Dziewczyny z Powstania

Anna Herbich-Zychowicz Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie literatura faktu
Znak Horyzont
literatura faktu
Prawdziwe historie

Oficjalne recenzje i

Kobiecy wymiar powstania warszawskiego

[ 95 ] Link do recenzji

Piękne, dobrze ze tanie wspomnienia. Wzruszające i do przeczytania w jeden wieczór

Historia oczami kobiet, jak nam tego brakuje!

Historia nie składa się tylko z wielkich bitew, wydarzeń politycznych, przełomowych odkryć. Zawsze obok nich toczy się "zwykłe życie".

"Dziewczyny z Powstania" świetnie to pokazują. I zderzają nasze romantyczne myślenie o bohaterstwie powstańców z realiami życia.

Bo nie tylko powstańcy byli bohaterami. Ale też te matki,...

Wszyscy mają jesienne kasztany, mam i Ja ! Jednak nie o nich dziś będzie mowa, a o widocznej na zdjęciu książce z BESTSELLEROWEJ SERII PRAWDZIWE HISTORIE, którą postanowiłam przeczytać w całości. „ Dziewczyny z Powstania " - Anna Herbich. „ Wiele z nich zginęło, wiele zostało dotkliwie rannych, niemal wszystkie straciły dorobek całego życia i przeżyły gehennę wypędzenia....

Jak dla mnie - obowiązkowa lektura każdego Polaka, a zwłaszcza Polki. Głos zabierają uczestniczki powstania - a nie są to tylko walczące członkinie AK.
Ich odwaga, prawdziwe bohaterstwo pokazane są sposób prosty, bezpośredni, bez upiększeń.
Naprawdę warto.
Jedno tylko nie pasuje - i mogę się domyślać, że nie jest to wina autorki - okładka. Zbyt "cukierkowa". Nie wiem,...

Na półkach: , , , , ,

Książka bardzo wartościowa. Opowiedziane historie są przystępne, nie skomplikowane, nie obarczone patosem i patetycznością. Czuć, że bije z nich szczerość i chęć przekazania wiedzy przyszłym pokoleniom.

O takie historie coraz trudniej. Bo świadków tych wydarzeń niestety niedługo zabraknie.
A te serie są o tyle niesamowite, że możemy doświadczyć totalnie różnych przeżyć tego samego wydarzenia.
Naprawdę szczerze polecam! The must read!

Litery przelatują mi przed oczami jak kule latające w powstaniu. W uszach słyszę ich świst. Głośny huk. Bum... spada kolejna bomba. Głuchy łoskot. Zapada się budynek. Słyszę jęki rannych. Płacz. Ciche słowa : "mamo, nie chce umierać". To wszystko w akompaniamencie świszczących pocisków. Krew, wszędzie krew. Ranni i zabici leżą koło siebie. "Sanitariuszka" jedno słowo...

Rewelacyjna, napisana bardzo przystępnym językiem i zawierająca wiele faktów. Gorąco polecam.

Na półkach: , , , ,

Ponieważ niedawno obchodziliśmy rocznie Powstania Warszawskiego, postanowiłam sięgnąć po książkę o tej tematyce.

Anna Herbich przytacza w swojej książce historie kilku kobiet, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Ukrywały Żydów, były łączniczkami i sanitariuszkami, żonami żołnierzy, wychowywały dzieci, trafiały do obozów. Wszystkie wykazały się niezwykłą odwagą,...

W rocznicę Powstania Warszawskiego nie mogłam sięgnąć po inną książkę.
Tym bardziej w takim dniu opowieści kobiet biorących udział w Powstaniu sprawiają, że gardło zostaje ściśnięte, łzy napływają do oczu a w myślach pojawiają się setki pytań, tysiące przemyśleń.
Niesamowicie poruszająca i wzruszająca opowieść, wspomnienia kobiet walczących, sanitariuszek, łączniczek. Walka...

Dyskusje

4 606