rozwiń zwiń

Wojenne lalki Marysi

Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ostatnie piętro Irena Landau, Joanna Rusinek
Ocena 7,5
Ostatnie piętro Irena Landau, Joann...
Okładka książki Dziewczynka z parku Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Ocena 7,6
Dziewczynka z ... Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki Asiunia Joanna Papuzińska, Maciej Szymanowicz
Ocena 7,7
Asiunia Joanna Papuzińska,&...

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1333
1111

Na półkach: ,

"Te bomby, te naloty, to wszystko było takie niespodziewane. A ja miałam siedem lat i chciałam po prostu pójść do szkoły..."

"Miałam wrażenie, że Warszawa płakała".

Tak naprawdę te cytaty mówią wszytko. Wyrażają całą paletę bólu i strachu, który trawi siedmioletnią Marysię. 1 września 1939 roku miała po raz pierwszy pójść do szkoły. Wybuch wojny przemienił w dramatyczne gruzowisko nie tylko Warszawę ale i beztroskie dzieciństwo dziewczynki. Nie ma nic bardziej przerażającego niż wydarta siłą okupanta niewinność dzieci.

Oczami Marysi widzimy naloty, bombardowania, ewakuację, podroż wagonami bydlęcymi, katorżniczą pracę. To proste słowa siedmioletniego dziecka okazują nam głębię tragedii jaka dotknęła miliony Polaków. Poznajemy czym jest niesprawiedliwość, głód, strach i śmierć ukochanych osób.

W rozgrywającym się dramacie ogromną rolę odgrywają lalki. Najpierw własnoręcznie zrobiona przez Marysię lalka Rozalka, która ginie podczas bombardowania kamienicy. Pogrzebana Rozalka jest nie tylko symbolem zdewastowanego dzieciństwa, pogrzebaniem beztroski, ale, w moim odczuciu, także i Polski.

Jednak dzieci charakteryzują się swoistym uporem i wielką odwagą. Marysia nie poddaje się, walczy ze wszystkich sił ze złem, które je dotyka, na swój dziecięcy sposób znajduje ukojenie i zabawę tam, gdzie teoretycznie znajduje się tylko wyzysk i ciężka praca (zabawa w kartoflane przedszkole). Lalki odgrywają w tej historii ważną rolę, symbolizują niezłomność dziecięcej psychiki i wiarę w to, że mimo tak wielkiej tragedii jakim jest dorastanie w wirze wojennych dramatów, człowiek jest w stanie przeżyć i cieszyć się wolnością, dobrem i odzyskaną ojczyzną.

Poruszająca lektura. Kreska Ani Jamróz stanowi uwypuklenie dramatu, jaki dotknął siedmioletnią Marysię, jej rodzinę i cały polski naród. Stonowana, ciemna kolorystyka, chaotyczne ruchy kredką, plamy imitujące dym, kreski, krople, pętle – to wszytko składa się na dynamiczny, mocno ekspresyjny obraz nasycony ogromną dozą smutku. Zabrudzone-zamaze strony, zamazane dzieciństwo, zabrudzone piętnem wojny życie... Historia opowiedziana prostymi, dziecinnymi słowami i te specyficzne ilustracje tworzą spójną, wzruszająca całość.

Lektura dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które rodzic pragnie w delikatny sposób (czy taki sposób, w kontekście wojny istnieje?...) uświadomić, czym jest obóz koncentracyjny, okupacja i jak wyglądały realia wojenne.


"Wojenne dzieciństwo pozostawia w młodym człowieku ślad, z którym ciężko się żyje. trudno o tym zapomnieć".

https://tylkoskonczerozdzial.blogspot.com/2019/03/wojenne-lalki-marysi-magorzata-j-berwid.html

"Te bomby, te naloty, to wszystko było takie niespodziewane. A ja miałam siedem lat i chciałam po prostu pójść do szkoły..."

"Miałam wrażenie, że Warszawa płakała".

Tak naprawdę te cytaty mówią wszytko. Wyrażają całą paletę bólu i strachu, który trawi siedmioletnią Marysię. 1 września 1939 roku miała po raz pierwszy pójść do szkoły. Wybuch wojny przemienił w dramatyczne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    48
  • Przeczytane
    41
  • Posiadam
    7
  • Dla dzieci
    4
  • 2019
    4
  • Przeczytane w 2019 r.
    2
  • Historia
    1
  • Teraz czytam
    1
  • D: Literatura polska 🇵🇱
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wojenne lalki Marysi


Podobne książki

Przeczytaj także