Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/11038/czytamy-w-weekend

Czytamy w weekend

5 wartościowy tekst

Za oknami piękna jesienna pogoda. Słońce świeci wesoło, niebo jest niebieskie i tylko żółte liście pokazują, że to nie wiosna, a półmetek jesieni. Cieszmy się niespotykaną o tej porze roku aurą i korzystajmy ze spacerów – najlepiej z książką!

Od kwadransa gapię się na migający kursor w edytorze tekstu i zupełnie nie wiem, od czego zacząć. Mam napisać, co będę czytał w weekend, niby nic prostszego. Ale brak mi słów. Niech będzie najprościej, jak się da. W ciągu najbliższych dni mam zamiar zatopić się w 2666 Roberta Bolaño.

Do końca zostało mi około 200 stron, czyli jedna piąta całości. Jej lekturę zacząłem w lipcu i dopiero teraz widzę, że ta podróż kiedyś dobiegnie końca. Piszę to z pewną dozą ulgi. Dawno nie spotkałem się z powieścią, która wymagałaby ode mnie tyle wysiłku. Nie tylko intelektualnego, chociaż przyznaję, że nie jest łatwo ją ogarnąć ze względu na wielość wątków, tematów, intertekstualność, lecz także fizycznego. Jej lekturę odbieram bardzo zmysłowo. Czuję strach, przemożne zmęczenie, zagubienie. To spory komplement dla autora, ale trudno tu mówić o czystej przyjemności z czytania. „2666” to wyjątkowa literatura. Być może jedna z najlepiej napisanych, z jakimi się spotkałem. Nie wiem, co jeszcze mógłbym tu powiedzieć.

Wydawnictwo Rebis wznowiło klasykę z kanonu powieści XX wieku – Pod wulkanem. Czas na powieść idealny, bo fabuła rozgrywa się w Zaduszki roku 1938. W tym dniu konsul brytyjski w Meksyku przeżywa ostatni dzień swojego życia.W ten weekend zagłębię się w mix indiańskich, meksykańskich i chrześcijańskich legend, przeplecionych alkoholowymi widzeniami. Bohater powieści „Pod wulkanem” Geoffrey Firmin, alkoholik, pije mezcal, czyli w dosłownym tłumaczeniu „zalewa robaka”, i snuje wizje o upadku świata. „Mój Boże, gdyby nasza cywilizacja miała wytrzeźwieć na dwa dni, trzeciego umarłaby z wyrzutów sumienia...” – brzmi jeden z cytatów z książki umieszczony w naszym serwisie. Zapowiada się bardzo mroczny czas, z mocną lekturą. Na pewno wprawi mnie w ponury, jesienny nastrój.

Książka została wydana z okazji 70-lecia Empiku i tylko w tej sieci można obecnie ją kupić. Ocena czytelników 7,54/10. I jeszcze jeden cytat, który świadczy o tym, że będzie też trochę o miłości… „Jakie wyzwolenie może się równać wyzwoleniu miłości? W udach czuję ból tęsknoty do ciebie. Pustka mojego ciała jest głodem tęsknoty do ciebie. Język zasycha mi z tęsknoty do naszych rozmów. Jeżeli pozwolisz, żeby cię spotkało coś złego, skrzywdzisz moje ciało, moją duszę. Jestem teraz w twoich rękach. Ratuj...”

A Wy jak spędzicie weekend?


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 263  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 42
JakuWie
04-11-2018 16:55
Jeszcze ja się załapię. Miałem duże plany na ten weekend jednak jak zwykle na wielkich planach się skończyło. Wczoraj zacząłem czytać:
Germinal Germinal
Sądzę, że skończę o wiele szybciej niż myślę, historia wciągnęła mnie niesamowicie już w drugim rozdziale. Coś tak czuję, że będzie to pierwsza z wielu książek Elila Zoli które...
Jeszcze ja się załapię. Miałem duże plany na ten weekend jednak jak zwykle na wielkich planach się skończyło. Wczoraj zacząłem czytać:
Germinal Germinal
Sądzę, że skończę o wiele szybciej niż myślę, historia wciągnęła mnie niesamowicie już w drugim rozdziale. Coś tak czuję, że będzie to pierwsza z wielu książek Elila Zoli które przeczytam.
pokaż więcej
książek: 327
martus_lea
04-11-2018 17:42
Weekend z kobietami, miłością i uzależnienieniami w tle. Rozpoczęty z Miłość i inne deliria Miłość i inne deliria a kończy się z DDD Dorosłe Dziewczynki z rodzin Dysfunkcyjnych DDD Dorosłe Dziewczynki z rodzin Dysfunkcyjnych 👌
książek: 1787
Flover
04-11-2018 22:06
Skończyłam Deadpool: AXIS jak dla mnie najsłabszy dotychczas, jutro rano skończę z akcji Czytaj PL Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje zostały 2 razodziały ale na dziś starczy już, jestem też w połowie Chuć, czyli normalne rozmowy o perwersyjnym seksie
książek: 104
Dajsięzłapaćksiążce
04-11-2018 23:30
Bardzo ciekawa i dająca do myślenia :-)

Skazany na zło
książek: 85
ZaczytAnka
05-11-2018 13:41
Weekend spędziłam na Wyborze dr Edith Evy Eger oraz Wyborze Zofii. Chciałabym, żeby ten weekend się nie kończył. Przeżyć niewyobrażalne i żyć vs. Przeżyć niewyobrażalne i umrzeć.

Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć

Wybór Zofii
książek: 1736
Renax
06-11-2018 06:32
Właśnie. Wybór Zofii. Bo ja mam w ebooku. Czy to długa książka? Ciekawa?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Uważność. Trening redukcji stresu metodą mindfulness

Pozycja niewątpliwie warta zgłębienia. Nie sugeruj się, proszę, negatywną opinią na jej temat, zamieszczoną tu przez niejakiego Pawła "jestem inż...

zgłoś błąd zgłoś błąd