Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6175/literatura-i-sztuka-na-festiwalu-conrada

Literatura i sztuka na Festiwalu Conrada

1 wartościowy tekst

Na tegorocznym Festiwalu Conrada (19-25 października) literatura wyjdzie spoza sztywnych ram i spotka się z innymi obszarami kultury – zwłaszcza ze sztuką. Zapraszamy do pogłębienia festiwalowych doświadczeń poprzez udział w wystawach i towarzyszących im wernisażach.

W tegorocznej edycji będą to: Hannah Arendt. Ufność w człowieczeństwoNieopowiedziane. Jan Peter TrippEMERYTYWOJNA!Portret literatury. Wystawa zdjęć Gisèle Freund oraz wystawa obrazów Ewy Mańkowskiej. Każde z tych wydarzeń niesie ze sobą wyjątkowy ładunek emocjonalny i egzystencjalny (w tym roku wiele dzieł poświęconych jest pisarskiej indywidualności oraz pamięci), naświetlając inne obszary bliskie literaturze i włączając ją w artystyczną grę.

Ufność w człowieczeństwo w Goethe-Institut będzie złożoną z drobnych, ale znaczących przedmiotów, opowieścią o Hannie Arendt, jednej z najważniejszych intelektualistek XX wieku. Podczas wystawy można będzie obejrzeć na tablicach liczne fotografie i dokumenty, które przypomną nie tylko dzieła myślicielki, ale także jej relacje z wybitnymi filozofami i pisarzami: Martinem Heideggerem, Karlem Jaspersem, Hermannem Brochem, Randallem Jarrellem i Uwe Johnsonem. Integralną częścią wystawy jest film – wywiad Güntera Gaussa z Arendt.

Wystawa Nieopowiedziane w Galerii Pod Baranami to okazja nie tylko do przyjrzenia się twórczości niemieckiego hiperrealisty Jana Petera Trippa, ale także do spotkania z jego projektem przygotowywanym wspólnie z W.G. Sebaldem. Trzydzieści trzy sztychy oczu takich postaci jak Francis Bacon, Jorge Louis Borges, Samuel Beckett czy Truman Capote, obrazują poetyckie słowa Sebalda (trudno nie przywołać tutaj obrazów oczu, które pisarz umieścił w powieściach Czuję. Zawrót głowy i Austerlitz). Prace nad książką będącą wynikiem tego artystyczno-literackiego dialogu Jan Peter Tripp dokończył już po nagłej śmierci przyjaciela.

EMERYTY. Wyobraźmy sobie, że Kantor spotyka Schulza, a za chwilę dołącza do nich jeszcze kilku członków Grupy Krakowskiej. Ale uwaga – wszyscy są manekinami. EMERYTY to intermedialna instalacja autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej, inspirowana przede wszystkim tekstem Emeryt Schulza. Projekt jest kontynuacją i rozwinięciem innej instalacji artystki – słynnego Projektu Szpilki. Prezentowana na placu pod Cricoteką kolekcja EMERYTY będzie instalacją w przestrzeni publicznej nawiązującą do happeningu, ambalażu i kantorowskiego Teatru Informel, w którym aktor zostaje pozbawiony własnej roli, zrównany z przedmiotem i poddaje się przypadkowi.

WOJNA! w klubo-galerii Pasaż. Wystawa będzie prezentacją 25 wyjątkowych plansz komiksowych polskich rysowników: Krzysztofa Gawronkiewicza oraz Mariusza Sołtysika, którzy wraz ze swoimi świetnymi scenarzystami zmierzyli się z dramatem II wojny światowej we wciąż świeżej, popkulturowej formie opowieści graficznej. Większość prac pochodzi z trzech albumów ilustrowanych przez Gawronkiewicza. Każdy z nich podejmuję tematykę wojny, jednak opowiada o niej w odmienny sposób i z różnych perspektyw – mamy opowieść żydowskiego starca, który przeżywa Holocaust uciekając z niemieckiego transportu; jest fantastyczna, alternatywna historia Polski po II wojnie światowej i wreszcie niecodzienna opowieść pióra Marzeny Sowy o okupowanej Warszawie w przededniu powstania, pokazana przez pryzmat mikroświata jednej ze stołecznych kamienic.

Druga część wystawy to plansze wchodzące w skład powieści graficznej Naród Zatracenia, ilustrowanej przez Sołtysika, napisanej przez Macieja Świerkockiego, której akcja dzieje się w łódzkim getcie, narracja zaś prowadzona jest przez osieroconego, żydowskiego chłopca, Dawida, który powie: Wojna! Jak podniecająco brzmiało to słowo, które znałem dotąd tylko ze Starego Testamentu i podręczników. Monochromatyczne rysunki, wzmocnione czerwienią, przedstawiają wstrząsającą opowieść o realiach konfliktów zbrojnych. W dniu wernisażu, 20 października, zaplanowano dyskusję ze wspomnianymi autorami.

Podczas wystawy Portret literatury w Muzeum Narodowym w Krakowie uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję zmierzyć się z twórczością jednej z najważniejszych artystek fotografii ubiegłego wieku –Gisèle Freund. Jej portrety pisarzy i intelektualistów przeszły nie tylko do historii sztuki, ale także literatury, jako powszechnie znane wizerunki wybitnych twórców (chociaż jak sama zaznaczała, większość z nich tworzyła dla własnej przyjemności), wśród których są André Gide, Anna Seghers, Bertolt Brecht, James Joyce, Walter Benjamin, André Breton, Paul Éluard, Jean Cocteau, T.S. Eliot, Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir, Virginia Woolf, Colette, George Bernard Shaw, Vladimir Nabokov czy Borys Pasternak (i wielu innych). Wystawa skupi w jednym miejscu aż 290 odbitek fotograficznych tworzących dokumentację środowiska paryskiej bohemy lat 30. XX wieku. Jednak spotkanie z Freund to przede wszystkim zetknięcie się z wyjątkową osobowością artystki, której fascynujący życiorys ściśle splótł się z dziejami literatury.

W publikacjach o fotografii Gisèle Freund pisała: 

Dobry fotograf musi czytać twarz tak jak książkę, musi wyłapać wszystko to, co znajduje się między wersami, musi czuć i rozumieć formę, aby oddać jej ducha poprzez światło i cień. Zbliżyć do siebie ludzi – to dla mnie najwartościowsze zadanie fotografii.

Krakowski Lokator będzie gościł wystawę obrazów Ewy Mańkowskiej – cyklu portretów ludzi ze świata literatury – poetów, prozaików, redaktorów, krytyków, księgarzy. Na płótnach artystki spotkać można między innymi Marcina Barana, Wojciecha Bonowicza, Ryszarda Krynickiego, Irka Grina, Macieja Malickiego, Edwarda Pasewicza, Grzegorza Jankowicza i innych. Przez lata powstało kilkadziesiąt portretów. Cykl – wciąż uzupełniany o nowe obrazy – zarówno jako osobne wydarzenie, jak i impreza towarzysząca festiwalom literackim, był pokazywany między innymi w Budapeszcie, Mikołowie, Lublinie czy Wrocławiu.

Dokładne terminy wystaw znajdziecie na stronie www.conradfestival.pl

Tych, którzy niestety nie będą mogli wybrać się do Krakowa, by uczestniczyć w Festiwalu na żywo, pocieszamy: większość spotkań autorskich i festiwalowych wydarzeń będzie transmitowana, co umożliwi ich śledzenie online.

Warto śledzić nie tylko kanały Festiwalu na Facebooku, Twitterze i Instagramie, czy stronę www (gdzie będą ukazywać się m.in. relacje ze spotkań), ale również transmisje na żywo nadawane przez Periscope (można je obejrzeć jeszcze przez 24 godziny od zakończenia spotkania). Linki do transmisji znajdziecie na naszym Twitterze.

Harmonogram transmisji Periscope

Poniedziałek:

    „Rosja nie ma w sobie nic z kobiety”. Spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz, 19 października, godz. 17:00
    „Obłaskawianie świata”. Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim, 19 października, godz. 20:00

 Wtorek:      

    „Przemoc i wyobraźnia”. Dyskusja: Leonidas Donskis, Tomas Venclova, 20 października, godz. 15:00
    „Tłumacz kultur”. Spotkanie z Hoomanem Majdem, 20 października, godz. 19:00
    „Brakujące światy”. Spotkanie z Olgą Tokarczuk, 20 października, godz. 20.30

 Środa:         

    „Polskie fikcje”. Dyskusja: Inga Iwasiów, Wit Szostak, Agnieszka Taborska, 21 października, godz. 13:00  
    „Agon, czyli muza graczy”. Dyskusja: Igor Sarzyński, Jakub Szamałek, 17.00
    „Postmodernizm nie jest tym, co myślisz”. Spotkanie z Robertem Cooverem, 21 października, godz. 20:00

 Czwartek:

    „Inna Afryka”. Spotkanie z Kamelem Daoudem, 22 października, godz. 18:00
    „KRALL”. Spotkanie z Hanną Krall z udziałem Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana, 22 października, godz. 20:00

 Piątek:

    „Raport mniejszości: kobiety i Kurdowie w Turcji Asli Erdoğan”, 23 października, godz. 15:00
    „Mesjasze”. Spotkanie z Györgym Spiró, 23 października, godz. 18:30

 Sobota:

    „Pan z dzielnicy literatury”. Spotkanie z Gonçalo M. Tavaresem, 24 października, godz. 18:00
    „Korekta świata”. Spotkanie z Jonathanem Franzenem, 24 października, godz. 21:00

 Niedziela:

    „Kiwka, czyli o życiu nowoczesnym”. Spotkanie z Michałem Pawłem Markowskim, 25 października, godz. 17:30
    Gala Nagrody Conrada połączona z wykładem Jonathan Franzena „Jak pisać”, 25 października, godz. 20:00

 

Temperatura oczekiwania rośnie – już od poniedziałku wszyscy płyniemy pod prąd! Do zobaczenia na Festiwalu Conrada!

Lubimyczytać.pl objęło Festiwal Conrada patronatem medialnym.

 

Powiązane treści:
Festiwal Conrada – znamy tegoroczny program

Już po raz siódmy do Krakowa zjadą się goście z zagranicy i z Polski, by uczestniczyć w Festiwalu Conrada, który odbędzie się w dniach 19-25 października. Pojawi się na nim blisko stu pięćdziesięciu gości, będzie mieć miejsce około sto wydarzeń – wszystko pod wspólnym mottem „Pod prąd”. więcej
Pod prąd – takie motto przyświeca tegorocznemu Festiwalowi Conrada

Oprócz hasła poznaliśmy również nazwiska pierwszych gości, którzy pojawią się na Festiwalu. Są wśród nich Jonathan Franzen, Hooman Majd, Wiesław Myśliwski i Hanna Krall. W tym roku najważniejsze literackie wydarzenie w Europie Środkowej odbędzie się w Krakowie w dniach 19-25 października.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
16-10-2015 11:45
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Włoskie buty

Nazywam się Frederik Welin... Jestem narratorem tej powieści, wyrzeźbionym w wyobraźni autora, pana Mankella. Wyrzeźbił mnie w dużym stopniu na swój o...

zgłoś błąd zgłoś błąd