J jak jastrząb

Helen Macdonald literatura piękna 349 str.
Tytuł oryginału:
H is for Hawk
Data wydania:
2016-05-11
Data 1. wyd. pol.:
2016-05-11
Data 1. wydania:
2014-07-14
Liczba stron:
349
Język:
polski
ISBN:
9788380492974
Tłumacz:
Hanna Jankowska
Seria:
Menażeria
Wydawnictwo:
Czarne
Kategoria:
literatura piękna
Tagi:
Hanna JankowskaTytuł oryginału:
H is for Hawk
Data wydania:
2016-05-11
Liczba stron:
349
Język:
polski
ISBN:
9788380492974
Tłumacz:
Hanna Jankowska
Seria:
Menażeria
Wydawnictwo:
Czarne
Kategoria:
literatura piękna
Tagi:
Hanna Jankowska

Średnia ocen
7,1 / 10
61 ocen 8 opinii

Oceń przeczytaną książkę
i
Dodaj książkę do biblioteczki

Kup książkę

Pozostałe księgarnie

Informacja

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
61 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinie [8]

Sortuj:
946
159

Na półkach: , , ,

Osobista opowieść autorki, pełna refleksji na temat zwierzęcej i ludzkiej natury.
Helen Macdonald od dzieciństwa była zafascynowana ptakami drapieżnymi, ich układaniem. Po niespodziewanej śmierci ojca, kupuje samicę jastrzębia, nazywa ją Mabel. Z dala od ludzi, próbuje ją wyszkolić, nauczyć posłuszeństwa. To nie fanaberia, gdyż wcześniej miała już doświadczenie z hodowlą...

więcej Pokaż mimo to

3476
804

Na półkach: ,

Książka napisana w formie pamiętnika. Autorka, po nagłej stracie ojca, nie radząc sobie z żałobą, adoptuje jastrzębia. Piękna, wzruszająca historia. Zwierzęta pomagają nam odkrywać siebie - szczególnie w momentach, kiedy albo nie ma albo sami nie chcemy mieć wokół siebie innych ludzi.

Pokaż mimo to

673
59

Na półkach:

Oswajanie jastrzębia do właściwie tylko jeden z wątków – pozostałe dwa to historia układania ptaka przez White'a [autora The Goshawk] oraz próba przepracowania żałoby po stracie ojca przez samą autorkę. O ile jastrzębie klimaty całkiem mnie wciągnęły, tak fragmenty o traumie Macdonald [mimo że obiektywnie całkiem dobrze napisane] zdecydowanie nie dla mnie.

Pokaż mimo to

2553
1085

Na półkach: ,

Nie. Po prostu nie. To nie jest lektura dla mnie, myślałam, że przemęczę, ale dość tego. Książka nie spełniła moich oczekiwań, miały to być zmagania człowieka z jastrzębiem, a dostałam chaotyczne refleksje na nie wiem nawet jaki temat.

Pokaż mimo to

445
21

Na półkach: ,

Tematyka fascynująca. Pomimo, że z racji wykształcenia coś tam o zwierzętach wiem ;) to o sokolnictwie nie miałam bladego pojęcia.
Ptaki drapieżne fascynują ludzi od wieków, ale oswajanie ich i wykorzystywanie do polowań to mistycyzm, sport i sztuka sama w sobie. Poznanie jej tajników na pewno było dla mnie bardzo interesujące.
Jednak sama książka mnie nie porwała. Jest...

więcej Pokaż mimo to

668
32

Na półkach: , , ,

SlowReading.pl

To nie jest książka o jastrzębiu. W każdym razie nie wyłącznie - choć Macdonald podaje tu wiele fascynujących szczegółów z życia ptaków i ciekawostek dot. sokolnictwa.

Na pierwszy plan wysuwa się jednak udręczony człowiek i jego desperackie próby odnalezienia normalności. To studium samotności, izolacji i depresji. Tresując jastrzębia Helen próbuje odzyskać...

więcej Pokaż mimo to

1423
68

Na półkach: ,

Osobiście mnie ta książka pochłonęła bez reszty...... W cudowny sposób Helen opisuje swoją przeszłość, rodzącą się pasję do ptaków, historię sokolnictwa, zmagania z żałobą po śmierci ojca a przede wszystkim proces układania jastrzębia o imieniu Mabel w jaki była zaangażowana na 1000%. Jak dla mnie rewelacja ale sami oceńcie :)

Pokaż mimo to

783
639

Na półkach: , , , ,

"Tak bym chciała, żebyśmy nie walczyli o krajobrazy przypominające, kim jesteśmy we własnych wyobrażeniach. Żebyśmy zamiast tego walczyli o takie, które tętnią i lśnią życiem życiem w całej jego różnorodności"
Ta książka nie jest tym czym się wydaje być. Nie jest możliwym tak naprawdę, aby dopasować ją do jakiejkolwiek kategorii. Już kiedy poraz pierwszy zobaczyłem...

więcej Pokaż mimo to

Dyskusje

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  282
 • Przeczytane
  81
 • Posiadam
  28
 • Ulubione
  4
 • 2018
  3
 • Teraz czytam
  2
 • Przyroda
  2
 • Biblioteka
  2
 • Do zdobycia
  2
 • Ptaki
  2


Tu pojawią się rekomendacje dla ciebie

Aby zobaczyć rekomendacje oceń 20 książek w serwisie

Oceń

Wypożycz z biblioteki

Mogą Cię również zainteresować

Przeczytaj także

zgłoś błąd