Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Cykl: Harry Potter (tom 1)
Wydawnictwo: Media Rodzina
2 580
Harry Potter and the Philosopher's Stone
Ag2S

Inne wydania

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyną pamiątką Harry`ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko zmienia się w dniu jedenastych urodzin chłopca, kiedy dowiaduje się o istnieniu świata, o którym nie miał dotąd pojęcia.
Nowe wydanie książki o najsłynniejszym czarodzieju świata różni się od poprzednich nie tylko okładką, ale i wnętrzem – po raz pierwszy na początku każdego tomu pojawi się mapka Hogwartu i okolic, początki rozdziałów ozdobione będą specjalnymi gwiazdkami, a na końcu pierwszego tomu na Czytelników czeka coś zupełnie wyjątkowego – akt personalny J.K. Rowling, z którego można dowiedzieć się, jakie jest ulubione zwierzę czy bohater literacki autorki.

ilustracje: Jonny Duddle

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1348/Harry-Potter-i-Kamien-Filozoficzny

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1348/Harry-Potter-i-Kamien-Filozoficzny

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 607

Powrót do świata magii

Jak tylko zobaczyłam nowe wydanie „Harry’ego Pottera”, to od razu chciałam je mieć na swojej półce. Podskoczyłam z radości, gdy listonosz przyniósł mi paczkę od Wydawnictwa Media Rodzina — mimo że teoretycznie powinnam wyrosnąć już z czytania książek dla dzieci. Rowling to autorka, która trafia do każdej grupy wiekowej, a więc nie bacząc na przekroczoną dwudziestkę, ponownie wsiąkłam w ten magiczny i pełen niezwykłych przygód świat.

Harry Potter ma raczej marne życie – jego rodzina go nienawidzi oraz towarzyszą mu dziwne i niewyjaśnione zjawiska. Dodatkowo jego rodzice nie żyją, a jedyną pamiątką z przeszłości jest tajemnicza blizna na czole. Nagle Harry dowiaduje się, że jest czarodziejem i będzie uczniem Hogwartu, szkoły dla osób posługujących się magią. Wszystko się jednak komplikuje, bo w nowym świecie Harry jest sławny – znany jako bohater, pogromca Sam-Wiesz-Kogo, mrocznego czarnoksiężnika, który prawdopodobnie... chce powrócić.

Co nowego możecie znaleźć w odświeżonej wersji pierwszego tomu? Wydanie to zostało poprawione przez J. K. Rowling oraz przez tłumacza, Andrzeja Polkowskiego. Zmian w treści na pierwszy rzut oka za bardzo nie widać, jedyne co udało mi się wyłapać, to brak kursywy przy niektórych słowach. Dla fanów prawdziwą gratkę stanowi mapa Hogwartu i okolic – w końcu Potteromaniacy mają możliwość przeglądania oficjalnej mapy czarodziejskiej szkoły. Na końcu książki znajduje się „Akt personalny” autorki, w którym odpowiada na kilka pytań. I mamy też całkiem inny papier, stylizowany na starszy, wyglądem przypomina pergamin, którym posługują się czarodzieje.

Porównując nowe wydanie ze starym widać wiele zmian – szczególnie od razu rzuca się w oczy brak kultowej frazy „Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś mugolem!”. Przy każdym rozdziale zamiast miniaturowych ilustracji znajdują się gwiazdki, przywodzące na myśl także iskry, które pojawiają się podczas rzucania zaklęć. Najbardziej charakterystyczną zmianą jest szata graficzna, bardziej profesjonalna, utrzymana w ciemniejszych barwach, która od razu wprowadza magiczny klimat. Nie mogę przestać zachwycać się okładką! Prawdziwym rarytasem jest mapka — w końcu bez problemu mogę wyobrazić sobie, jak bohaterowie przemieszczali się po okolicach szkoły, gdzie dokładnie jest chatka Hagrida, stadion Quidditcha, w którą stronę do Hogsmeade i jak daleko od zamku znajduje się Zakazany Las.

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” po raz kolejny wołał u mnie wielki sentyment i skłonił do ponownego zanurzenia się w to uniwersum. Wykreowana przez Rowling magiczna Wielka Brytania pełna jest wspaniałych postaci, barwnych, tajemniczych, których sekrety odkrywamy z każdym kolejnym tomem. Pisarka zadbała o najdrobniejsze szczegóły – do dziś zadziwia mnie jej dokładność, umiejętność wplatania w fabułę przeróżnych ciekawostek na temat czarów. Autorka plastycznie i ciekawie ukazała historię Harry’ego, od pierwszego rozdziału konsekwentnie budowała swój świat oraz stopniowo wprowadzała do niego swoich czytelników. Nie bez powodów książki o młodym czarodzieju stały się inspiracją dla twórców filmowych, muzyków, młodych pisarzy fanfiction czy też autorów fanartów.

Harry Potter to postać, którą zna każdy – nawet jeśli nigdy nie czytał książki czy nie oglądał filmu. Bohater niemal kultowy, głęboko zakorzeniony w literaturze, kinie i całej kulturze. Rowling ukazała go w pierwszym tomie jako małego chłopca, który wiele przeszedł w dzieciństwie – dorastał w ciemnej, ciasnej komórce pod schodami, był upokarzany i niedoceniany przez swoich opiekunów. Nagle Harry, który prawie nigdy nie zaznał życzliwości, otrzymuje bilet do Hogwartu, zamku, który okazuje się jego prawdziwym domem. Poznaje tam przyjaciół, ale też nowych wrogów. Co najważniejsze, jest uważany za bohatera. Autorka postawiła na cechy, które chwytają za serce i wywołują sympatię – bezinteresowność, szlachetność, odwaga, skromność i waleczność. Dowiodła, że nawet najmniejsza jednostka, niewinna i niedoświadczona, może pokonać największe zło. To książka, która pozwala oderwać się od rzeczywistości – mimo, że czytana po kilka razy, wciąż tak samo pobudza wyobraźnię.

W pierwszym tomie szczególnie lubię śledzić etapy nawiązywania się przyjaźni pomiędzy Harrym, Ronem i Hermioną. Podobną perełką w tej części jest dla mnie Neville – porównując go z postacią, jaką się stał w „Insygniach Śmierci”, można śmiało stwierdzić, że przeszedł największą przemianę w całej serii. Rowling ukazała nam też Snape’a, zaczęła budować go jako bohatera negatywnego, którego bardzo trudno obdarzyć pozytywnymi uczuciami, aby potem zaskoczyć czytelnika nagłym zwrotem akcji i wprowadzić w stan dezorientacji: czy Snape jest dobry czy jednak nie? Po zakończeniu książki pojawiło się u mnie wiele przemyśleń – to fascynujące, że za każdym razem patrzę na jakiegoś bohatera czy scenę z całkiem innej perspektywy. Tak działa magia książek Rowling.

Pierwsze wydanie „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” miało swoją premierę w 1997 roku, a więc prawie dwadzieścia lat temu. Do Polski fala Potteryzmu dotarła dwa lata później. Nawet teraz pamiętam stanie w kolejkach przed księgarnią, całonocne czekanie na nowy tom i zarywanie nocy, aby jak najszybciej dowiedzieć się, co tym razem przydarzyło się Harry’emu i jego przyjaciołom. To piękna przygoda dla każdego fana – jeszcze raz sięgnąć po pierwszą część i powrócić do tej historii. Cieszę się, że pojawienie się nowego wydania jest niejakim pretekstem, abym ponownie mogła wejść w ten magiczny świat.

Gabriela Rutana

Opinie czytelników (82066)
marthka | 2010-02-12

Najlepsza...za to, że otworzyła mi drzwi do świata magii jak żadna inna książka

książek: 1979

Mój tata wiele lat temu(;-)) czytał fragmenty tego tomu w jakieś gazecie i tak mu się spodobało, że poszedł do księgarni i kupił tę książkę. Tak z ciekawości sama zaczęłam czytać - miałam wtedy 11 lat i żadna książka w tym czasie tak mnie nie wciągnęła jak ta. Cały ten świat był magiczny, kolorowy, aż chciało się tam być. Można rzec, ze dorastałam razem z Harrym Potterem:-)

nigrum | 2012-06-09
Przeczytana: 12 października 2010

Pierwsza kartka i już czujesz,że ktoś obsypał cię tajemniczym proszkiem,który nazywa się Magia.
Zamykasz oczy i widzisz świat zupełnie,nieprawdopodobnie znajomy,ale inny.Wiesz,że jest on koło ciebie,ale dopiero głaszcząc pomiętą kartkę,przenosisz się do niego.
Wstrzymujesz oddech,kiedy razem z bohaterem odnajdujesz prawdziwą naturę.Stajesz się Czarodziejem.
Czarodziejem snu,
Czarodziejem marzeń,
Czarodziejem życzeń.
Oddychasz głębiej i upajasz się nieznanym ci
uczuciem.Wiedzą.Doświadczeniem.
Oglądasz się za siebie i widzisz zamczysko drżące w posadach,Rona,Hermionę...
Patrzysz w dół i odkrywasz,że właśnie dotarłeś do końca.Niemal płaczesz,kiedy na chwilę musisz przerwać tą magiczną przygodę i znów stać się... Mugolem.
Ale wiesz że to dopiero początek.

Tak właśnie czujesz się czytając tą książkę.

Niezwykły i pełen magii świat, gdzie z chęcią się przeniosłam.
Myślę, że jeszcze nie przeczytałam tak magicznej książki, jak ta i kolejne części.
I to nie wcale z względu na obecność czarodziei, czarodziejek i magii, jako takie mocy, ale dzięki niepowtarzalnej atmosferze.
Gorąco polecam :))

nellanna | 2010-05-02
Przeczytana: 1999 rok

przeczytałam ją głośno dzieciom i jestem w stanie bronić tej książki przed tymi, co widzą w niej okultyzm i dewiacje, okrucieństwo i inne podteksty,uważam , że to przykład wspaniałej bajki.

Trudno o bardziej spektakularny początek wielkiej przyjaźni, niż obrona przed obleśnym górskim trollem :)

Pierwszą część przygód Harry'ego Pottera przywiozła ze sobą moja kuzynka, kiedy przyjechała do mnie na wakacje. Nastąpiła wymiana książek jak to robiłyśmy za każdym razem i tym sposobem udało mi się przeczytać pierwszą część słynnej serii.

Teraz pewnie narażę się większości czytelników, ale nie porwała mnie ta książka. Przynajmniej nie na tyle, żeby sięgnąć po kolejne części i przez kolejne 12 lat była jedyną częścią o młodym czarodzieju, którą przeczytałam :) Tak oto ominął mnie szał i "potteromania", nie wyczekiwałam w kolejkach po kolejne tomy, pewnie dlatego nie nabrałam bezwarunkowego uwielbienia do tych książek.

W 2012 roku, jako osoba już bardziej niż mniej dorosła, postanowiłam zapoznać się w końcu z całą serią (a jak postanowiłam tak zrobiłam, bo nie rzucam słów na wiatr :P) i trochę zaczęłam żałować, że nie zrobiłam tego już wcześniej. Mimo bardzo dobrych wrażeń...

GraceSuarez | 2016-07-08
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Książka, do której zawsze będę wracać z ogromnym sentymentem. To właśnie ona sprawiła, że czytanie, które kiedyś kojarzyło mi się z czymś nudnym stało się najpiękniejszą rzeczą na świecie. Zawiera w sobie wszystko co powinna: prawdziwą przyjaźń, zagadki, intrygi, elementy zaskoczenia. I oczywiście wspaniały magiczny świat, który całkowicie mnie oczarował. Powieść Rowling mimo, że ma już swoje lata ciągle jest na czasie! Jestem pewna, że będą po nią sięgały kolejne pokolenia. Polecam ją absolutnie wszystkim, nawet dorosłym, bo naprawdę warto.

Degamisz | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Postanowiłem na nowo przeczytać książki o Potterze. Z jednej strony bardzo chciałem wrócić do tej historii, a z drugiej bałem się, że mój odbiór już nie będzie taki sam, że nie zachwyci mnie to, jak za pierwszym razem. A pierwszy raz „Kamień filozoficzny” czytałem 16 lat temu czyli jak widać trochę minęło. Potem rzecz jasna był film, oglądany setki razy, ale film – chociaż świetny – to już nie to.

Mój „drugi odbiór” książki jest nawet lepszy niż pierwszy. W dalszym ciągu uważam, że Rowling po mistrzowsku wykreowała cały ten świat, postaci i fabułę. Stworzyła tak naprawdę niestarzejącą się opowieść pełną nie tylko magii i głupawych zaklęć, a wręcz przeciwnie – książkę, który bawiąc uczy, która w piękny sposób podkreśla istotne wartości w życiu każdego człowieka, która obfituje w życiowe prawdy, tak bardzo oczywiste ale też tak bardzo zapominane.

Bardzo żałuję że obeszło się bez tego dreszczyku który czułem czytając po raz pierwszy, że nie było już tego elementu zaskoczenia. Ale to...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Każdy zna Harrego Pottera, czy to z filmu, czy z książki... Wiele się o nim słyszy, zresztą jak i mówi... Pewnie i tak każdy z czytających tą recenzję doskonale zna fabułę i przebieg akcji, ale ja i tak spróbuję napisać coś o książce i może uda się mojej opinii was zaczarować...

Harry Potter jest sierotą, porzuconą w domu wuja i ciotki, gdzie jest wyrzutkiem. Nic dla nikogo nie znaczy..., aż tu nagle przybywa Hagrid! Dowiaduje się, że jest czarodziejem, że każdy w świecie magii zna jego imię i tak jakoś zaczyna się jego przygoda w Hogwarcie.
Harry zaprzyjaźnia się z Ronem i Hermioną, a gdy pewnej nocy odkryją co jest za drzwiami do trzeciego piętra, rozpoczynają swoje małe dochodzenie...

Od razy zacznę od tego, że książka jest sto razy lepsza od filmu! Aa książka ma coś w sobie z niewinności, czaru, tajemnic i magii... Czyta się ją szybciutko. Fabuła jest lekka. Styl przyjemny. A całość cudowna.

Olsza | 2013-04-27

Daję tej książce aż 10 gwiazdek. Dlaczego? Przez ogromny sentyment jaki do niej mam. Zaczęłam ją czytać gdy miałam dokładnie tyle lat co Harry i muszę przyznać, że jest to ulubiona książka mojego dzieciństwa. Pamiętam jak chłonęłam strona po stronie. Robiłam tylko krótkie przerwy na jedzenie i inne potrzeby. Polecam ją każdemu kto jeszcze nie czytał (rzadko spotykane, chyba, że ktoś jest mugolem zapatrzonym w komputery;)). Pełna przygód i magicznych stworzeń historia o przyjaźni, lojalności, odwadze, miłości... O wartościach, które w dzisiejszych czasach schodzą na dalszy plan.

zobacz kolejne z 82056
Literacki Horoskop LC – Książkowy Rak

Czerwiec już się kończy, dni są teraz najdłuższe w roku, a to wszystko oznacza, że swoje urodziny obchodzą teraz zodiakalne Raki. Ich planetą jest Księżyc, pozytywnym kolorem – fiolet, a szczęśliwym dniem – poniedziałek. Jakimi są pisarzami, a jakimi czytelnikami? Odpowiedzi poszukamy w księgach. Sprawdźcie!

Książkowy Klub dla potteromaniaków

Jest kilka książek, które w ostatnich latach okazały się fenomenem na rynku wydawniczym. Jednym z tytułów, który znajduje się na tej liście jest bez wątpienia cykl o Harrym Potterze. Pomimo tego, że od wydania pierwszego tomu minęło bez mała 20 lat, to książka jest ciągle żywa w świadomości czytelników. A teraz dodatkowo powstał klub czytelniczy poświęcony tylko i wyłącznie powieściom J.K. Rowling.