Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/publicystyka/11671/najslawniejsze-pary-pisarzy

Najsławniejsze pary pisarzy

16 wartościowy tekst

#BondaroztopiłaMroza – nic dziwnego, skoro zbliża się wiosna. Z okazji nowej pory roku postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej miłości, która wybuchła nie tylko pomiędzy Katarzyną Bondą i Remigiuszem Mrozem – Pierwszą Parą Polskiego Kryminału, lecz także innymi literatami i pisarkami z Polski i zagranicy.

Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz

Od kiedy Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz potwierdzili, że są parą, pod ich wspólnymi zdjęciami w mediach społecznościowych pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy polubień i komentarzy! Choć mówią, że nie będą wspólnie pisać, my chętnie dowiedzielibyśmy się, co wyniknie z połączenia ich pracowitości i wyobraźni. Kryminały Katarzyny Bondy i Remigiusza Mroza to jedne z książek, które użytkownicy lubimyczytać.pl sprawdzają najczęściej, więc wspólne dzieło Pierwszej Pary Kryminału na pewno byłoby hitem od pierwszego dnia sprzedaży. Czy wy również chcielibyście przeczytać o Joannie Chyłce i Hubercie Meyerze?

Maja Lidia Kossakowska i Jarosław Grzędowicz

Polska fantastyka nie byłaby taka sama bez tej pary. Autor „Pana Lodowego Ogrodu” jest pierwszym czytelnikiem książek swojej żony, która była czynną pisarką, jeszcze zanim wzięli ślub. Maja Lidia Kossakowska publikuje pod panieńskim nazwiskiem, bo – jak mówi – nie chciałaby wprowadzać czytelników w błąd nazwiskiem swego męża.

Marcin Szczygielski i Tomasz Raczek

Choć nieczęsto mówią o wspólnym życiu prywatnym, są razem już 25 lat! Tomasz Raczek, dziennikarz i krytyk filmowy, oraz Marcin Szczygielski, autor książek dla dorosłych i dzieci, tą imponującą rocznicą pochwalili się na portalu Instagram w sylwestra 2018/2019. Jak podkreślają w wywiadach, od czasu coming-outu w 2008 roku nie spotkali się z hejtem, a raczej z wieloma pozytywnymi reakcjami.

Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller

Dziennikarz Marcin Meller (z którym ostatnio rozmawialiśmy o ulubionych książkach) i Anna Dziewit-Meller są małżeństwem od 12 lat – połączyła ich miłość do Gruzji. To właśnie w tym małym kraju na Kaukazie wzięli ślub i poświęcili mu napisaną razem książkę „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”. Wspólna fascynacja okazała się nie tylko receptą na udaną literaturę, ale także na życie we dwoje. I choć Anna Dziewit-Meller była wcześniej postrzegana przez niektórych jako żona swojego męża, dziś takimi książkami, jak „Góra Tajget” czy „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, zyskała uznanie nie tylko czytelników, ale i krytyków.

Tabitha King i Stephen King

Stephen King dla wielu jest idealnym pisarzem – jego książki są wciągające i zaskakują nieoczywistymi pomysłami na fabułę. Jako mąż King daleki był jednak od ideału. Tabitha poznała Stephena pod koniec lat 60., gdy jeszcze studiowała, niedługo później wzięli ślub i doczekali się pierwszych dzieci. Wtedy właśnie przestała pisać poezję (ostatni tom wierszy powstał w 1971 roku). Lata 80. to czas, kiedy Kingowie musieli zmierzyć się z mroczną stroną sławy – pisarz zmagał się z problemami z alkoholem i narkotykami, a jego żona zajmowała się trojgiem dzieci. W końcu postawiła mu ultimatum – albo rodzina, albo nałogi. Finał znamy, a Tabitha od tego czasu opublikowała kilka powieści i opowiadań. Choć nigdy nie napisała nic wspólnie z mężem, warto wspomnieć o ich innym wspólnym osiągnięciu, jakim było wychowanie synów, Joe Hilla i Owena Kinga, na obiecujących pisarzy.

Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre

Najsłynniejsza para intelektualistów XX wieku. Wolna miłość i zazdrość, polityka i filozofia, egzystencjalizm i feminizm. Pół wieku ich wspólnego życia mogłoby zapełnić karty niejednej książki. Dwa piękne umysły połączyła nie tylko namiętna miłość, lecz także umiłowanie intelektu. Choć nigdy nie wzięli ślubu i ze sobą nie zamieszkali, ich relacja miała niebagatelny wpływ na ówczesną kulturę i jest szeroko dyskutowana do dzisiaj. Tworzyli związki i je rozbijali, kochali się i nienawidzili, wspierali i doprowadzali się do łez. Do końca pozostali wierni sobie. Bez kompromisów.

Trudno byłoby zmieścić wszystkie znane literackie pary w jednym artykule. Jakie jeszcze nazwiska dodalibyście do tego zestawienia?

Powiązane treści:
14 par pisarzy na 14 lutego

Powszechnie uważa się, że pisarze to samotnicy. Zbyt egoistyczni, by wytrwać w związku lub zbyt aspołeczni, by w ogóle w relację z drugą osobą wejść. Jeśli już znajdują parę, najczęściej ich związek ma burzliwy przebieg i kończy się w dramatycznych okolicznościach. Prawda jednak jak zawsze leży gdzieś pośrodku. więcej

Pokaż wszystkie teksty publicystyczne.
Komentarze
Autor:  Ewa |  wypowiedzi: 55  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1353
L_Settembrini
20-03-2019 09:43
Arthur Rimbaud Arthur Rimbaud i Paul Verlaine Paul Verlaine
książek: 264
PedroP
20-03-2019 11:46
Nie wiem, może to i prawda, ale grubymi nićmi szyta. Są jednymi z najbardziej poczytnych "pisarzy" w Polsce, więc taka informacja jeszcze bardziej zelektryzuje czytelników i wyniki sprzedaży pójdą ostro w górę. Polacy uwielbiają takie tanie efekciarstwo, więc pod względem marketingowym, to strzał w dziesiątkę. Widać też, jak wiele wypadkowych składa się obecnie na sukces książki, i ubolewam,... Nie wiem, może to i prawda, ale grubymi nićmi szyta. Są jednymi z najbardziej poczytnych "pisarzy" w Polsce, więc taka informacja jeszcze bardziej zelektryzuje czytelników i wyniki sprzedaży pójdą ostro w górę. Polacy uwielbiają takie tanie efekciarstwo, więc pod względem marketingowym, to strzał w dziesiątkę. Widać też, jak wiele wypadkowych składa się obecnie na sukces książki, i ubolewam, że coraz rzadszym kryterium oceny jest jakość samej literatury, liczy się bardziej otoczka, promocja. Co z tego, że nadal powstają bardzo dobre książki, skoro ludziom wtłacza się do głów, że taka Bonda, Mróz, Lipińska czy Nosowska, albo wypociny Wojewódzkiego, to literatura? Jednocześnie odnoszę wrażenie, że krytycy nie chcą zrobić krzywdy ww. Coś w stylu: "dobrze, że Polacy czytają cokolwiek". A potem środowiska artystyczne i literackie rozdzierają szaty, bo społeczeństwo woli prymitywną rozrywkę i głosuje na populistów.
pokaż więcej
książek: 1599
Wiedenka
20-03-2019 21:39
Amen! :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1925
Piotr
21-03-2019 10:16
Ja nie wierzę w związek Mroza i Bondy. Pewnie to kolejna prowokacja, mająca na celu ożywienie gasnącego zainteresowania autorami. Może się mylę, może nie. Ale takie jest moje zdanie.
książek: 157
Japana76
21-03-2019 12:05
Gasnącego zainteresowania???? Wątpię. To najbardziej czytani autorzy i nie potrzebują takiej reklamy. Życzę im szczęścia!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 325
Pierogi_i_Pączki
21-03-2019 14:42
Simone de Beauvoir i Jean Paul Sartre - sygnatariusze listów domagających się legalizacji pedofilii.
książek: 381
Fallenangelv
22-03-2019 22:21
Duet Bonda i Mróz - gniot literacki wszech czasów :D

Bo artysta syty nie ma nic do powiedzenia
Chce picia i jedzenia, nie chce nic zmieniać
Artysta głodny jest o wiele bardziej płodny
Sądy kategoryczne niezwykle są dogodne, dorodne
I poniekąd modne nawet w muzeum
Najwyższy czas stanąć oko w oko z monstrum!

Kazimierz Staszewski.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Widzę Cię

"Ukrywasz tajemnicę. Myślisz, że jest bezpieczna. A co, jeśli ktoś cię obserwuje...? Bohaterami tej książki są mieszkańcy jednego osiedla domków...

zgłoś błąd zgłoś błąd