Emanuel Ringelblum

(„Edzio”, „Menachem”)

Polsko-żydowski historyk, pedagog i działacz społeczny, twórca podziemnego archiwum getta warszawskiego, zamordowany przez okupantów niemieckich. Był synem handlarza zbożem. Miał troje rodzeństwa (br... Polsko-żydowski historyk, pedagog i działacz społeczny, twórca podziemnego archiwum getta warszawskiego, zamordowany przez okupantów niemieckich.

Był synem handlarza zbożem. Miał troje rodzeństwa (brata i dwie siostry). Matka zmarła, gdy Emanuel miał 12 lat. Początkowo pobierał nauki w żydowskim chederze. Przez rok uczęszczał także do polskiego gimnazjum. Po wybuchu I wojny światowej Ringelblumowie przenieśli się do Nowego Sącza.Po zakończeniu nauki w szkole średniej Ringelblum przeprowadził się do Warszawy. Zamierzał podjąć studia medyczne na wydziale lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, jednak jego podanie zostało odrzucone ze względu na obowiązującą na uczelni zasadę numerus clausus. W związku z tym podjął studia historyczne na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jako student utrzymywał się głównie z wykonywania tłumaczeń, a także z udzielania korepetycji i prowadzenia lekcji w wieczorowych szkołach żydowskich.

Na podstawie pracy o dziejach warszawskich Żydów w epoce Średniowiecza uzyskał w 1927 roku tytuł doktora filozofii. W okresie międzywojennym opublikował szereg artykułów, studiów i krótkich monografii na temat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce, szybko awansując do grona najbardziej cenionych historyków żydowskich średniego pokolenia.

Niedługo po uzyskaniu uprawnień nauczycielskich Ringelblum poślubił młodszą o cztery lata Judytę (Jehudis) Lewit Herman – nauczycielkę języka polskiego w szkołach żydowskich, a zarazem działaczkę Poalej Syjon-Lewicy. Ich jedyne dziecko, syn Uriel (Uri), urodziło się w 1930 roku.

7 marca 1944 schron, w którym Ringelblum ukrywał się wraz z żoną, synem i grupą ponad trzydziestu Żydów, został odkryty przez Gestapo. W polskich opracowaniach przyjmuje się zazwyczaj, że dekonspiracja nastąpiła na skutek donosu złożonego przez 18-letniego Polaka, Jana Łakińskiego (został on później rozstrzelany z wyroku sądu AK). Kryjówkę mogła też wydać Niemcom była dziewczyna Mieczysława Wolskiego (w zemście za zerwanie związku).

Ukrywający się Żydzi wraz ze swoimi polskimi opiekunami (Mieczysławem Wolskim i Januszem Wysockim) zostali przewiezieni do więzienia na Pawiaku. Ze względu na swoje powiązania z podziemiem Ringelblum był brutalnie torturowany. Żydowscy więźniowie dowiedziawszy się o aresztowaniu Ringelbluma próbowali go dołączyć do jednej z brygad roboczych i tym samym ocalić mu życie. Ringelblum miał jednak odmówić porzucenia żony i syna, dla których nie było już żadnego ratunku.

Prawdopodobnie trzy dni po aresztowaniu rodzinę Ringelblumów wraz z pozostałymi lokatorami i opiekunami „Krysi” rozstrzelano w ruinach getta warszawskiego

źródło opisu: wikipedia

źródło zdjęcia: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady
Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady
Emanuel Ringelblum

7,17 (18 ocen i 3 opinii)
Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady
W książce znalazł się wybór źródeł zgromadzonych w Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, zwanego Archiwum Ringelbluma: relacji, sprawozdań, osobistych listów, urzędowych obwieszczeń. Dokumenty prze...
czytelników: 78 | opinie: 3 | ocena: 7,17 (18 głosów) | inne wydania: 1
Kronika getta warszawskiego. Wrzesień 1939 - styczeń 1943
Kronika getta warszawskiego. Wrzesień 1939 - styczeń 1943
Emanuel Ringelblum

7,1 (10 ocen i 1 opinii)
Kronika getta warszawskiego. Wrzesień 1939 - styczeń 1943
Wstęp i red. Artur Eisenbach ; przeł. z jidisz Adam Rutkowski ; oprac. i zaopatrzyli w przypisy Tatiana Berenstein et al. ; konsultacja nauk. Tomasz Szarota ; fragmenty "Sylwetek" przeł. Michał Fri...
czytelników: 76 | opinie: 1 | ocena: 7,1 (10 głosów)
Stosunki polsko-żydowskie w czasie drugiej wojny światowej
Stosunki polsko-żydowskie w czasie drugiej wojny światowej
Emanuel Ringelblum

7,33 (6 ocen i 1 opinii)
Stosunki polsko-żydowskie w czasie drugiej wojny światowej
W okresie międzywojennym Emanuel Ringelblum należał do grona najbardziej cenionych historyków żydowskich średniego pokolenia. Jednym z zagadnień badawczych cieszących się jego szczególnym zainteres...
czytelników: 21 | opinie: 1 | ocena: 7,33 (6 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
48
125
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (3)

Czytelnicy (48)

zgłoś błąd zgłoś błąd