Jędrek '44

Okładka książki Dwie Kangczendzongi Wojciech Brański, Eugeniusz Chrobak, Teresa Garnysz-Kozłowska, Zygmunt Andrzej Heinrich, Marek Malatyński, Piotr Młotecki, Józef Nyka, Kazimierz Olech, Andrzej Pietraszek, Jan Andrzej Serafin, Andrzej Sobolewski (himalaista), Szymon Wdowiak, Jerzy Wesołowski
Dwie Kangczend... Wojciech Brański, E...
Okładka książki Kangbachen zdobyty Wojciech Brański, Wiesław Kłaput, Marek Malatyński, Piotr Młotecki, Kazimierz Olech, Zbigniew Rubinowski
Kangbachen zdo... Wojciech Brański, W...

Śladami zapomnianego Powstańca

Wprawdzie o Powstaniu powiedziano już chyba wszystko, ale sama książka pozwala uszeregować w głowie pewne sprawy.

Autor podkreśla ciekawą i ważną rzecz. Co roku pojawiają się nowe pozycje o powstaniu warszawskim. Poznajemy bohaterów, ich heroiczną walkę, ich wspomnienia, pamiętniki. Ale tu poruszony jest temat min dowódców... Ich (czy nie do końca?) przemyślanych rozkazów. Trochę daje do myślenia.
A że o gustach się nie rozmawia niech każdy sam przeczyta i oceni

A że o gustach się nie rozmawia niech każdy sam przeczyta i oceni

Troche nie rozumiem samej idei szukania śladow brata -postańca skoro on żyl az do 1980 rou. Dopiero po smierci mlodszemu bratu sie przypomialo ze nie ma tych informacji?

Sięgając po tak dobrze zapowiadająca się książkę miałam nadzieję, że wciągnie mnie na całego. Niestety, nie zapadła mi jakoś szczególnie w pamięć.
Przeważnie w książkach opowiadających o wydarzeniach wojennych mamy doczynienia z autentycznymi naocznymi jego świadkami, bądź osobami, którym została owa historia opowiedziana. W tejże książce spotykamy się raczej z próbą odtworzenia i odkrycia powstańczej historii brata autora, która nie do końca jest gdziekolwiek odnotowana. Autor - Wojciech Brański odnajduje świadków i na podstawie ich wspomnień 63-dniowego powstania ustala kolejne losy swojego brata.

Większość książki mówiła stricte o samym Powstaniu i miałam wrażenie że ciągle wałkowałam to samo. Książka nosi znamiona rozmowy, listu czy monologu autora do swojego brata. Dużo pytań, bez odpowiedzi.

W książce możemy zauważyć porównanie wojny do nie biblijnego lecz polskiego armagedonu. Częste rozważania na temat tego iż czci się do dziś poległych powstańców a cywili, którzy zginęli niestety nie. Przeczytamy też o tym iż powstanie miało odwrotny efekt niż zamierzony. Dowiemy się tu także o Konwencji genewskiej, która coraz bardziej obejmowała ochrona cywili a w szczególności dzieci.

Dopiero końcówka książki wraca na prawidłowy tor kolejnych losów już powojennych Jędrka Brańskiego.

Próba odtworzenia powstańczej drogi "nieznanego powstańca" wytyczanej strzępkami informacji staje się nie do końca realna ponieważ on sam nie pozostawił po sobie żadnych zapisków, spisanych wspomnień. Jest to jedynie domniemanie i próba odnalezienia tych informacji z wszelkich możliwych źródeł.

Mimo iż Jędrek był zasłużonym powstańcem, oprócz rany nie otrzymał od losu żadnych innych odznaczeń.
Dlatego pozostaje niestety tytułowym zapomnianym powstańcem.

• Brak Legimi A
  • Powstanie Warszawskie