Teraz '44. Historie

2015-07-15
9788380320376
powstanie warszawskie historia wojna

Warszawo walcz!*

Jestem bardzo zadowolona, że ta książka trafiła w moje ręce.
Głęboki ukłon dla autorów za pomysł połączenia na jednym zdjęciu kadrów z Warszawy z roku 1944 i Warszawy współczesnej. Bohaterów powstania i członków ich rodzin żyjących obecnie. Jakby stali obok siebie, mijali się na ulicy.
44 zdjęcia i 44 komentarze, historie.
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematyką II wojny światowej!!!

Jestem bardzo zadowolona, że ta książka trafiła w moje ręce.
44 zdjęcia i 44 komentarze, historie.
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich...

W moim odczuciu ta książka powinna być jedynie albumem i najchętniej oceniałabym ją jedynie jako album. A oceniłabym bardzo wysoko.

Pomysł na montaż zdjęć z Powstania Warszawskiego i współczesnej Warszawy był mistrzostwem a realizacja udała się znakomicie. Również jako swoisty projekt społeczny zasługuje na uznanie. Aż chce się książkę wziąć w plecak i ruszyć na odkrywanie Warszawy na nowo. Niektóre z montaży nie pozwolą mi już widzieć niektórych miejsc jedynie współcześnie. Już zawsze będę widzieć duchy Powstańców w tamtej bramie lub przy tym okopie, którego już nie ma.

Niestety. Książka zawiera też treść. Przede wszystkim jest chaotyczna. Ciężko było mi wciągnąć się w lekturę i musiałam ją sobie dawkować. I nie dlatego, że była ciężka emocjonalnie a dlatego, że była tak przypadkowa, poszarpana i nierówna. Taki zlepek przypadkowych wspomnień, anegdot bez znaczącej chronologii. Kilka z tych historii było naprawdę świetnych jednak im dalej tym bardziej było to męczące. Sprawiało to wrażenie jakby autor na siłę szukał opowieści do zdjęcia.

Oba albumy - "Teraz '43" i "Teraz '44" - kupiłam jednocześnie, już jakiś czas temu. Ale choć pierwszą książkę, o żydowskiej Warszawie, przeczytałam niemal od razu, tę o powstaniu warszawskim odłożyłam na jakiś czas na bok. Chciałam złapać oddech, zanim od nowa zgłębię się w wojenne historie, zanim zacznę przeglądać genialne fotomontaże Marcina Dziedzica, który w piękny sposób łączy stare zdjęcia ze współczesnymi. Zapewne swoje zrobiło też moje podejście do samego powstania, będącego błędem i tragedią, więc niełatwo czytać o historiach ludzi, którzy dla tego zrywu chcieli poświęcić (a często i poświęcili) wszystko. Kiedy wreszcie sięgnęłam po "Teraz '44", to już właściwie chciałam czytać ciągiem, bez odkładania książki... :)
Autorem tekstu jest historyk Michał Wójcik - czytałam już jego książkę o buncie w Treblince w 1943 roku i wywarła na mnie spore wrażenie. Spisane tutaj historie z powstania warszawskiego też mi się podobały - jedne pozytywne, inne tragiczne, wszystkie jednak skupiające się na konkretnych osobach i ich przeżyciach. To nie jest historia powstania, ale liczne historie poszczególnych ludzi, którzy w tym powstaniu uczestniczyli. Pełno w nich emocji, czasem też trochę domysłów, bo przecież nie wszystko wiadomo - tutaj sposób prowadzenia domysłów własnych autora nie zawsze przypadał mi do gustu, ale dało się to jakoś przebrnąć ;).
Równie istotną częścią książki są zdjęcia i fotomontaże autorstwa Marcina Dziedzica. Tu muszę zauważyć, że w "Teraz '43" trafiły one do mnie bardziej i nie tylko ze względu na sam dobór zdjęć, ale też przez poziom fotomontaży. W "Historiach" mam czasem wrażenie, że Dziedzic przedobrzył. Zresztą pod jednym ze zdjęć autor sam napisał: "Być może przesadziłem. Mając do dyspozycji ponad 20 zdjęć tego miejsca kusi, żeby poprawić kompozycję. Może jeszcze dodać dziewczynę? Może jeszcze chłopaka?". I właśnie to mi się często rzucało w oczy - autor łączył nie tylko stare zdjęcie z nowym, ale też kilka nowych w jedno, żeby było więcej ludzi, rowerów, samochodów, wszystkich tych "współczesnych" elementów. Zdjęcia były przez to często zanadto zatłoczone, traciły naturalność, którą miały w poprzednim albumie. Przecież fotograf stara się unikać ludzi wchodzących mu w kadr, a nie wkleja ich jeszcze w Photoshopie... Czasem też przychodziło mi na myśl, jak publikacje takich zdjęć wyglądają w świetle "RODO"? - nie wiem, czy chciałabym, by zrobione mi przypadkowo na ulicy zdjęcie zostało tak wykorzystane w fotomontażu... ;) Pominąwszy jednak ten aspekt, fotomontaże są wciąż na świetnym poziomie, zdjęcia z czasów powstania robią ogromne wrażenie - zwłaszcza w połączeniu z widokiem współczesnej Warszawy, kompletnie przebudowanej po zniszczeniach wojennych.
Drugi album polecam równie mocno jak pierwszy, obowiązkowo jednak w formie papierowej. Tylko tak w pełni docenimy urok zdjęć i fotomontaży. Z samymi historiami też warto się zapoznać, by spojrzeć na powstanie warszawskie nie z historycznej, ale tej drugiej, ludzkiej strony.

Zdjęcia wyglądają niesamowicie, stare są oczywiście czarno – białe. Gdyby były kolorowe, to kolorystyka też pewnie byłaby szara, z ruinami i kurzem na większości. Współczesne z kolei w porównaniu do tamtych aż biją po oczach kolorami. Powstańcy wyglądają więc jak szare widma we współczesnej Warszawie, jak duchy. Jak duchy, które nie mogą stad odejść i tak krążą. Podczas oglądania aż cisną się pytania, czy ten ktoś ze zdjęcia przeżył, co tak naprawdę czuł wtedy, gdy zdjęcie było robione. A gdy z kolei szłam ulicami w tych właśnie miejscach, gdzie zdjęcie zrobiono, miałam przed oczami powstańców. Tak, jakby mieli się wyłonić gdzieś z zaświatów. I tak właśnie, jakby cały czas tu byli.
Bez względu na to, co kto sądzi na temat sensowności wybuchu powstania, przeglądając „Teraz`44 Historie” myli się o pojedynczych osobach, tych ze starych zdjęć. I tworzy się nawet jakaś dziwna więź .
Uczucie podczas oglądania zdjęć jest niesamowite. I ono nie mija.
To jest coś niepowtarzalnego, od czego trudno jest się oderwać. Samo przejrzenie w księgarni nie wystarcza. W te zdjęcia trzeba się wgłębić.
całość

Ta książka to swojego rodzaju fenomen.
Super zmontowane czarno-białe, dawne zdjęcia z powstania warszawskiego, które zostały "wklejone" w teraźniejszą Warszawę... Ludzie, barykady, kościoły, znane i zupełnie anonimowe. Czegoś takiego właśnie szukałam.
Niesamowite jak bardzo miasto się zmieniło (jak ogromną stratę poniosło),ale i też... wciąż stoją niektóre mury, domy - które pamiętają tragiczny sierpień 1944 roku.
Zdjęć jest 44, wraz z dopisanymi do nich, ciekawymi historiami, plus krótki komentarz jak powstały ówczesne zdjęcia. Sądzę, że nawet 63 historie byłyby gratką dla zainteresowanych :)
Wielki plus dla autorów za włożoną pracę. No i ciekawą bibliografię, którą nie omieszkam poznać.

Ta książka to swojego rodzaju fenomen.

Zdjęcia w książce są rewelacyjne, dają do myślenia. Sam pomysł na książkę jest świetny.

Sięgając po tę książkę, najpierw skupiłam się na niezwykłych fotografiach, które łączą przeszłość z teraźniejszością - ujęcie w jednym kadrze obrazu współczesnego i powstańczego okazało się pomysłowe i przyniosło wzruszający efekt. Nie było to łatwe pod względem technicznym, co autor zdjęć wyjaśnia szczegółowo we wstępie. Właściwie dopiero po przeczytaniu rozmowy z nim, zdałam sobie w pełni sprawę, jak tytaniczną, a jednocześnie koronkową pracę musiał on wykonać.

Można te fotografie oglądać w nieskończoność, a gdy przeczyta się jeszcze towarzyszące im opowieści (tytułowe 44 historie),to pozostaje się pod wielkim wrażeniem.
Mną najbardziej wstrząsnęła opowieść o powstańczej Niobe. Po przeczytaniu tej historii długo nie mogłam dojść do siebie, mimo iż znam wiele szczegółów masakry na Woli.

Większość przywołanych i wydobytych z zapomnienia opowieści wzrusza i sprawia, że czytelnik czyta je z ogromnymi emocjami. Nie brak tu jednak i zabawnych epizodów, w których humor zdaje się przezwyciężać strach i śmierć.

Książka ta jest nowym sposobem pokazywania przeszłości i prawdy o Powstaniu Warszawskim. Dzięki przystępnej formie i barwnej, oryginalnej szacie graficznej ma szansę trafić do każdego odbiorcy, w każdym wieku i o różnym poziomie wiedzy historycznej. Mam wrażenie, że po ten niezwykły album mogą sięgnąć nawet ci, którzy na co dzień nie czytają (a może jestem zbyt wielką optymistką w tej mierze?).

"Przeszłość to dziś" - taki tytuł nosi jeden z podręczników dla szkół ponadgimnazjalnych, i takie właśnie skojarzenie nasunęło mi się od razu w trakcie czytania.
Autorzy połączyli odległe czasy, pokazując, że mogą zmieniać się miejsca, ale nie zmieniają się ludzie - ich potrzeby, marzenia, dążenia. Nawet jeśli dziś kierujemy się w życiu innymi pobudkami (bo, na szczęście, nie musimy stawać przed takimi wyborami jak powstańcy),to nadal gdzieś się spieszymy albo zatrzymujemy.
Na pewno warto przystanąć i pochylić się nad tą książką. Ja chylę też czoła przed autorami, zwłaszcza przed fotografem, który dokonał wielkiej rzeczy.

10 za zdjęcia 3 za teksty

10 za zdjęcia 3 za teksty

Super pomysł z tymi zdjęciami z czasów powstania i obecnymi ! Do tego,te niektóre wstrząsające historię z tamtym czasów....

• 2015
  • Literatura faktu