportażu, poezji dokumentalnej i intymnej archeologii wewnętrznej... Peter Zilahy, podróżnik, poszukiwacz przygód, prowokator i twórca wspaniałych performance`ów bardzo przypomina Jeana-Arthura Rimbaud z czasów Komuny Paryskiej. I chociaż nie wiem, jak Jean-Arthur wyglądał, mam silne przeczucie, że wyglądał tak jak Peter Zilahy".
Jurij Andruchowycz

"Ta proza jest inteligentna, realistyczna, wspaniale dowcipna i bardzo na czasie. Zilahy zebrał fotografie, rozmowy, filmy i fragmenty muzyczne, żeby pozszywać je w burleskowy i poetycki podręcznik dla demonstrantów. Rewolucyjna książka Zilahyego napisana została w tak akrobatyczny sposób, że czyta się ją z zapartym tchem".
Otto Wynen, "Arte"

"Jak Paragraf 22 traktuje o szaleństwie wojny, tak Ostatnia oknożyrafa opowiada o szaleństwie życia codziennego w czasach dyktatury".
Frank Prescott, "Orient Express"

"Książka Petera Zilahyego, napisana w formie leksykonu dla dzieci żyjących w czasach komunizmu, stoi na równi z innymi nowatorskimi dziełami dwudziestowiecznej prozy takich mistrzów jak Queneau, Calvino, Amis i Perec".
Pieter Steinz, "NRC Handelsblad"

"Człowiek renesansu XXI wieku. Peter Zilahy to twarz Nowej Europy".
Paul Gessel, "Ottawa Citizen"

"Zilahy posługuje się rewolucyjną poetyką z pewnością i intuicją właściwą lunatykom".Ingo Schulze

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne

źródło zdjęcia: Foto © by Tóth László

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Ostatnia oknożyrafa
Ostatnia oknożyrafa
Péter Zilahy

5,67 (15 ocen i 1 opinii)
Ostatnia oknożyrafa
Autor:
Seria: Poza serią
Powieść leksykon - tak autor nazywa "Ostatnią oknożyrafę". "Okno-Żyrafa" (ta pierwotna) to ilustrowany leksykon dla dzieci, używany kiedyś w węgierskich szkołach do nauki czytania...
czytelników: 57 | opinie: 1 | ocena: 5,67 (15 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
22
36
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (22)

zgłoś błąd zgłoś błąd