Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7462/co-czyta-barack-obama

Co czyta Barack Obama

15 wartościowy tekst

Nic tak nie podnosi słupków sprzedażowych książek jak publiczna rekomendacja znanej osoby. A jeśli tą znaną osobą jest prezydent Stanów Zjednoczonych, to można mieć pewność, że nakłady wybranych przez niego tytułów wkrótce się wyczerpią. Kilka dni temu Barack Obama udał się na urlop – zobaczcie jakie książki ze sobą zabrał.

J jak jastrząbHelen Macdonald (wydawnictwo Czarne; tłum. Hanna Jankowska)

Książka zdobyła nagrodę Costa Book of the Year za rok 2014.

Już jako dziecko Helen Macdonald postanowiła zostać sokolniczką. Opanowała złożoną terminologię i przeczytała wszystkie klasyczne książki z tej dziedziny, w tym pełne opisów udręki arcydzieło T.H. White'a „The Goshawk”, w którym autor przedstawił mozolne układanie jastrzębia jako pojedynek duchowy.

Po śmierci ojca pogrążona w żałobie Helen myśli obsesyjnie o wyszkoleniu własnego jastrzębia. Za 800 funtów kupuje na szkockim nabrzeżu Mabel i zabiera ją do domu w Cambridge. Napełnia lodówkę karmą dla ptaka, wyłącza telefon i przystępuje do długiego, niezwykłego zadania, jakim jest ułożenie najdzikszego ze zwierząt. „J jak Jastrząb” to zapis duchowej podróży – bezlitośnie szczera opowieść o zmaganiach ze smutkiem i żałobą, w trakcie których autorka oswajała jastrzębia, sama zaś nabierała coraz więcej cech dzikiego zwierzęcia. Na książkę tę składa się również barwna jak kalejdoskop biografia wybitnego, targanego sprzecznościami powieściopisarza T.H. White'a. To książka o pamięci, naturze i narodzie, o tym, jak można podjąć próbę pogodzenia śmierci z życiem i miłością.

7EWNeal Stephenson (wydawnictwo Mag; tłum. Wojciech Szypuła)

Ta książka swoją polską premierę będzie miała dopiero za dwa miesiące, ale trochę reklamy już teraz jej nie zaszkodzi. Neal Stephenson – obdarzony oszałamiającą wyobraźnią literacki geniusz i wizjoner –w swojej książce łączy naukę, filozofię, technikę, psychologię i literaturę w arcydziele prozy spekulatywnej, w którym wizja przyszłości jest zarazem niecodzienna i upiornie znajoma. Podejmuje ważne współczesne idee i niewiarygodne wyzwania w absolutnie wspaniałej sadze – śmiałej, wciągającej i zapierającej dech w piersi.

Kiedy kataklizm przemienia Ziemię w tykająca bombę zegarową, rozpoczyna się rozpaczliwy wyścig z tym, co nieuchronne. Zostaje opracowany ambitny plan, który ma zagwarantować przetrwanie ludzkości poza obszarem ziemskiej atmosfery, ale na nieustraszonych pionierów czyhają nieprzewidziane niebezpieczeństwa. Ostatecznie zostaje ich dosłownie garstka…

Pięć tysięcy lat później ich potomkowie – trzy miliardy ludzi zaliczające się do siedmiu odrębnych ras – rozpoczynają kolejną zuchwałą podróż w nieznane, na obcą planetę, którą kosmiczna katastrofa i upływ czasu zmieniły nie do poznania. Na Ziemię.

Dziewczyna z pociąguPaula Hawkins (wydawnictwo Świat Książki; tłum. Jan Kraśko)

Książka, której nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać – w naszym plebiscycie na Książkę Roku 2015 zwyciężyła w kategorii Kryminał Sensacja Thriller. W październiku do kin wchodzi ekranizacja z Emily Blunt w roli głównej.

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów.
Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni.
I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza.
Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.

Wcześniej niemałą reklamę tej książce zrobił Stephen King – czy wpisanie jej na wakacyjną listę Baracka Obamy sprawi, że jeszcze przed premierą filmu wróci na szczyty list bestsellerów?

Dwie ostatnie pozycje nie mają polskiego wydania. Są to

Barbarian Days: A Surfing Life” Williama Finnegana

Książka zdobyła w tym roku nagrodę Puliztera w kategorii autobiografia.

To opowieść o tym, że surfowanie to nie jest tylko sport, to styl życia. Autor książki zaczął uprawiać surfing jako dziecko i całe swoje życie podporządkował tej pasji – ścigał się z falami na całym świecie od Long Island po Madagaskar. „Barbarian Days” to przykład starej dobrej książki przygodowej, to intelektualna autobiografia, historia społeczeństwa i powieść drogi.

„The Underground Railroad” Colsona Whiteheada

To historia niewolnicy Cory, która żyje na plantacji bawełny w stanie Georgia. Żaden z niewolników nie miał łatwego życia, ale Cora wchodząca w okres dojrzewania nawet wśród swoich współplemieńców nie może liczyć na zrozumienie. Pewnego dnia dołącza do niej Ceasar, który mówi jej o kolei podziemnej i namawia na wspólną ucieczkę. Kolej podziemna to umowna nazwa na szlak, którym uciekali zbiegli niewolnicy – to sieć dróg, gospodarstw, społeczności i organizacji.

W zeszłym roku Obama wybrał na wakacje: Światło, którego nie widać Anthony'ego Doerra, Szóste wymieranie Elizabeth Kolbert (polska premiera we wrześniu), Zagubieni wśród hiacyntów Jhumpy Lahiri, Between the World and Me Ta-Nehisi Coates oraz biografię George'a Washingtona autorstwa Rona Chernowa.

A co czytają latem polscy politycy?


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 9  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 3646
jusola
16-08-2016 15:57
Chętnie bym przeczytała, co czytają nasi politycy. Ktoś gdzieś trafił na takie informacje?
książek: 1181
Allie
16-08-2016 19:51
Tak na moje oko nasi politycy czytają Onet, Twittera i FB...
książek: 1161
Akemi
17-08-2016 18:38
i oczywiście Fronda.pl :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 571
Agi
16-08-2016 20:37
A ja odwrotnie.Chciałabym przeczytać co napisał-nakapował nasz prezydent Bolek w slynnych teczkach.
książek: 319
Anafis
16-08-2016 22:29
Jeden z naszych wypowiada się tu: https://www.youtube.com/watch?v=ZBzN0sF0BPs
książek: 1352
asymon
17-08-2016 18:34
O, znalazłem ankietę "Co czytają kandydaci na prezydenta":

http://zaginamrogi.pl/co-czytaja-kandydaci-na-prezydenta/
książek: 3646
jusola
19-08-2016 11:12
Jednym słowem - zaczytani, zarzuceni stosami książek, bidulki.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Tajemnica lady Audley

Opowieść obyczajowa z wątkami kryminalnymi. Autorka stworzyła ciekawe postacie, nikogo nie czyniąc bohaterem bez skazy. Każdaz postaci w któryms momen...

zgłoś błąd zgłoś błąd