Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć

Tłumaczenie: Barbara Szelewa
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Choice: Embrace the Possible
Gwiazdopatrznia

W 1944 roku szesnastoletnia Edith Eger została wywieziona do Auschwitz. Przetrwała, bo doktor Józef Mengele lubił patrzeć na jej taniec. Gdy obóz został w końcu wyzwolony, Edith, u skraju sił, została wyciągnięta ze stosu ciał. Dziś dzieli się swoimi doświadczeniami z Holokaustu i jest uznaną na świecie psycholożką. Wśród jej pacjentów znajdują się ofiary przemocy i żołnierze cierpiący na...

Dziś dzieli się swoimi doświadczeniami z Holokaustu i jest uznaną na świecie psycholożką. Wśród jej pacjentów znajdują się ofiary przemocy i żołnierze cierpiący na zespół stresu pourazowego. Doktor Eger wyjaśnia, czemu umysł może stać się naszym więzieniem i pokazuje, jak możemy dokonać wyboru wolności.

Wybór zawiera w sobie siłę przekazu Człowieka w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla, jest jednak książką zupełnie wyjątkową. Zmienia podejście do życia. Ciepła, pełna empatii i nieskończenie mądra, stanowi głęboką analizę ludzkiej duszy i jej zdolności do uzdrowienia.

„Życie doktor Eger odkrywa przed nami naszą zdolność przetrwania nawet najstraszniejszego z koszmarów i pokazuje, jak wykorzystać cierpienie, by nieść pomoc innym. Edith odnalazła wolność i przebaczenie i pokazuje nam, jak sami też możemy tego dokonać”.

Desmond Tutu

„Trudno wyobrazić sobie ważniejszą książkę na czasy, w których żyjemy”.

The Bookseller

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/poradniki/wybor,p1424747841

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/poradniki/wybor,p1424747841

arcytwory | 2018-09-28
Przeczytana: wrzesień 2018

W 1944 roku szesnastoletnia Edith Eger wraz z rodziną zostaje wywieziona do Auschwitz. Przeżyła, bo Józef Mengele lubił patrzeć na jej taniec. Po wyzwoleniu obozu zostaje wyciągnięta ze stosu ciał. Dzisiaj jako osiemdziesięcioletnia psycholożka dzieli się swoimi wspomnieniami.
Książka dzieli się na cztery rozdziały. Na samym początku poznajemy rodzinę Edith. Następnie przybliża nam piekło Holokaustu oraz życie po wojnie. Edith znalazła się w obozie wraz ze swoja starszą siostrą Magdą. Były dla siebie wzajemną motywacją oraz wsparciem do tego, by przeżyć kolejny dzień w obozowym piekle.
Książka opiera się głównie na próbie odpowiedzi na pytanie: jak żyć? Bo jak można funkcjonować po obozowej traumie, gdzie każda sytuacja może wywołać flashbacki, a odgłos syren zwiastuje niebezpieczeństwo? I właśnie w tym momencie zaczyna się esencja książki.
Bo kto jak nie ofiara Holokaustu może uczyć czytelnika o wybaczaniu? Książka pokazuje, że można wykorzystać cierpienie, by nieść pomoc innym....

K-czyta | 2018-10-03
Przeczytana: październik 2018

„Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć” to jedna z tych książek, o których szalenie trudno jest pisać, bo nawet myśli po lekturze wirują jakoś nieskładnie. Wspomnienia Edith ogromnie mnie poruszyły i nie zliczę ile razy miałam w trakcie czytania ściśnięte gardło, ile razy jakieś jedno zdanie zmuszało mnie, żeby się na moment zatrzymać. I nie miało to miejsca tylko w tej części książki, która dotyczyła jej pobytu w Auschwitz, ale również tego, co działo się z nią później. Autorka poza tym, że porusza tematykę, która ma w sobie ogromny ciężar emocjonalny, to jeszcze posiada umiejętność trafiania słowami w punkt, prosto w serce.

Pełna opinia na K-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2018/10/dr-edith-eva-eger-wybor-przetrwac.html

kasia_recenzuje | 2018-09-20

"(...) moje dzieci nigdy nie mogą się dowiedzieć. Nigdy nie będą wyobrażać mnie sobie chudej jak szkielet, umierającej z głodu, marzącej o strucli mojej matki pod niebem gęstym od dymu. Nigdy nie może powstać w ich myślach podobny obraz. Ochronię je. Ocalę."

W 1944 roku, wówczas szesnastoletnia Edith Eger zostaje wywieziona do obozu pracy - Auschwitz. Ostatecznie najgorsze momenty swojego życia dzieli z jedną ze swoich sióstr. Zauważa ją Józef Mengele, który jest zachwycony tańcem młodej żydówki. Kilkakrotnie udaje jej się przezwyciężyć śmierć. W momencie wyzwolenia zostaje wyciągnięta przez amerykańskiego żołnierza ze stosu ciał. Przeżyła piekło i ocalała. Dziś, osiemdziesięcioletnia już kobieta, dzieli się z czytelnikami swoimi wspomnieniami z Holokaustu. Opisuje, jak potoczyło się jej życie, opowiada o pracy psychologa, przeplata dramatyczne historie z życia swoich pacjentów. Uświadamia, w jaki sposób uporać się z przeszłością, zaakceptować ją i żyć dalej z otwartym umysłem.
...

Herbatkow87a | 2018-11-06
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: październik 2018

“Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć” - ciężko napisać mi recenzję o tej książce. Pierwsze słowa jakie mi się nasuwają to: piękna, ciepła, mądra i wartościowa. Niesamowite jest to jak wiele dobrych rad, przemyśleń i ciepłych słów płynie z tej książki. Przede wszystkim to właśnie Dr Edith Eva Eger jest niesamowita. To ona jest autorką i narratorem tej książki. Pisze o swoich ciężkich przeżyciach, o swoich doświadczeniach ale przede wszystkim o drodze ku uzdrowieniu. Uwielbiam ją i uwielbiam tę książkę.
Edith Eger miała tylko szesnaście lat, gdy wraz z rodzicami i siostrą trafiła do obozu pracy w Auschwitz. Przeżyła pomimo tego, że ona i jej siostra Magda nie raz były o krok od śmierci. Stało się to między innymi dzięki bochenkowi chleba, który rzucił jej Józef Mengele, po tym jak dla niego zatańczyła. Przeżyła niewyobrażalne, ocalała, a teraz jest cenioną psycholożką.
Autorka na kartach książki wraca pamięcią do swoich najwcześniejszych wspomnień z dzieciństwa, opisuje relacje...

Agnieszka Rzońca | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Przepiękna, głęboka, pełna uczuć książka. To historia trudna, bardzo ciepła, która niesie ze sobą niezwykły ładunek emocjonalny. Autorka opisuje w powieści swoje własne życie, swoje zmagania z tym, przez co zmuszona była przejść. Przede wszystkim wraz z siostrą Magdą przetrwała piekło, gdy w 1944 roku trafiły do obozu w Auschwitz. Dziś Edith Eger jest uznaną na świecie psycholożką i pomaga na nowo nauczyć się żyć ludziom, którzy przeżywają w swoim życiu najtrudniejsze chwile. Ta książka to jednak nie tylko opowieść. To świetne studium ludzkiego umysłu. Doktor Eger stara się przekazać czytelnikom tajemnice naszej psychiki. Przytaczając kilka historii ze swojej lekarskiej praktyki, pokazuje, jak na nowo pokonać trudności i uwolnić się z okowów odniesionych ran. Dawno nie czytałam tak mądrej i dojrzałej książki. Gorąco polecam.

BarbaraAndHerBooks | 2018-10-19
Przeczytana: 17 października 2018

Edith Eva Eger jako 16-letnia dziewczyna trafia wraz z rodziną do Auschwitz. Przy życiu zostaje jednak tylko ona i jej siostra Magda, które ostatecznie cudem przeżyją obozowe piekło. Autorka opowiada również o swoim życiu po wyzwoleniu, o flashbackach, które ciągle ją nawiedzają. Przez całą książkę próbuje odpowiedzieć na pytanie jak żyć po tak traumatycznych przeżyciach i pogodzić się z tym, co się stało.
W związku z tym, co przeżyła postanowiła pomagać innym ludziom w przezwyciężaniu ich lęków. Dr Eger jest cenionym psychologiem, do którego często trafiają byli żołnierze cierpiący na stres pourazowy. W „Wyborze” znajdziemy wiele historii leczenia jej pacjentów.
Autorka uważa, że „gdy na siłę ukrywamy nasze prawdy i nasze opowieści, to te sekrety same w sobie mogą stać się traumami, naszym własnym więzieniem. (…) Jeśli nie pozwolimy sobie na opłakanie naszych strat, ran i rozczarowań, będziemy skazani na ciągłe ich przeżywanie”.
Ciężko było mi się zabrać za tą książkę, ale...

dopoilcaffe | 2018-11-08

16-letnia Edith zostaje wywieziona do obozu pracy w Auschwitz. Wcześniej poznajemy historię jej rodziny, to, jak wygląda ich życie. Później przenosimy się z nią do tego traumatycznego momentu, w którym trafili do obozu, w którym każdego dnia walczyli aby przeżyć. Edith uwielbiała tańczyć, było to coś, co od lat było bliskie jej sercu. W obozie dzięki tańcu udaje jej się przetrwać. Józef Mengele zachwycił się tą pasją. W chwili wyzwolenia zostaje wyciągnięta przez żołnierza ze stosu innych ciał, udaje jej się ocaleć. Teraz ma osiemdziesiąt lat i opisuje nam, jak wyglądała droga, którą przeszła, jakich wyborów dokonała. Twierdzi, że warto zaakceptować przeszłość i żyć z otwartym umysłem.

To jedna z tych książek, które niosą ze sobą ogromną wartość. Ciężko zebrać myśli po takiej lekturze, napisać coś sensownego. Wspomnienia autorki są poruszające, jej przeżycia są dla nas niewyobrażalne. Jeszcze bardziej zadziwia nas jej siła, podczas pobytu w Auschwitz, ale także podczas jej...

ZaczytAnka | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

NIesamowicie opowiedziana historia straty i wychodzenia z traumy; sposobu radzenia sobie z niewyobrażalnym cierpieniem. Przynosi ukojenie i daje nadzieje.

Angazetka | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Nie jest to łatwa lektura. Ale doskonała. Niby wszystko już o Holokauście powiedziano, ale to nowy głos Ocalonej, która potem ocala innych. Ważny głos.

Agi | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018