Maria Korecka-Soszkowska

Studiowała u wybitnych pedagogów, między innymi przez wiele lat u prof. Janiny Stojałowskiej i prof. Henryka Sztompki oraz u prof. Dietera Webera w Austrii. Jest laureatką krajowych i międ... Studiowała u wybitnych pedagogów, między innymi przez wiele lat u prof. Janiny Stojałowskiej i prof. Henryka Sztompki oraz u prof. Dietera Webera w Austrii. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali: Ogólnopolskiego Konkursu Mozartowskiego w Katowicach (wyróżnienie, 1956 r.) i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (II nagroda, 1961 r.). W 1965 r. w Warszawie otrzymała Dyplom honorowy za udział w VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (II etap). Uczestnicząc w Międzynarodowym Kursie–Konkursie „Moderne Klaviertechnik” w Szwajcarii (St. Moritz, 1967) otrzymała I nagrodę. W 1978 zdobyła w Santiago de Compostella (Hiszpania) Premio „José Miguel Ruiz Morales”, jedyną nagrodę przyznawaną za najlepszą interpretację muzyki hiszpańskiej w czasie miesięcznego Międzynarodowego Festiwalu.

Działalność koncertową rozpoczęła w 1962 r. Występowała z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w kraju, a także w Niemczech, Rumunii, Turcji, na Ukrainie i Kubie. Brała udział w licznych festiwalach zagranicznych: Brno (1982) Mariańskie Łaźnie (1985) Gandawa (1987, 1999), Ankara (1989) oraz w Polsce. Ma na swym koncie artystycznym kilkaset estradowych wykonań recitali i koncertów symfonicznych oraz nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe (6 płyt, w tym 5 CD).
W 1967 r. rozpoczęła działalność pedagogiczną jako pracownik dydaktyczny PWSM w Warszawie. W latach 1988-90 prowadziła klasę fortepianu na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze. Od 1992 pracuje w Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w której to uczelni przeszła wszystkie szczeble kariery naukowej, począwszy od adiunkta I stopnia do profesora tytularnego (2000) i profesora zwyczajnego (2006). W 2007 powołana na stanowisko kierownika Katedry Fortepianu.

Wielokrotnie uczestniczyła jako juror w pracach konkursów na Ukrainie (Worzel 1999), w Danii (Helsingor 2001), na Litwie (Druskienniki 2011, 2012) i w Polsce, m.in. w Konkursie Chopinowskim im. M. Magina w Łodzi w 2007 r. i w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie w 2012 r. Prowadziła kursy pianistyczne i warsztaty w Polsce, Bułgarii, Danii, na Ukrainie i Litwie .
W 2011 r. otrzymała nagrodę I st. Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi, w 2012 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Jest członkiem Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie i Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, w którym pełni funkcję wiceprezesa od 2001 roku.

źródło opisu: http://www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/pedagodzy/spis-pedagogow/pozostali-pedagodzy/95-prof-maria-korecka-soszkowska/

źródło zdjęcia: http://www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/pedagodzy/spis-pedagogow/pozostali-pedagodzy/95-prof-maria-korecka-soszkowska/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Pianistyka łódzka
Pianistyka łódzka
Ewa Kaczmarek, Małgorzata Szubert, Marek Bielacki, Irena Poniatowska, Wojciech Grochowalski, Tadeusz Jan Chmielewski, Krystyna Juszyńska, Anna Wesołowska-Firlej, Piotr Soszyński, Maria Korecka-Soszkowska, Magdalena Krajewska-Sochala, Agnieszka Sanecka, Tadeusz Chmielewski, Beata Cywińska, Bogusław Wódka, Lucjan Cieślak, Violetta Przerembska, Irena Fabiszewska, Aleksandra Nawe, Anita Krochmalska-Podfilipska, Joanna Hajn-Romanowicz, Janusz Janyst

0 (0 ocen i 0 opinii)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd