rozwiń zwiń

Ziemia jałowa

Okładka książki Ziemia jałowa
T.S. Eliot Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poezja
84 str. 1 godz. 24 min.
Kategoria:
poezja
Tytuł oryginału:
The Waste Land
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
84
Czas czytania
1 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
8308034993
Tłumacz:
Czesław Miłosz
Tagi:
literatura angielska
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty literackie nr 141 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Roberto Calasso, Józef Czapski, Krystyna Dąbrowska, T.S. Eliot, Aleksander Fiut, Zuzanna Ginczanka, Wojciech Karpiński, Claudio Margis, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Maria Stauber, Jerzy Stempowski, Adam Szczuciński, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Ocena 6,3
Zeszyty litera... Anna Arno, Ewa Bień...
Okładka książki Kronos 1 (44)/2018 Goethe Hölderlin Roth Thomas Carlyle, T.S. Eliot, Johann Wolfgang von Goethe, Fryderyk Hölderlin, Lucjan Puchalski, Redakcja pisma Kronos, Jan Tokarski
Ocena 5,0
Kronos 1 (44)/... Thomas Carlyle, T.S...
Okładka książki eleWator nr 17 - Thomas Stearns Eliot T.S. Eliot, Redakcja kwartalnika eleWator
Ocena 0,0
eleWator nr 17... T.S. Eliot, Redakcj...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
255 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
304
127

Na półkach:

Co myślę o autorze po przeczytaniu jego poematu? "Człowiek genialny nie popełnia żadnych błędów. Jego błędy są dobrowolne i stają się wrotami odkryć." /J. Joyce/.
Niestety, w porównaniu do krótszych form literackich będących dziełami tego wysoko cenionego twórcy, a mniej obfitujących w górnolotne przemyślenia, formalnie "Ziemia jałowa" przedstawia moim zdaniem niższy poziom i da się to skwitować w ten sposób: Przerost treści nad formą- niestety /autor albo poszedł na łatwiznę, albo zabrakło mu dystansu twórcy ze względu na wagę tematu i przełożyło się to na niedoskonałą/. Zdaję sobie sprawę, że ów eklektyzm i fragmentaryczność są w pewien sposób zamierzone, a udramatyzowanie utworu poprzez oddanie głosu niektórym bohaterom (kuzynka arcyksięcia-Marie; on-towarzysz kobiety z którą podróżował po okolicach Monachium; marynarz walczący po stronie rzymskiej, a przeciw Kartaginie-w wojnie punickuej), jest dokładnie zaplanowane, niemniej uważam, że całość, która obfituje w treść i symbolikę (jest nimi nabita, gęsta od nich), jest jakaś okrojona, niedoskonała. Może nie trzeba było słuchać Ezry Pounda i nie wykrawać z tekstu fragmentów dzieła? Może Eliot to robił wbrew sobie, jak ja wbrew sobie interpretowałam kolejne części poematu?
Co do odwołań i intertekstualności tekstu, ja bym odradzała interpretowania tekstu poprzez opisywanie kontekstów i mających ozdobny charakter nawiązań. Zajrzeć wprost do tekstu i z czytelniczą pewnością siebie rekonstruować sylwetki i charaktery bohaterów lirycznych, stworzyć sobie we własnej imaginacji portret pokolenia wegetującego po pierwszej wojnie, przeanaluzować w tym utworze znamiona kresu cywilizacji, a przede wszystkim rozkminić samemu bogatą symbolikę.

Co myślę o autorze po przeczytaniu jego poematu? "Człowiek genialny nie popełnia żadnych błędów. Jego błędy są dobrowolne i stają się wrotami odkryć." /J. Joyce/.
Niestety, w porównaniu do krótszych form literackich będących dziełami tego wysoko cenionego twórcy, a mniej obfitujących w górnolotne przemyślenia, formalnie "Ziemia jałowa" przedstawia moim zdaniem niższy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    761
  • Przeczytane
    416
  • Posiadam
    27
  • Poezja
    23
  • Ulubione
    17
  • Chcę w prezencie
    12
  • Studia
    10
  • 2014
    7
  • Klasyka
    5
  • 2021
    4

Cytaty

Więcej
T.S. Eliot Ziemia jałowa Zobacz więcej
T.S. Eliot Ziemia jałowa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także