Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6025/festiwal-conrada-znamy-tegoroczny-program

Festiwal Conrada – znamy tegoroczny program

1 wartościowy tekst

Już po raz siódmy do Krakowa zjadą się goście z zagranicy i z Polski, by uczestniczyć w Festiwalu Conrada, który odbędzie się w dniach 19-25 października. Pojawi się na nim blisko stu pięćdziesięciu gości, będzie mieć miejsce około sto wydarzeń – wszystko pod wspólnym mottem „Pod prąd”.

Tegoroczne hasło oznacza, że zgłębiane będą nieoczywiste obszary rzeczywistości. Związane z nimi kwestie problemowe będą rozstrzygane za pomocą bardzo szczególnego i wywrotowego narzędzia, jakim jest literatura. Rzadko ma ona okazję, by tak intensywnie zaistnieć w przestrzeni publicznej. Jak co roku Festiwal będzie doświadczeniem przeżywanym wśród pisarzy, wydawców, projektantów, artystów, tłumaczy, a przede wszystkim czytelników, nieustępliwych w szukaniu literackich doznań.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada, Michał Paweł Markowski, tak go zapowiada:

Podobnie jak w latach ubiegłych interesować nas będą w tym roku ukryte miejsca na mapie światowej literatury, języki mniej powszechnie znane, idee jeszcze nie w pełni oswojone. Będziemy szukać inspiracji w zaskakujących zjawiskach, u niezwykłych twórców. Wszystko po to, żeby skomplikować rozumienie literatury, utrudnić myślenie i zakłócić dobre samopoczucie konsumentów kultury.

„Pod prąd” to kierunek ku różnorodnym doświadczeniom literackim, dlatego nie zabraknie wyjątkowych osobowości z zagranicy. Ze Swietłaną Aleksijewicz, pochodzącą z Białorusi, ale cenzurowaną w tym kraju, będzie można spojrzeć na Wschód (podczas spotkania „Rosja nie ma w sobie nic z kobiety”) w poszukiwaniu trudnej i wypieranej historii, a dzięki György’emu Spiró (spotkanie pt. „Mesjasze”) przyjrzymy się naszej własnej kulturze oczami Innego – i z pewnością będzie to spojrzenie dla wielu obrazoburcze. Pochodząca z Turcji Asly Erdoğan podzieli się doświadczeniem uczestnictwa w stypendium ICORN, sieci miast dających schronienie pisarzom prześladowanym z powodów politycznych (właśnie w Krakowie Erdoğan znalazła swój azyl).

Robert Coover. 

Pisanie pod prąd, wbrew konwencjom, to także wywrotowe praktyki Roberta Coovera, jednego z najważniejszych obecnie postmodernistów – który będzie przekonywał, że „Postmodernizm nie jest tym, co myślisz”. Wreszcie, spotkanie z Gonçalem M. Tavaresem, „portugalskim Kafką” (w Polsce wydano jego powieści JeruzalemPanowie z dzielnicy oraz Przypadki Lenza Buchmanna) pozwoli zaczerpnąć z ciemniejszych obszarów egzystencji. W tym roku pojawi się również zapowiadany już Jonathan Franzen, obdarzony doskonałym zmysłem krytycznym amerykański prozaik i eseista, twórca poruszających Korekt, zdobywca National Book Award, Whiting Writers Award, stypendium Guggenheima i James Tait Black Memorial Prize, a przy tym jeden z niewielu literatów, jacy znaleźli się na okładce „Time”. W czasie Festiwalu odbędzie się również spotkanie z Hoomanem Majdem, irańsko-amerykańskim pisarzem czerpiącym ze swojej dwojakiej perspektywy w tekstach o współczesnym Iranie – o których opowie podczas spotkania pt. „Tłumacz kultur”.

Gonçalo M. Tavares. Fot. Pauliana V. Pimentel.

Wśród polskich pisarzy, których będzie gościł Festiwal, szczególne miejsce zajmuje Wiesław Myśliwski. Razem z autorem m.in. Ostatniego rozdania Traktatu o łuskaniu fasoli będziemy szukać sposobów „obłaskawiania świata” i tego, jak dzięki literaturze zachować apetyt na jego przeżywanie. Hanny Krall, łączącej zmysł pisarski i reporterski, wielokrotnie nagradzanej autorki Zdążyć przed Panem Bogiem, nie trzeba z pewnością przedstawiać. Co więcej, w  spotkaniu z nią wezmą też udział Mariusz Szczygieł i Wojciech Tochman (odpowiednio: laureat i finalista Nagrody Literackiej Nike).

Ziemowit Szczerek.

Sylwetki pozostałych gości, wśród których są m.in. Inga IwasiówZbigniew LiberaAdam LipszycTadeusz SławekTomas VenclovaZiemowit Szczerek czy Wit Szostak, wraz z wydarzeniami, w których będą uczestniczyć, można znaleźć w programie na stronie internetowej.

Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, Izabela Helbin, mówi:

Tegoroczny Festiwal to kolejna okazja do zakochania się w literaturze na nowo. Zadbaliśmy o to, by festiwalowy tydzień pełen był różnorodności, by inspirował i zachęcał do własnych poszukiwań, dlatego spotkamy w Krakowie twórców z różnych zakątków świata. Nie mamy wątpliwości, że dzięki Festiwalowi Conrada Kraków stanie się w październiku najbardziej zaczytanym miastem na świecie.

Lubimyczytać.pl objęło Festiwal Conrada patronatem medialnym.

Serdecznie zapraszamy na www.conradfestival.pl!

Powiązane treści:
Pod prąd – takie motto przyświeca tegorocznemu Festiwalowi Conrada

Oprócz hasła poznaliśmy również nazwiska pierwszych gości, którzy pojawią się na Festiwalu. Są wśród nich Jonathan Franzen, Hooman Majd, Wiesław Myśliwski i Hanna Krall. W tym roku najważniejsze literackie wydarzenie w Europie Środkowej odbędzie się w Krakowie w dniach 19-25 października.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2105
LubimyCzytać
09-09-2015 13:19
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 291
Grzegorz43
09-09-2015 14:54
Ktoś wie, czy na spotkania z pisarzami będą zapisy, czy raczej każdy da radę wejść?
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Rewizja

Książkę przesłuchałam jako audiobook. Bardzo dużą część książki obejmują zaapisy pijanej Chyłki i jej zmagań z alkoholem, dlatego przedstawione kwesti...

zgłoś błąd zgłoś błąd