rozwiń zwiń

Dziewczyny z Powstania

Okładka książki Dziewczyny z Powstania
Anna Herbich-Zychowicz Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie reportaż
reportaż

Link do recenzji

73 104 21

Piękna książka z pięknymi i pełnymi podziwu historiami. Będę o niej pamiętać. 🤍

Piękna książka z pięknymi i pełnymi podziwu historiami. Będę o niej pamiętać. 🤍

Prawdziwe relacje kobiet biorących udział w powstaniu warszawskim. Każda z nich pochodziła z innej rodziny, jedne były szlachciankami, inne biedne jak myszy kościelne, jednak walczyły o wolną Polskę lub uwolnienie swojej rodziny. Wzruszające historie, pełne dramatów, nasuwające pytanie czy to powstanie powinno się odbyć?
Na to jednak każdy powstaniec odpowiada inaczej...
Polecam serdecznie! :)

Na to jednak każdy powstaniec odpowiada...

W Powstaniu Warszawskim wzięło udział pół miliona kobiet. To fakt. I same fakty w tej książce, historie 11 dzielnych kobiet, 11 opowieści. O tym, czemu poszły do powstania, co robiły, jak cierpiały, traciły bliskich, jakie były odważne. O tym, jak umierała nadzieja. Wszystko się niby zgadza, podziwiam te bohaterskie kobiety, ale nie porwały mnie te opowieści, większa część historii podobna do siebie, nie umiałam się wczuć, ani porządnie ich przeżyć. Może dlatego, że gdy byłam młodą dziewczyną mieszkałam w Warszawie, należałam do drużyny harcerskiej im. „Szarych Szeregów”, więc temat nie był mi obcy. Spotykaliśmy się z byłymi łączniczkami, sanitariuszkami, dziewczynami powstania. Po książce oczekiwałam, że dowiem się czegoś dla mnie nowego lub że wywoła jakieś emocje. Nie kwestionuję wartości dokonań wspominających pań, bardzo im współczuję i uważam, że były bohaterkami, ale książka mnie nie poruszyła. Może to kwestia poprowadzenia tematu przez autorkę? Po odchorowanych przeze mnie „Dziewczynach z Syberii” i „Dziewczynach z Wołynia” czuję niedosyt.
Swoją drogą ciekawa jestem, jak podeszłaby do tego tematu Mistrzyni (dla mnie) Swietłana Aleksijewicz?
Mimo to nie żałuję, że przeczytałam i uważam, że po „Dziewczyny z powstania” koniecznie powinna sięgnąć młodzież licealna oraz ci starsi czytelnicy, którzy o powstaniu wiedzą tylko cokolwiek.

"Dziewczyny z powstania" to zbiór historii kobiet, które przeżyły Powstanie Warszawskie w różny sposób. Każda historia ma część wspólną, jednak każda jest zupełnie indywidualna i wyjątkowa. Mamy tu relacje sanitariuszek, kobiet będących najbliżej tego wydarzenia, a także cywilek, których jedynym pragnieniem było przetrwać. Wszystkie ich historie są poruszające, ściskają za gardło. Człowiek uświadamia sobie jak codzienne problemy, z którymi borykamy się na co dzień tracą na ważności w porównaniu z przeżyciami kobiet z PW. Książka ta na pewno zostawia ślad, zmienia świadomość. Pokazuje jak wyglądało życie w Polsce przedwojennej, poznajemy bowiem kobiety wychowane "w wyższych sferach". Dowiadujemy się co nie co o polskiej kulturze, życiu na dworkach. Później czas bohaterstwa i gehenny zarazem - bywa, że trudno czytać i próbować wyobrazić sobie tamte emocje, obrazy. "Dziewczyny z powstania" powinna być obowiązkową lekturą dla wszystkich tych, którzy mają wszystko, a jednak chcieliby więcej, co w dzisiejszych czasach zdarza się nad wyraz często.

Wzruszające opowieści kobiet, które będąc młodymi dziewczętami, brały udział w Powstaniu Warszawskim. Większość z nich uważa że mimo tamtej klęski, Powstanie było potrzebne, i że stanęłaby do takiej walki ponownie. Polecam przeczytać o tym jak wyglądało życie i codzienne problemy kobiet i dziewcząt podczas II Wojny Światowej.

Polecam, na faktach, wzruszająca

Polecam, na faktach, wzruszająca

W przeciągu bardzo krótkiego czasu przeczytałem drugą książkę opisującą niesamowite bohaterstwo kobiet podczas II Wojny Światowej. „Dziewczyny z Powstania” została wydana w 2014 roku, ale na takie książki nigdy nie jest za późno.

Historie są bardzo bezpośrednie. Autorka oddaje głos uczestniczkom Powstania Warszawskiego. Przez to opowieści stają się bliższe czytelnikowi i bardziej emocjonalne. Bohaterami byli nie tylko mężczyźni. Mnóstwo kobiet bez najmniejszego wahania wzięło udział w walkach ryzykując życiem. Dla nich taka postawa była czymś oczywistym, co zasługuje na olbrzymie uznanie. Wiele sytuacji jest trudnych do wyobrażenia. Obyśmy nigdy nie musieli doświadczać takich scen.

Jedenaście niesamowitych historii kobiet, o których nie miałem pojęcia, a z pewnością jest ich jeszcze więcej. Niektóre opisane wydarzenia wymagały tyle szczęścia, że gdyby nie te relacje, ciężko byłoby w to uwierzyć. Bardzo dobrze, że książka napisana jest w taki sposób. Emocjonalny, oddający kobietom głos, nie w sposób sztywny. Jedną z bohaterek jest babcia Pani Anny Herbich-Zychowicz, także tematyka jest autorce z pewnością bliska. Jak pisałem niedawno w opinii, niezależnie od poglądów trzeba pamiętać o takich postaciach. Chylę czoła przed bohaterkami i dziękuję im za ich działalność. Bardzo ważna książka.

''Dziewczyny z Powstania'' to piękna i przejmująca książka opisująca losy jedenastu dziewczyn-bohaterek walczących w Powstaniu Warszawskim. Gdy wybiła godzina ''W'', zastała wiele kobiet w codziennych sytuacjach zupełnie nie przygotowanych do walki, wracających z pracy, idących ulicami, w sklepach i w domach. Były łączniczkami i sanitariuszkami, żonami, matkami, siostrami - ale przede wszystkim walecznymi kobietami, nie wiedziały czy przeżyją, na polu walki niosły pomoc rannym powstańcom, nieraz bijąc się na barykadach. Powstanie Warszawskie miało trwać zaledwie kilka dni, zażarta heroiczna walka z wrogiem przeciągnęła się do sześćdziesięciu trzech dni. Halina urodziła swoje dziecko tuż przed godziną ''W'' cudem ocalając mu życie. Inne zaś w huku wybuchających bomb brały ślub w sanitarnych kitlach. Odniosły największe zwycięstwo i dziś jest o nich ta książka ❤

Muszę Wam powiedzieć że jest to, przepiękna książka którą warto mieć w swojej biblioteczce, nie tylko dla siebie ale kolejnego pokolenia. Czytałam ją z zapartym tchem do późnego wieczora i nie mogłam się oderwać. Chciałam ją przeczytać właśnie teraz w 77. rocznicę PW.

Książki o wybitnych osobach zazwyczaj same się bronią. Oczywiście wszystko można zepsuć, jeśli się ktoś postara ;)
Kobiety, które mniej więcej w moim wieku codziennie zarażały życie w walce, opiekując się swoimi dziećmi czy innymi bliskimi.
Nie wiedziały czy przeżyją, w świecie, gdzie salutuje się żołnierzom, ja chcę również zasalutować im: sanitariuszkom, łączniczkom, matkom, siostrom, córkom. Zwyczajnym dziewczynom, które zapisały się w historii niezwyczajnymi zgłoskami.

Bardzo dobra książka, prawdziwe opowiadania cudowych kobiet bo tak można je opisać . Dodatkowo zawarte w książce fotografie autorek tychże opowieści. Na prawdę pięknie wydana. Polecam przeczytać.

Video

Video