Żurbinowie

Okładka książki Żurbinowie
Wsiewołod Koczetow Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
419 str. 6 godz. 59 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Żurbiny
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1954-05-05
Data 1. wyd. pol.:
1954-05-05
Liczba stron:
419
Czas czytania
6 godz. 59 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Andrzej Stawar
Średnia ocen

                9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
170
147

Na półkach:

Jest to całkowicie zapomniana perełka literatury socrealistycznej. Tytułowi Żurbinowie to rodzina stoczniowców. Najstarszym z nich jest dziadek Matwiej Dorofiejewicz. Synowie Matwieja to z kolei Ilia i Witia. Powieść jednak skupia się głównie wokół Ilii Matwiejewicza i jego synów tj. Wiktora, Kostii, Antona i Aleksieja. Oczywiście autor nie zapomina też o kobietach radzieckich. Wspominana jest często żona Ilii, czyli Agafia Karpowna. Występuje też Duniaszka - żona Kostii i Lida, która to jest żoną Wiktora. Tej ostatniej nie odpowiada pracy w stoczni. Źle czuje się w rodzinie Żurbinów i ostatecznie od nich ucieka. Kończy się to rozstaniem z Wiktorem. Nie można również zapomnieć o młodej i niezwykle ambitnej inżynierce Zinaidzie Pawłownej. Zina przyjeżdża do stoczni po ukończeniu instytutu. Niestety rozmowa z dyrektorem stoczni Iwanem Stiepanowiczem nie idzie po jej myśli. Ten zamiast na pochylnię przydziela ją do biura porad technicznych. Tam poznaje niejednoznacznego i zagubionego Skobielewa. Pod koniec powieści można zauważyć narastające uczucie, jakie rodzi się pomiędzy Ziną a Wiktorem. Zaczęło się to już w czasie, kiedy Zina i Skobielew pomagali Wiktorowi opracowywać jego uniwersalną obrabiarkę do drewna, za co Wiktor otrzymał nagrodę stalinowską III stopnia. Jedyną postacią negatywną jest Beniamin Siemionowicz, który to uwodzi związaną z Aleksiejem Katię. Ostatecznie Katia zachodzi w ciążę z Siemionowiczem, ten jednak ją zostawia i udaje się do kolejnego już w swoim życiu miejsca w rozległym ZSRR. Mimo tego ostatecznie Aleksiej żeni się z Katią. Można nawet przeczytać zdanie: "Aleksiej chciał objąć Katię, ale serce waliło mu jak młot nitownika". Tego typu romantyzm występuje też np. w "Kierowcach" Rybakowa.

Wątkiem najistotniejszym, jeśli chodzi o stocznię jest jej przebudowa i przejście na produkcję potokową, co jest projektem Antona.

Powieść przypomina polską pozycję, tj. "Lewanty" Brauna. Obie książki powstały zresztą w tym samym okresie. Tam również odchodzono od nitowania na rzecz spawania i zaczynano wprowadzać lewanty, czyli produkcję okrętów z osobno budowanych modułów. Dochodzi jednak do większego skupienia na zagadnieniach technicznych, niż to jest w powieści radzieckiej. Stąd niestety powieść "Żrubinowie" jest mniej ciekawa od "Lewnatów".

Jest to całkowicie zapomniana perełka literatury socrealistycznej. Tytułowi Żurbinowie to rodzina stoczniowców. Najstarszym z nich jest dziadek Matwiej Dorofiejewicz. Synowie Matwieja to z kolei Ilia i Witia. Powieść jednak skupia się głównie wokół Ilii Matwiejewicza i jego synów tj. Wiktora, Kostii, Antona i Aleksieja. Oczywiście autor nie zapomina też o kobietach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żurbinowie


Podobne książki

Przeczytaj także