rozwiń zwiń

Wyprawa na Fiume 1919–1920

Okładka książki Wyprawa na Fiume 1919–1920
Piotr Podemski Wydawnictwo: historia
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8374411651
Średnia ocen

                9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rok 1968 w Europie. Badania i pamięć [The Year 1968 in Europe. Research and Memory] Piotr Podemski, Dario Prola
Ocena 0,0
Rok 1968 w Eur... Piotr Podemski, Dar...
Okładka książki Historia ludzi. Historia dla ludzi. Krytyczny wymiar edukacji historycznej Mariusz Ausz, Aneta Bołdyrew, Marzena Buchnat, Agnieszka Chłosta-Sikorska, Iwona Chmura-Rutkowska, Marta Cobel-Tokarska, Edyta Głowacka-Sobiech, Ilona Gołębiewska, Anna Gołębiowska, Anna Maria Górna, Jan Hartman, Daria Hejwosz-Gromkowska, Iwona Janicka, Ewa Kraskowska, Jakub Lorenc, Wiesława Ludwiczak, Małgorzata Machałek, Krzysztof Malicki, Szymon Markowski, Krzysztof Mrozowski, Danuta Nowak, Monika Opioła-Cegiełka, Marcin Owsiński, Regina Pacanowska, Piotr Podemski, Jeremy Pomeroy, Monika Popów, Marek Przybylski, Adam Rajewski, Stefan Romanowski, Izabela Skórzyńska, Maria Solarska, Jacek Staniszewski, Klaudia Starczynowska, Andrzej Stępnik, Renata Suchenek, Dariusz Szewczuk, Sebastian Trawiński, Marceli Tureczek, Mikołaj Witaszyk, Anna Wołosik
Ocena 8,8
Historia ludzi... Mariusz Ausz, Aneta...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
650
645

Na półkach:

Czym był rajd na Fiume?

Gdyby go zredukować do minimum to była to próba wymuszenia zmian na mapie politycznej metodą faktów dokonanych. Gdyby to zrobić to wyprawa na Fiume nie byłaby niczym nadzwyczajnym w tamtym okresie. Wielu ludzi w wielu krajach Europy środkowej, południowej i wschodniej próbowało tworzyć takie fakty dokonane. Robili to Czesi, robili to Ukraińcy, robiliśmy to przecież także i my, Polacy. A tu mowa tylko o naszym bliższym otoczeniu. Wiele podobnych rzeczy przecież działo się na Bałkanach, wiele się działo pomiędzy Turcją a Grecją, wiele się działo na Zakaukaziu. Był to nieunikniony, być może, rezultat rozpadu imperiów. Do tego bałaganu przyłożył się także prezydent Wilson, powodowany szlachetnymi pobudkami, wkładając do swojej deklaracji punkty o ustaleniach granic na podstawach narodowościowych. Nie wiem czy on zdawał sobie w ogóle sprawę jak pogmatwane były stosunki narodowościowe w tych częściach Europy, nie mówiąc o tym, że tak nowa rzecz jak nacjonalizm nie zdołała się jeszcze dobrze przyjąć w wielu miejscach i wielu ludzi nie potrafiło się konkretne zdeklarować co do swojej narodowości. Tak czy inaczej pod tym względem Fiume wyjątkiem nie było.

Jednak rajd na Fiume to było o wiele, wiele więcej. Ogólnie przyjmuje się, że D’Annunzio był protoplastą włoskiego faszyzmu, swego rodzaju “Janem Chrzcicielem” wyprzedzającym Mussoliniego. I tu na pewno wiele było wspólnych elementów. Ale przecież D’Annunzio był w pewnym okresie także rewolucjonistą i anarchistą, szukającym drogi do objęcia rewolucją dużej części Świata. Niewątpliwie to co robił (i co robiło Fiume w okresie jego władzy) było także swego rodzaju piractwem i to na całkiem dużą skalę. Fiume było Tortugą XX wieku.

A na dodatek Fiume było projektem literacko-artystycznym. Byli tacy pisarze i poeci, którzy próbowali tworzyć samodzielnie historię, jak choćby nasz Mickiewicz, ale trudno mi przypomnieć sobie jakiegoś, który by odniósł znaczące sukcesy na tym polu. Tu D’Annunzio chyba nie ma sobie podobnych, takich którzy byliby w stanie pociągnąć za sobą miliony a on bardzo wielu za sobą pociągnął (a mógł o wiele więcej, gdyby w odpowiednim momencie się na to zdecydował.

To jest fascynująca historia i gdyby nie to, że ona się naprawdę zdarzyła to nigdy bym w nią nie uwierzył.

PS. Ta książka jest także po prostu znakomitą i dość wyjątkową książką historyczną wśród wydanych w ostatnich latach. Wyjątkowe jest to, że autor “nie poszedł na ilość”. Z całą pewnością dało się napisać książkę tysiącstronicową, po której przeczytaniu powiedziałbym “świetnie ale nigdy więcej nie chcę wracać do tematu”, jak to się dzieje w przypadku nowych tomiszczy. A tu raptem 230 stron, po których przeczytaniu pozostaje lekki niedosyt “chciałbym wiedzieć troszkę więcej”. A do tego czyta się jednym tchem!

Czym był rajd na Fiume?

Gdyby go zredukować do minimum to była to próba wymuszenia zmian na mapie politycznej metodą faktów dokonanych. Gdyby to zrobić to wyprawa na Fiume nie byłaby niczym nadzwyczajnym w tamtym okresie. Wielu ludzi w wielu krajach Europy środkowej, południowej i wschodniej próbowało tworzyć takie fakty dokonane. Robili to Czesi, robili to Ukraińcy,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    3
  • 0.1.Do kupna
    1
  • Dziwna fabuła
    1
  • Anarchia
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 1.6.Dwudziestolecie Międzywojenne
    1
  • Przeczytane na studia
    1
  • Ulubione
    1
  • Niesamowite książki
    1

Cytaty

Więcej
Piotr Podemski Wyprawa na Fiume 1919–1920 Zobacz więcej
Piotr Podemski Wyprawa na Fiume 1919–1920 Zobacz więcej
Piotr Podemski Wyprawa na Fiume 1919–1920 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne