Iwo Białynicki-Birula

(prof. dr hab. Iwo Białynicki-Birula)

Polski fizyk teoretyczny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Był zwycięzcą pierwszej Olimpiady fizycznej w Polsce (1950). Studiował fizykę na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obro... Polski fizyk teoretyczny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
Był zwycięzcą pierwszej Olimpiady fizycznej w Polsce (1950). Studiował fizykę na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił pracę magisterską (1956), doktorat (1959) i habilitował się (1962). Promotorem jego pracy doktorskiej był Leopold Infeld. Zajmuje się elektrodynamiką kwantową i teorią pola. Wniósł ogromny wkład w rozwój nowoczesnej teorii pola, elektrodynamiki kwantowej i teorii renormalizacji, w tym poprzez modele rozwiązywalne ściśle. Jest autorem kilku książek i ponad 140 artykułów naukowych.
W 1966 udowodnił, że twierdzenie Richarda Feynmana o niezmienniczości amplitud przejścia względem cechowania w kwantowej teorii pola jest błędne; w 1970 - wraz z Zofią Białynicką-Birula odkrył zjawisko rozszczepienia fotonu w silnym polu magnetycznym; 1975 - wraz z Jerzym Mycielskim sformułował nieliniową mechanikę kwantową zachowującą faktoryzacje stanów kwantowych, w której funkcje falowe opisujące cząstki swobodne nie rozpływają się, a poruszają się w stanie gausonu oraz udowodnił entropową zasadę nieoznaczoności w mechanice kwantowej; w 1991 wraz z Mattem Kalinskim z USA udowodnił istnienie nadpromienistej przemiany fazowej Dickego w dielektryku Hopfielda z nieliniowością czwartego rzędu równoważnej nadprzewodnictwu w teorii BCS; w 1992 - wraz z Mattem Kalinskim i Josephem H. Eberlym z USA odkrył trojańskie paczki falowe, ściśnięte względem częstości Keplera i splątane w przestrzeni konfiguracyjnej stany koherentne dla jednego elektronu, których teorię rozwinął dla wielu zastosowań i układów fizycznych; w 1994 - opisał propagację elektronów i fotonów w teorii kwantowej w języku automatów komórkowych; w 1996 - wprowadził do opisu fotonów zespolony wektor (nazwany przez niego wektorem Riemann-Silbersteina), który odgrywa rolę funkcji falowej fotonu; w 1997 - wraz z Zofią Białynicką-Birula opisał zjawisko rotacyjnego przesunięcia częstości; w 2000 - wraz z Zofią Białynicką-Birula i Cezarym Śliwą podał systematyczną teorię rozwiązań równania Schroedingera z wbudowanymi liniami wirowymi; w 2006 - zastosował pojęcie entropii Renyi'ego do sformułowania zasady nieoznaczoności; w 2012 - wraz z Zofią Białynicką-Birula sformułował zasadę nieoznaczoności dla fotonów; w 2013 - wraz Hrideshem Kedia, Danielem Peralta-Salas i Williamem T. M. Irvine opisał fale elektromagnetyczne z węzłami pola elektrycznego i magnetycznego; 2017 - wraz z Zofią Białynicką-Birula podał teoretyczny opis wiązek relatywistycznych elektronów obdarzonych momentem pędu.
Wprowadził do elektrodynamiki modele jednowymiarowe umożliwiające później szybki postęp w teorii atomów w silnych polach przy pomocy superkomputerów.
Był promotorem magisterium Macieja Lewensteina i wielu doktoratów. Pomagał też Josephowi Henry’emy Eberly’emu w promowaniu doktoratów w University of Rochester (USA). Współpracuje także z Wolfgangiem Schleichem z Ulm Universität w pracach nad teorią funkcji Wignera dla pola elektromagnetycznego.
Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, profesor zwyczajny i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. W 2014 został uhonorowany Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych.
Jego bratem jest prof. Andrzej Białynicki-Birula, a żoną prof. Zofia z domu Wiatr.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwo_Bia%C5%82ynicki-Birula

źródło zdjęcia: https://www.fnp.org.pl/assets/MG_9936.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Modelowanie rzeczywistości
Modelowanie rzeczywistości
Iwo Białynicki-Birula, Iwona Białynicka-Birula

5,67 (3 ocen i 0 opinii)
Modelowanie rzeczywistości
Jak działa automat komórkowy? Czy można symulować proces tworzenia się płatka śniegu? Którą wybrać strategię, by wygrać teleturniej? Jak skonstruować fraktal i czy chaos może być deterministyczny? Czy...
czytelników: 21 | opinie: 0 | ocena: 5,67 (3 głosy)
Teoria kwantów. Mechanika falowa
Teoria kwantów. Mechanika falowa
Iwo Białynicki-Birula

0 (0 ocen i 0 opinii)
Teoria kwantów. Mechanika falowa
Po wprowadzeniu podstawowych pojęć i równań teorii kwantów, Autorzy omówili jej zastosowania do coraz bardziej złożonych układów. Szczególny nacisk położyli na wyjaśnienie genezy i roli równania Schrö...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
7
13
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (7)

zgłoś błąd zgłoś błąd